محدودیت‌های کرونایی در شیراز بارانی؛ اندکی سهل‌انگاری

شیراز-ایرنا- بارش باران در شیراز شنبه هشتم آذرماه۹۹ به کمک طرح جامع محدودیت‌های کرونایی آمد و این اقدامات در این روز به شکل بهتری اجرا شد اما روز تعطیل به کمک برخی افراد آمد تا محدودیت‌ها را با اندکی سهل‌انگاری زیرپا بگذارند.

به رغم اینکه بسیاری از مردم به خصوص کسبه و بازاریان خود را ملزم به رعایت محدودیت‌های پیش‌بینی شده در طرح جامع محدودیت‌های کرونایی می‌دانند اما تعدادی اندکی هنوز به دنبال دور زدن قوانین و مقررات وضع شده هستند.
براساس بررسی‌های صورت گرفته در محورهای مواصلاتی استان فارس به خصوص محورهای منتهی به شهر شیراز تنها خودروهای باری در حال تردد هستند و خودروهای شخصی به صورت بسیار محدود تردد می‌کنند.
همچنین میزان استفاده مردم از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی آنان افزایش یافته و کمتر فردی را می‌توان بدون ماسک در خیابان‌ها دید.
واحدهای صنفی ضروری که فعالیت آنان ادامه دارد نیز بیشتر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت خود و مشتریانشان توجه کرده‌اند.

روز تعطیل و ساده‌ انگاری محدودیت‌های کرونایی
با فرارسیدن نخستین جمعه از اجرای طرح جامع محدودیت‌های کرونایی، انگار در برخی نقاط تیم‌های نظارت و بازرسی هم به تعطیلی رفتند.
جمعه هفتم آذرماه ۹۹ بسیاری از اصناف غیرضرور در نقاط مختلف شهر به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کردند و در حال ارایه خدمات به مردم بودند.
حتی در ورودی‌های شهر شیراز که همواره پلیس از ابتدای اجرای طرح جامع محدودیت‌های کرونایی، مانع ورود خودروهای غیربومی می‌شد براساس مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا در حدود ۱۹:۳۰ سختگیری‌ها برای ورود خودروهای غیربومی از مسیر پلیس‌راه شیراز-اصفهان وجود نداشت و بسیاری از خودروها با پلاک های غیر بومی به راحتی وارد شیراز شدند.

فعالیت برخی اصناف در سکوت
در حالی که به نظر می‌رسد بسیاری از اصناف فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند اما برخی واحدهای صنفی از جمله آرایشگاه‌های زنانه و مردانه و کافی‌شاپ ها در سکوت به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
ورود به اینگونه واحدهای صنفی تلفنی و براساس هماهنگی‌های قبلی در حال انجام است و با وجود دوربین‌های مداربسته نصب شده در ورودی این واحدهای صنفی، ورود و خروج بدون نگرانی از هرگونه برخورد دستگاه‌های نظارتی انجام می‌شود.
بسیاری از باشگاه‌های بدنسازی مردانه و زنانه نیز همچنان به صورت رسمی و غیررسمی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و میزبان ورزشکاران هستند.

استقبال مردم از محدودیت در تردد شبانه
هرچند در طول روز برخی مردم و اصناف محدودیت‌های پیش‌بینی شده را به درستی اجرا نمی‌کنند اما مردم استقبال خوبی از محدودیت درون شهری در تردد شبانه کردند.
شیراز از ابتدای شب یکم آذرماه ۹۹ تا شب جمعه هفتم آذرماه ۹۹ خلوت‌ترین شب‌ها را به خود دید و در خیابان‌های شهر خبری از تردد آنچنانی نیست.
محدود شدن تردد شبانه به بسیاری از دورهمی‌ها خاتمه داد که این مساله به قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا کمک می‌کند.

کارکنان غیرضروری در خانه ماندند
پس از سخنان رییس سازمان اداری و استخدامی و همچنین مصاحبه معاون استاندار فارس با ایرنا مبنی بر اینکه روز شنبه هشتم آذرماه ۹۹ تنها کارکنان ارایه کننده خدمات ضروری در محل کار حاضر شوند، امروز شاهد اجرایی شدن این موضوع در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی استان بودیم.
هرچند بسیاری از کارکنان موافق کاهش تعداد یا دورکار شدن هستند اما برخی نیز انتقاداتی به این مساله دارند و می‌گویند با کاهش کارکنان ،تردد کاهش نمی یابد ،فقط کارمند حاضر شده در محل کار باید برای پاسخگویی به ارباب رجوع بیشتر وقت بگذارد لذا باید به جای کاهش تعداد کارکنان، تمام دستگاه‌های اجرایی غیرضرور تعطیل شوند.
بر اساس سطوح تعیین شده در اپلیکیشن ماسک، ۱۸ شهرستان استان فارس در وضعیت قرمز، ۱۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و پنج شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.
طرح جامع محدودیت های کرونایی از روز شنبه یکم آذرماه ۱۳۹۹ آغاز شده است.بنا به اعلام مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرستان‌های قرمز کرونایی به مدت ۲ هفته مشاغل سطح ۲، ۳ و ۴ تعطیل شدند و تنها یک سوم کارمندان در محل کار حضور دارند.
همچنین در شهرستان‌های نارنجی مشاغل سطح ۳ و ۴ تعطیل هستند و ۵۰ درصد کارمندان ادارات در محل کار حضور پیدا می‌کنند. در شهرستان‌های زرد نیز مشاغل سطح چهار تعطیل شدند و دو سوم کارکنان ادارات به مردم خدمات ارایه می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها