نیروی دریایی الگوی موفق بی‌اثرکردن تحریم‌ها است

تهران-ایرنا- معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی بمناسبت روز نیروی دریایی ارتش، این نیرو را الگوی موفق بی اثرکردن تحریم‌ها دانست و تاکید کرد: استفاده از آخرین فناوری‌های روز در حوزه شناورهای سطحی و زیرسطحی و تسلیحات و موشک‌های پیشرفته به عنوان دست بلند دفاعی ایران است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی ارتش، در متن پیام امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران بمناسبت روز نیروی دریایی ارتش آمده است: هفتم آذر، چهلمین سالگرد عملیات غرور آفرین مروارید در سال ۱۳۵۹ بود. عملیاتی که با ایثار دریادلان نیروی دریایی ارتش، تنها ۶۷ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی، طومار نیروی دریایی عراق را برای هشت سال آینده در هم پیچید و با انهدام سکوهای نفتی الامیه و البکر نه تنها بنادر عراق تا انتهای جنگ در محاصره ایران قرار گرفت بلکه تا سال‌ها پس از جنگ هم نتوانست از خلیج فارس نفت صادر کند.

وی در این پیام تاکید کرد: این مهم در حالی بود که ایران با مجاهدت نیروی دریایی و اسکورت ده هزار کشتی و نفتکش، هیچ گاه با توقف صادرات نفت و واردات کالاهای خود در طول جنگ مواجه نشد و اجازه نداد علاوه بر جنگ نظامی، جنگ اقتصادی نیز بر ایران عزیزمان تحمیل شود.

سیاری در این پیام یادآور شد: در این سال‌ها نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون نهالی جوان رشد کرد و به درختی تناور در عرصه دفاع از آب‌های نیلگون ایران و حفظ منافع کشورمان در آب های بین المللی بدل شده، درخت تناوری که دیگر حوزه ماموریتی خود را خلیج فارس و دریای عمان نمی داند و هزاران کیلومتر دورتر از ساحل خودی به دفاع از امنیت و منافع اقتصادی کشور می‌پردازد آن هم در شرایطی که در پس چهار دهه تحریم تسلیحاتی سخت، چه در حوزه تجهیزات و تسلیحات و چه در حوزه آموزش نفرات، قابل مقایسه با گذشته های نه چندان دور خود نیست.

معاون هماهنگ کننده ارتش در این پیام تاکید کرد: این حضور مقتدرانه در آب‌های آزاد پیامدهای مختلفی به همراه دارد. این که این نیرو با وجود تحریم‌ها توانسته به حدی از توانمندی در ساخت و ساز و آموزش برسد که شناورهای سطحی و زیرسطحی خود را در اقیانوس ها عملیاتی نگه دارد چیزی نیست که از چشمان تیزبین کارشناسان خبره حوزه دریایی دور بماند و این که ایران بدون ترس و با اعتماد به نفس بالا در کنار ناوشکن‌ها و ناوهای هواپیمابر بیگانه در آب های بین المللی تحرک دارد از یک خودباوری انقلابی برخاسته که توانسته انگیزه ای به نیروهای بیشتر جوان نداجا دهد تا در مقابل عرض اندام‌های پوشالین غرب کم نیاورند.

وی در این پیام با تاکید بر این که امروز صیانت و سیادت دریایی در آب‌های بین المللی یک شاخص مهم برای قدرت هر کشوری و میزانی برای امنیت تجارت و حمل و نقل دریایی غیرنظامی به شمار می رود آورده است: نیروی دریایی ارتش در بیش از یک دهه گذشته با حضور در آب‌های آزاد و توسعه دیپلماسی دریایی موفق شد با تامین امنیت در خلیج عدن به حفظ روابط اقتصادی کشور با جهان کمک به سزایی داشته باشد و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در میان بالاترین سطوح تکنولوژی دریایی کشورهای غرب و شرق و ادعاهای نظامی آن ها بالا نگه دارد که چیز کمی نیست.

در ادامه این پیام آمده است:  استفاده از آخرین فناوری‌های روز در حوزه شناورهای سطحی و زیرسطحی و تسلیحات و موشک های پیشرفته که به عنوان دست بلند دفاعی ایران عمل می کنند توسط دشمن قابل کتمان نبوده و همین توان، بخش بزرگی از بازدارندگی امروز ایران را سبب شده که می‌تواند به عنوان یک عنصر مهم در ثبات و پایداری در همه بخش‌های دیگر کشور به ویژه اقتصاد مورد توجه قرار گیرد.

امیرسیاری در این پیام یادآور شده است: توجه به کرانه‌های راهبردی دریای عمان تحت عنوان ساحل مکران، از دیگر نقاط درخشش نیروی دریایی ارتش در سال های اخیر و با تدبیر مهم رهبری معظم انقلاب بوده است که پایه مهمی برای تمدن دریایی آینده ایران و توسعه و رفع محرومیت های تاریخی از این منطقه به شمار می رود و در عین حال برای کشور ثمرات اقتصادی امنیتی، فرهنگی و اجتماعی مهمی خواهد داشت.

وی در این پیام تاکید کرده است: نقطه اوج و هنر بزرگ نیروی دریایی در این ۴۰سال بومی سازی امنیت دریایی است. اقدامی که به مدد متخصصان و پیش کسوتان نیروی دریایی محقق شده و توانسته ایران را در این حوزه نه تنها به قدرت اول در میان کشورهای منطقه بدل کند بلکه با تامین امنیت دریایی بومی برای کشور، آن را تا ابد از گزند هر تحریم و محدودیت نظامی در امان نگاه دارد. همان راهبردی که رهبری انقلاب به تازگی در دیدار با سران نظام به آن اشاره داشتند و آن را چاره خلاصی از فشار تحریم ها  بیان کردند.

در ادامه این پیام آمده است: در واقع نیروی دریایی با بومی کردن هر آن چه از تجهیزات و تسلیحات و آموزش نیاز دارد باعث شده تا برای تحریم ناپذیری، الگویی موفق در کشور ایجاد کند. بر این اساس می توان از نحوه عملکرد نیروهای مسلح، از جمله نیروی دریایی ارتش بهره برد و تجربیاتش در بی اثر کردن تحریم ها را که به فرموده رهبر انقلاب راه «خوش عاقبت» در این مسیر است به کار برد و عملاً تحریم های اقتصادی را خنثی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار سیاست