راه اندازی ۴ کانال برای آموزش سلامت در شبکه شاد

تهران-ایرنا- معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: موفق به راه اندازی ۴ کانال برای آموزش سلامت، ایمنی، محیط زیست و کنترل چاقی در شبکه شاد شده ایم.

به گزارش عصر شنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش،   مهرزاد حمیدی در نشست مشترک شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که با حضور محسن حاجی میرزایی و سعیدنمکی وزارت دو دستگاه، در سالن جلسات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: با همکاری مشترک و بین سازمانی دو دستگاه می توانیم به یک رابطه  برد_ برد برسیم که این متعلق به کشور و ملت است.

وی افزود: در دوره کرونا توانستیم دو واحد درسی بهداشت و سلامت را در لیست دروس دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قرار دهیم. همچنین برای ارتقا سطح دانش فرهنگیان، دوره های آموزش ضمن خدمت را ارائه کردیم .

معاون تربیت بدنی و سلامت ادامه داد: با همکاری سازمان پژوهش موفق به انتشار کتاب آموزش، بهداشت و سلامت برای دانش آموزان تمام رشته های تحصیلی در پایه دوازدهم شدیم و بازنگری کتاب های دوره ابتدایی برای آموزش سلامت و بهداشت در این دوره جایگاه ویژه ای قائل شدیم.

حمیدی گفت: در خصوص تولید محتوای در کانال شاد، موفق به راه اندازی ۴ کانال برای آموزش سلامت، ایمنی، محیط زیست و کنترل چاقی در شبکه شاد شده ایم. همچنین توانستیم بی ام ای (bmi) ۱۳ میلیون دانش آموز را در شاد ثبت کنیم.

وی گفت: در دوران کرونا با آموزش هایی که به والدین ارائه شد موفق شدیم  فلوراید تراپی را در دو استان تهران و کرمان با کمک خانواده ها انجام دهیم.

 برنامه های درسی کارآمد و مطلوب

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در مورد تدوین آموزش های بهداشتی در کتب درسی گفت: برنامه های درسی کارآمد و مطلوب می توانند انسان های سالم تربیت کنند و برعکس هر قدر دانش آموزان از سلامت بیشتری برخوردار باشند بهره برداری و یادگیری در درس بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: انشالله در چند ماه آینده راهنمای برنامه های درسی تحولی را طبق آنچه در سندتحول آمده است، ارائه خواهیم کرد که در این مسیر چند نکته مهم در مورد ارتقا سلامت روان، عاطفی، اجتماعی و جسمی مدنظر ما بوده است.

تمام برنامه های مدرسه بر سلامت و آموزش بهداشت در جامعه تاکید دارد

علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه  وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: سعی بر این بوده است که در تمام دستور العمل ها تاکید بر بهداشت و آموزش بهداشتی باشد. همچنین موفق به بارگذاری و نشر پیام ها و محتواهای تاثیرگذار در رابطه با آموزش نکات بهداشتی در شبکه های اجتماعی شده ایم. تمام آموزش های تلویزیونی و جلسات شورای معاونین و تمام برنامه های مدرسه بصورت مجازی، آموزش های ضمن خدمت و آموزش های مستقیم همه بر سلامت و آموزش بهداشت در جامعه تاکید داشت.

وی گفت: در زمان شیوع کرونا کرونابا همکاری ۱۳۰۰ واحد کارگاهی موفق به تهیه و تولید ماسک و موادی ضدعفونی  کننده کردیم. اگر چه این کارگاه های دانش آموزی در حال حاضر به دلیل رعایت پروتکل ها  متوقف شده اند. ولی در زمان خودش کمک قابل توجهی به تولید ماسک  و تولید مواد  ضدعفونی در جامعه کرده بود.

 سامانه نماد می تواند نمودار سلامت روان در استان، منطقه و شهرستان را ترسیم کند

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: سلامت روحی وروانی دانش آموزان با سلامت جسمانی آن ها به هم گره خورده و بخشی از سلامت روحی افراد به واسطه عدم تاب آوری افراد و آمادگی روحی برای رویارویی با مشکلات است که در این مورد موفق به انجام اقدامات موثری شده ایم.

کاظمی افزود: تمام زیر ساخت های لازم برای سلامت روان و پیشگیری آن ها در سامانه نماد پایه گذاری شده است، به کمک این سامانه می توانیم انواع نمودارهای سلامت روان و نیمرخ تمام نمودارهای سلامت روان در استان، منطقه و شهرستان را ترسیم کنیم. همچنین بیش از ۱۷۰ محتوی در این زمینه تولید و بارگذاری شده و اطلاعات دقیق ویژه معلم و دانش آموزان و والدین طراحی و در سامانه قرار داده شده است. همچنین بسته ویژه خدمات مشاوره ای را در قالب سه طرح به کمک دانش آموزان و با نگاه آموزش همسالان در حال پیگیری هستیم.

آموزش خود مراقبتی و  سلامت برای دانش آموزان دوره ابتدایی و اولیای آنان مهم است

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در مدارس دوره ابتدایی و دوره پیش دبستانی یکی از نکات مهم، آموزش خود مراقبتی و  سلامت برای دانش آموزان و اولیا است که این آموزش هادر شبکه شاد یا به صورت حضوری در اختیار دانش آموزان و اولیا آنها قرار گرفت.

در سراسر کشور  ۱۳۱ درمانگاه فرهنگیان داریم

علی الهیار، معاون منابع و توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در سراسر کشور  ۱۳۱ درمانگاه فرهنگیان داریم که این درمانگاه ها با توجه به مکان و نحوه ارائه خدمات به سه گروه تقسیم می شوند و انتظار داریم بتوانیم با کمک شما برای مناطقی که درمانگاه فرهنگیان ندارند. مجوزهای لازم را کسب کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش