۱۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۳
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 84127335
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افسار کرونا با همدلی مردم کشیده می‌شود

زنجان - ایرنا - همدلی واژه نام آشنای این روزهای سخت و نفس‌گیر کرونایی سرزمین و همشهریانم شده است که می‌خواهند با عمل به محدودیت های اعمال شده این ویروس منحوس را شکست دهند و برای رسیدن به شرایط روزهای روشن قبل از پاندمی امیدوار باشند.

شاید هیچ وقت باورمان نمی‌شد که روزی گرفتار میهمان ناخوانده‌ای شویم که نه از ورودش اطلاعی داشتیم و نه پایان حضورش را می‌توانیم پیش بینی کنیم، ویروسی که زندگی تمام جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است، بطوریکه نه تنها تهدیدی برای سلامت و جان افراد شده بلکه بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشانده و خانه نشینی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری از سوی متخصصان امر عنوان شده است.

ویروس منحوس کرونا بیش از ۱۰ ماه است که در جای جای کشورمان جاخوش کرده و بسیاری از هموطنان را مبتلا کرده است، تعدادی از آنان در بیمارستانها بستری شده اند و از طرفی روزانه شماری هم به علت شدت بیماری جان خود را از دست می دهند و ضایعه ای جبران ناپذیر بر جا می‌ماند. 

هر چند در ماه های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، دولت های مختلف با تدوین برنامه های متعدد تلاش کردند حساسیت عموم را نسبت به همه گیری این بیماری مهلک برانگیزد که تا حدودی موفقیت هایی نیز به دنبال داشت، که این مهم در کشورمان نیز با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شد، اما پس از مدتی این وضعیت رنگ باخت و عده ای با بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی تصور کردند که این بیماری کوتاه مدت بوده و دیگر کاری به کارمان ندارد و درست در همین شرایط بود که نمودار ابتلا و فوتی مسیر صعودی در پیش گرفت تا جاییکه دولتمردان به ناچار محدودیتهای شدیدتری را اعمال کردند و در نهایت با اعلام قرنطینه 2 هفته ای بررسی ها نشان می دهد افسار این ویروس تازنده کشیده شده و تاحدودی از روند رشد شیوع آن کاسته شده است.

بر این اساس طرح جامع محدودیت های کرونایی از اول آذر در نقاط مختلف کشور  اجرایی شد و بنا به گفته ستاد ملی مقابله با کرونا، شدت و تداوم این محدودیت ها نیز به شرایط قرمز و یا هشدار هر استان بستگی دارد چرا که هنوز هم بی تفاوتی ها می تواند وضعیت را بغرنج تر کند.

بنا به گفته متخصصان و دست اندرکاران امر در صورت همدلی و همکاری شهروندان می توان به نتایج خوب و خوش این طرح، هر چند کوتاه مدت امیدوار بود، اما اصل مهم رعایت پروتکل های اعلام شده کرونایی و تمکین از آن تا ریشه کنی کامل ویروس است.

هم اکنون با اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی سیمای بسیاری از شهرها و حتی سبک زندگی تک تک شهروندان به شدت تغییر یافته است، مشاغل غیر ضرور از فعالیت های روزمره اجتناب کرده  اند و ترددها در سطح شهر و جاده های استان به شدت کاهش یافته است.

اهالی کسبه و اصناف زنجانی نیز در این راستا و همزمان با آغازین روزهای اجرای این طرح، به تدریج با اعمال محدودیت های کرونایی همگام شدند به طوری که در بازدیدهای میدانی این امر کاملا مشهود است.

رضا  محمدی ۴۶ ساله که صاحب یکی از سوپرمارکت های سطح شهر است، در خصوص اجرای  این طرح می گوید: هر چند این واحد صنفی، جزو مشاغل ضرور و برای ارائه خدمات رسانی به شهروندان در محدودیت های اعمال شده فعالیت می کند، اما دیگر صنوف این منطقه و سایر مناطق واحدهای خود را بسته و در واقع همدلانه و داوطلبانه در این طرح مشارکت کرده اند.

وی اضافه می کند: با گذشت ماهها، ویروس کرونا همه را کلافه و زندگی همه خانواده ها را با مشکلات متعددی، به ویژه اقتصادی و معیشتی مواجه کرده است و به نوعی بر معضلات پیش از شیوع ویروس کرونا افزوده است.

این شهروند خاطرنشان می کند: مردم همواره در تمامی زمینه ها کمک حال دولت بودند، اما همین محدودیت ها و شرایط کرونایی فشار مضاعف اقتصادی را بر خانواده ها به ویژه صاحبان صنوفی که در واحدهای استیجاری فعالیت می کنند، وارد کرده است.

مینا نظری ۳۶ ساله دیگر شهروند زنجانی که  در حال خرید مایحتاج روزمره خوداز یکی از فروشگاههای زنجیره ای شهر  است، در این خصوص و با اندوه فراوان ادامه می دهد: کرونا  شوخی ندارد، به تازگی  یکی از بستگان خود را که پسر جوان ۲۷ ساله بود بر اثر این بیماری از دست دادیم، باورش برایمان سخت بود، چون همه تصور می کنند که بیماری اغلب افراد با سنین بالا را گرفتار می کند اما این رخداد تلخ، نمونه عینی ویروس با کسی شوخی ندارد است.

وی با  ابراز رضایت از محدودیت های اعمال شده خاطرنشان می کند: هر چند اجرای چنین طرحی مشکلات فراوانی را برای صاحبان کسبه و حتی شهروندان ایجاد می کند، اما در شرایط کنونی حاکم در کشورمان برای کنترل بهتر، کاهش مبتلایان و مرگ و میرها چاره ای جز اجرای این طرح نیست.

بر این اساس اغلب مسوولان استانی نیز از اجرای خوب این طرح تاکنون می گویند و در این راستا اظهار و نظرهایی کرده اند:

 مشارکت داوطلبانه ۸۵ درصدی اصناف زنجانی 

رییس اتاق اصناف استان زنجان در این خصوص می گوید: از ابتدای آذرماه جاری با اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای با وضعیت قرمز، بیش از ۸۵ درصد اصناف این استان نیز داوطلبانه موارد را رعایت کردند.

سیدمحمود موسوی همکاری اصناف را بسیار خوب و فراتر از انتظار مسوولان عنوان کرده و می افزاید: تخلف شمار اندکی از اصناف که جان خود و دیگران را با تهدید جدی مواجه می کنند، به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.

وی یادآور می کند: واحدهای صنفی سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود پلمب خواهد شد و حتی پس از سپری شدن دوره محدودیت ها نیز به آنها اجازه فعالیت داده نخواهد شد.

موسوی اظهار می کند: برای کنترل واحدهای مختلف و مدیریت لازم در اجرای محدودیت های کرونایی، تیم های متشکل از بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، واحدهای بازرسی اتاق اصناف و اداره اماکن به صورت محسوس و نامحسوس به واحدهای صنفی مختلف سرکشی می کنند.

وی تاکید می کند: به رغم مشکلات و تنگناهای اقتصادی که کسبه نیز با آن مواجه هستند، این افراد با شعور بالا و درک موقعیت حساس کنونی هیچ مقاومتی نسبت به تعطیلی واحدهای خود نداشتند و مشارکت جدی در اجرای این طرح دارند.

موسوی با بیان اینکه هم استانی ها می توانند تخلفات در این زمینه را با شماره تلفن ۱۲۴ به صورت شبانه روزی در میان بگذارند و یا به صورت حضوری به واحدهای بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه و موارد را اعلام کنند.

رییس اتاق اصناف استان زنجان  خاطر نشان می کند: بر اساس طرح اعمال محدودیت ها تا ۱۴ آذرماه تنها مشاغل ضروری و مورد نیاز روزانه عموم مردم اجازه فعالیت دارند و حتی برخی از این مشاغل اگر در داخل بازار سرپوشیده و پاساژها مستقر باشند نیز امکان فعالیت نخواهند داشت.

روزانه یک هزار مورد بازدید صنفی انجام می شود

فرمانده انتظامی استان زنجان نیز در ارتباط با اجرای این طرح ادامه می دهد: روزانه بیش از یک‌هزارو ۱۰۰ واحد صنفی مورد بازدید تیم‌های بازرسی تلفیقی نیروی انتظامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اصناف و مرکز بهداشت انجام می‌شود.

سردار رحیم جهانبخش می افزاید: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا و با توجه به مطالبه عمومی آحاد جامعه به منظور اجرای هر چه دقیق تر برنامه های تعیین شده، طرح نظارت بر واحدهای صنفی از سوی پلیس استان و با همکاری کارشناسان این سه دستگاه (اتاق اصناف، بهداشت و صمت) با جدیت هرچه تمام دنبال می شود.

وی ابراز می کند: : کارکنان نیروی انتظامی با تمام قوا پای کار ایستاده اند و نسبت به اجرای قانون و اعمال جریمه متخلفان اقدام می کنند و با افرادی که نسبت به حقوق سایر شهروندان بی‌توجه هستند برخورد قاطع و قانونی می کند.

فرمانده انتظامی استان زنجان با قدردانی  از همکاری آگاهانه مردم و اصناف با پلیس در اجرای طرح محدودیت های کرونایی خاطر نشان می کند: پلیس اماکن این استان با تشکیل ۲۳ تیم تلفیقی با اداره صمت، اصناف و بهداشت، بر صنوف نظارت می کند.

