۲.۶ تن زعفران حمایتی در تربت‌جام خریداری شد

مشهد- ایرنا- همزمان با فصل خرید زعفران در خراسان رضوی ۲ تن و ۶۰۰ کیلوگرم زعفران خشک به شکل حمایتی و تضمینی از کشاورزان شهرستان مرزی تربت‌جام در شرق این استان خریداری شد.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت‌جام روز  شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: خرید حمایتی محصول زعفرانکاران این شهرستان از هفدهم آبان ماه امسال با خرید روزانه ۲۰۰ کیلو گرم زعفران خشک در مراکزی که به همین منظور برپا شده‌ آغاز شده است. 

باقر خدادادی افزود: ۳۰ درصد مبلغ کارشناسی ارزش زعفران پس از تایید محصول، به کشاورزان پرداخت شده و ۷۰ درصد دیگر آن مطابق قرارداد طی سه ماه پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: با این میزان خرید در مجموع ۳۰ درصد زعفران خریداری شده استان خراسان رضوی مربوط به مراکز خرید زعفران در تربت‌جام می باشد.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت‌جام گفت: با توجه به قیمتهای مصوب دولتی در سال جاری و پایین بودن نرخ زعفران در بازار، استقبال کشاورزان از فروش تضمینی محصولشان در تربت‌جام ۲۰ درصد بیشتر از پارسال بوده است.

وی افزود: در اجرای طرح خرید تضمینی زعفران هر کیلوگرم "زعفران نگین" به قیمت ۱۳۰ میلیون ریال و پوشال مرغوب آن به مبلغ ۱۱۰ میلیون ریال از کشاورزان خریده می‌شود. 

خدادادی ادامه داد: با فعالیت ۲ مرکز خرید حمایتی زعفران در تربت‌جام، محصول زعفران کشاورزان شهرستان صالح‌آباد نیز توسط همین مراکرز خریداری شده است. 

وی به اجرای چهارمین سال طرح خرید حمایتی محصول زعفرانکاران در تربت‌جام اشاره کرد و گفت: پارسال هشت تن و ۴۰۰ کیلوگرم محصول از زعفرانکاران این شهرستان خریداری شد.

سطح زیرکشت زعفران در تربت‌جام طی سال زراعی جاری با ۱۲۰ هکتار افزایش به پنج هزار و ۱۲۰ هکتار رسید که نسبت به سال زراعی گذشته ۲ درصد بیشتر شده است.

۶۵ درصد جمعیت شهرستان تربت‌جام  به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. این شهرستان با ۱۱ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی سالانه  ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی تولید می‌کند.

مرکز شهرستان ۲۴۰ هزار نفری تربت‌جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها