۹ آذر ۱۳۹۹،‏ ۸:۵۷
کد خبرنگار: 3015
کد خبر: 84127730
۰ نفر

برچسب‌ها

هجوم ویروس کرونا و هنگامه تغییر

تهران-ایرنا- روزنامه همدلی در مطلبی آورد: زمانه کرونا، به طور ویژه نگرش گزاره‌های شرطی است. «اگر» ملاحظات عقلی و علمی را رعایت کنیم،در آن صورت، به سلامت از این بحران عبور خواهیم کرد. این قاعده «مکمل اثرها» در مقابل «معارض اثرها» در سلامت و موفقیت هر شخصی و هر جامعه‌ای تأثیرگذار است.

روزنامه همدلی یادداشتی به قلم محمدعلی نویدی استاد دانشگاه منتشر کرد و نوشت:در این نوشتار با یک مثال و مصداق عینی شروع می‌کنم و به فضل خدای متعال، به یک قاعده کلی و عقلی از منظر تفکر اثربخش می‌رسم.

در دوران و روزگار کرونا ویروس که زمانه قرنطینه و مراقبت‌ها و مواظبت‌های ویژه است و به حکم عقل و تجربه لازم است محدودیت‌های خاص در تجمع و شلوغی‌های اجتماعی لحاظ شود تا زنجیره انتقال ویروس انفصال یابد، در بسیاری از اوقات و مسائل، تعارضات و تناقضات را می‌توان مشاهده کرد. مثلاً، در هوای سرد ناچار هستید از ناوگان حمل‌ونقل عمومی برای امور ضروری، استفاده کنید؛ در خودرو و تاکسی می‌نشینید و در حال حرکت هستید، طبق اصول و پروتکل‌های بهداشتی، باید هوای داخل تهویه داشته باشد و جریان پیدا کند؛ حال اگر یکی از مسافران یا حتی راننده، بگوید سردم هست، چکار می‌کنید؟

آیا شیشه اتومبیل را کمی پایین نگه می‌دارید و به سلامتی اهمیت می‌دهید یا بخاری ماشین را روشن می‌کنید و شیشه‌ها را نیز بالا می‌برید؟ این یک پرسش ساده و در عین حال بسیار عمیق است. از منظر تفکراثربخش قاعده «مکمل اثرها» در همینجا و نظایر آن به کار می‌آید. مکمل بودن یک بحث کلی و ذهنی نیست، بلکه یک مقوله واقعی زندگانی انسانی است.

هر اثری مکمل یا منافی اثر دیگر است. یعنی، قاعده مکمل و ملازم اثرها، قاعده دیگری به نام قاعده معارض و مخالف اثرها و نتایج را در پی دارد. اگر سلامتی و رهایش از ویروس چموش کرونا، شرط زنده ماندن و حیات است، چرا به تغییر در خود و عادت‌های خود فکر نکنیم؟ چرا مثل سابق لباس می‌پوشیم و موضوع انتشار ویروس را جدی نمیگیریم؟ چرا در خود توان تغییر و تحول ایجاد نمیکنیم؟

زندگی انسان، بدون تغییر و تحول در عادت‌ها امکان‌پذیر نیست. طغیان و هجوم ویروس کرونا و خاصیت مسری بودن آن، شاید ما را به اندیشه وادارد تا تغییر را شروع کنیم. تغییر اندیشه‌ورزانه و اثرمندانه. هنگامه تصمیم برای تغییر است. اگر می‌خواهیم از استرس و فشارهای گونه‌گون کمی راحت باشیم، اندیشیدن به تغییر و دگرگونی بهترین راه است، آغاز تغییر، اندیشیدن و کوشیدن است...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار پژوهش