۸ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 1918
کد خبر: 84127183
۰ نفر

برچسب‌ها

بیستمین همایش مشترک باستان‌شناسی ایران و ژاپن برگزار شد

تهران- ایرنا- بیستمین همایش مشترک باستان‌شناسی ایران و ژاپن امروز با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، دانشگاه کانازاوا ژاپن و پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری ایران به‌شکل آنلاین برگزار شد.

به گزارش ایرنا به نقل از بخش رسانه‌ای سفارت ایران در توکیو، «مرتضی رحمانی موحد» در این جلسه که با حضور بیش از یکصد تن از دانشجویان، محققان و استادان ایرانی و ژاپنی برگزار شد، گفت: گذشته درخشان همکاری‌های فرهنگی و علمی میان دو کشور براساس تلاش و خدمات استادان باستان‌شناس ایرانی و ژاپنی استوار است.

سفیر ایران در توکیو با بیان اینکه فعالیت باستان‌شناسی با بررسی گذشته بشریت، به مثابه پلی برای ساخت اجتماعی آینده نقش مهمی دارد، اظهار داشت: با توجه به روابط دوستانه بیش از هزار سال تعاملات مردمی دو کشور، همکاری در حوزه باستان‌شناسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران و طی سال‌های گذشته، گفت‌وگوها و بررسی همکاری‌های علمی باستان‌شناسی به صورت سالانه در توکیو ادامه داشته است.

رحمانی موحد ادامه داد: بیستمین نشست این تبادلات در سال ۲۰۲۰، متفاوت از سال‌های گذشته است که طی آن شاهد حضور فعال محققان و اساتید ایرانی نیز هستیم.  

رحمانی موحد در این همایش از تلاش‌های روسای دانشگاه‌های ژاپن و پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری در مشارکت فعال در اجرای این برنامه نیز قدردانی کرد.

در ادامه همایش،  شیرازی از دانشگاه سیستان و بلوچستان با عنوان «تاریخچه تحقیقات باستان‌شناسی ایران و ژاپن در ایران»، عزیزی خزانقی از پژوهشکده میرات فرهنگی و گردشگری با موضوع «جنوب ایران (منطقه فارس) در دوره نوسنگی بر اساس تحقیقات جدید»،  حسن‌زاده از موزه ملی ایران با موضوع «کاوش در علی‌آباد، محوطه‌ای از عصر مفرغ در منطقه بوکان، شمال غربی ایران»،  آداچی از دانشگاه کانازاوای ژاپن،  آبه از دانشگاه توکیو و هاراتو از دانشگاه توکای سخنرانی کردند.

این همایش هر ساله با حمایت سفارت جمهوری اسلامی در توکیو به صورت حضوری برگزار می‌شد که در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

سرخط اخبار سیاست