طرح واکسناسیون کرونا و تشکیل معاونت بهداشتی توزیع واکسن در انگلیس

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس در آستانه اجرای طرح ملی واکسیناسیون کرونا در این کشور، معاونت جدیدی را در وزارت بهداشت به منظور نظارت بر اجرای این عملیات تشکیل داد.

به گزارش ایرنا، «ندیم زهاوی» که به طور هم‌زمان معاونت وزارت بازرگانی انگلیس را برعهده دارد، روز شنبه از سوی بوریس جانسون به عنوان معاون جدید وزارت بهداشت در امور توزیع واکسن کرونا منصوب شد. او مامور شده تا تابستان سال آینده طرح سراسری واکسیناسیون کرونا در انگلیس را اجرا کند. 

«مت هنکاک» وزیر بهداشت انگلیس که این روزها سخت درگیر سیاستگذاری در زمینه مهار شیوع کرونا است، در توئیتی از تصمیم دولت استقبال کرد و افزود که معاونت جدید، پروژه سنگینی را پیش‌رو خواهد داشت.

زهاوی هم در توئیتی خود را به توزیع سریع واکسن کرونا متعهد دانست.

دولت انگلیس برای اجرای طرح ملی واکسیناسیون کرونا، ۱۰۰ میلیون دوز واکسن دانشگاه آکسفورد، ۴۰ میلیون دوز واکسن فایزر بیونتک و ۵ میلیون دوز از واکسن شرکت آمریکایی مدرنا سفارش داده است.

پیش بینی می‌شود که عملیات واکسیناسیون با محلول دارویی فایزر که باید در سرمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود، از همه دشوارتر باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمال دارد در صورت تایید واکسن کرونا توسط هیئت نظارت انگلیس، برنامه تزریق واکسن به کارکنان نظام درمان عمومی این کشور از روز هفت دسامبر (۱۷ آذر) آغاز شود.

در همین حال، به بیمارستان‌های این کشور ابلاغ شده است ظرف ده روز آینده خود را برای تزریق واکسن تولیدی فایزر بیونتک آماده کنند.

یکی از مدیران نظام درمان عمومی انگلیس به گاردین گفته است از آنجایی که این واکسن باید درسرمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود، اولویت تزریق به جای ساکنان خانه‌های سالمندان، با کارکنان بخش‌های درمانی خواهد بود.

وی اعلام کرد: «به ما گفته شده است خود را برای دریافت واکسن در روز هفتم دسامبر و تزریق آن در سراسر آن هفته آماده کنیم.» اما  تاریخ هفتم دسامبر منوط به تایید سریع آژانس نظارت بر دارو و بهداشت است.

نظام درمان عمومی انگلیس در مورد تاریخ توزیع واکسن اظهارنظری نکرده اما انتظار می‌رود که با تشکیل معاونت جدید وزارت بهداشت روند کارها با شتاب بیشتری پیگیری شود.

انگلیس از ابتدای شیوع جهانی کرونا با ثبت نزدیک به یک میلیون و ۵۹۰ هزار بیمار در رده هفتمین کشور کرونا زده قرار دارد. ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۵۷ هزار انگلیسی را نیز گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار جهان