۹۲ درصد اصناف استان مقررات وضع شده را رعایت کردند

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز  اظهار می کند: با اجرای محدودیت‌های کرونایی و ممنوعیت فعالیت مشاغل گروه‌های مختلف از اول آذرماه جاری، ۹۲ درصد اصناف استان مقررات وضع شده را رعایت کردند.

اسماعیل مسلمی می افزاید: جلساتی با اصناف استان و شهرستان ها انجام و اطلاع رسانی های لازم به اتاق اصناف و اعضای تحت پوشش اتحادیه‌های مربوطه در خصوص تبیین جزئیات اجرای ممنوعیت های کرونایی برگزار شد.

وی یادآوری می کند: برای اجرای هرچه بهتر مقررات و مدیریت لازم، شهر زنجان به ۶ مسیر و منطقه تقسیم بندی و در هریک از آنها اکیپ‌هایی مستقر شدند که بر همین اساس ۳۲ اکیپ مسوولیت نظارت بر اجرای صحیح ممنوعیت و محدودیت های کرونایی را بر عهده دارند.

مسلمی اظهار می دارد: اکیپ های تشکیل شده از آغاز اعمال محدودیت ها بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنفی را بازرسی کردند که بر همین اساس برخی از کسبه نیز واحدهای خود را تعطیل نکرده بودند که در همین راستا یک هزار و ۱۰۰ اخطار و تذکر شفاهی به آنها ابلاغ شد.

همکاری اصناف رضایتبخش است

مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان نیز در خصوص تعطیلی اماکن می گوید: در اجرای طرح، مشکلاتی وجود، اما اکنون که در هفته دوم اجرای محدودیت ها قرار گرفته ایم، همکاری ها خوب بوده است.

جلیل نصیری می افزاید: بر این اساس می توان گفت، مشاغل مشمول "۲،۳ و چهار طرح که باید تعطیل می‌شدند، بالای ۹۰ درصد همکاری لازم را داشتند و ۱۰ درصد باقیمانده نیز به واحدهای مستقر در کوچه ها و مناطق دیگر باز می گردد که نسبت به تذکرات، اقدام شده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته دوم اجرای این طرح نظارت های سختگیرانه همچنان ادامه دارد، اظهار می کند: بروز همین روند طی هفته گذشته بر واحدهای مشمول و تعطیلی ها رضایتبخش  بود که امیدواریم این مهم تا پایان هفته جاری نیز تداوم یابد.

این مسؤول ادامه می دهد: شهر زنجان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، که رنگ بندی شهرها متغییر بوده و در مجموع میانگین رعایت پروتکل های اعلام شده صنوف بالای ۸۵ درصد بوده که هر چند تعدادی محدود از صنوف نسبت به اجرای بهینه طرح پایبند نبودند.

وی می افزاید: با توجه به تعطیلی اغلب واحدها و صنوف مشمول طرح فرصت بیشتری برای نظارت و کنترل ها وجود داشت که در پیشبرد برنامه های اعلام شده بسیار تاثیر گذار بود.

نصیری با اشاره به اینکه در روزهای آغازین اجرای محدودیت ها شمار شکایات ثبت شده زنجانی ها در سامانه ۱۹۰ روند افزایشی داشت، اظهار می کند: در زمان حاضر این شکایات به کمترین میزان خود رسیده، از طرفی شرایط کنونی و همکاری ها موجب شده نظارت های کارشناسان بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن عمومی به نحو خوبی انجام و کنترل های لازم وجود داشته باشد.

وی اضافه می کند: طی این مدت با وجود نظارت های مستمر در این طرح، پایش های واحدهای دیگر بهداشتی از قبیل نانوایی ها مورد غفلت واقع نشده و از طرفی سوپر مارکت ها نیز به لحاظ بهداشتی مورد رصد قرار گرفته اند.

مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان ادامه می دهد: با همکاری هلال احمر و بسیج استان اقدامات محله محور با هدف افزایش آگاهی بهداشتی ساکنان محلات مختلف انجام می گیرد و به عنوان نمونه ثبت کد رهگیری از سوی واحدها می تواند در تحقق برنامه های این بخش موثر باشد.

وی خاطرنشان می کند: با گذشت بیش از یک هفته از اجرای طرح، آمار مراجعه به مراکز سرپایی ۱۶ ساعته استان نیز روندکاهش یافته است بطوریکه پیش از این ۷۰ درصد تست های انجام گرفته مثبت بودند که اکنون این رقم به حداقل ممکن تا ۳۰ درصد رسیده که همه شواهد دلیل خوبی است که افراد مشکوک به بیماری برای بررسی وضعیت سلامت خود بهنگام مراجعه کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها