افزایش ۳۵ درصدی تولید بذر گواهی شده سبزی و صیفی

تهران - ایرنا - معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال پیش بینی کرد: سال زراعی جاری سطح زیر کشت بذر گواهی شده سبزی و صیفی حداقل ۲۰ درصد و میزان تولید بذر  ۳۵ درصد افزایش یابد.

به گزارش روز پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، « صمد مبصر » افزود: با توجه به قیمت ارز، انتظار داریم بذر بیشتری در کشور تولید شود، زیرا واردات برخی از اقلام بذر سبزی و صیفی در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی است.

وی سطح زیر کشت بذر گواهی شده سبزی و صیفی در کشور در سال ۹۸ را ۲۳۶ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این سطح حدود ۹۰ تن بذر گواهی‌شده تولید شده است.

 معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تصریح کرد: ۹۰ تن بذر سبزی و صیفی که توسط ۲۶ شرکت خصوصی تولید شده است،  ۳۳ رقم آن اصلاح شده و ۱۴ رقم بومی و محلی بودند.

مبصر گفت: بذرهای تولید شده مربوط به ۱۸ محصول سبزی و صیفی همچون گوجه فرنگی، پیاز، هویج، لوبیا سبز، نخود فرنگی، تربچه و شلغم است و تولید بذر این محصولات سالانه رشد تصاعدی دارد.

وی گفت: سال گذشته ۱۰ استان کشور از جمله اصفهان، تهران، البرز، استان مرکزی و خراسان رضوی در تولید بذر سبزی و صیفی مشارکت داشتند.

تولید ۵۵ درصد بذر گواهی شده سبزی و صیفی در کشور

معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این که به طور میانگین سالانه حدود ۷۰ میلیون یورو بذر سبزی و صیفی وارد کشور می شود، بیان داشت: تخمین زده می‌شود ۴۵ درصد بذر مورد نیاز سبزی و صیفی مورد نیاز کشور وارداتی بوده و مابقی بذر مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای سال ۹۸ به دلیل اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بذر، واردات این نهاده در بخش سبزی و صیفی  به ۱۰۶ میلیون یورو رسید، اما در تابستان همان سال تعلق ارز ترجیحی به بذر سبزی و صیفی متوقف و در فروردین سال ۹۹ نیز ارز نیمایی برای واردات کلیه بذرها مصوب شد و از این رو واردات بذر سبزی و صیفی روند منطقی پیدا کرد.

مبصر در همین حال متوسط کل واردات بذر گیاهان زراعی، سبزی و صیفی فضای باز و گلخانه ای و گل و گیاهان زینتی را به لحاظ وزنی ۷ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: این رقم تنها ۱.۲ درصد تولید  ۶۰۰ هزارتنی کل بذر گواهی شده در داخل کشور است.

وی گفت: در بدترین شرایط تحریم و مسایل پس از برجام، خوشبختانه با پشتیبانی مناسب وزارت جهاد کشاورزی و همت شرکت های خصوصی، آسیب جدی به تهیه بذر از خارج صورت نگرفت.

معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال یادآور شد: اگر در مقاطعی واردات بذری با مشکل روبرو شده، تنها به دلیل مسایل مربوط به نقل و انتقال‌های بانکی بوده است.

مبصر درباره کل واردات بذر به لحاظ ارزشی اظهار داشت: سالانه ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون یورو بذر گیاهان زراعی و گل و گیاه زینتی وارد کشور می شود که به لحاظ ارزشی ۶۵ تا ۷۰ درصد آن مربوط به بذر سبزی و صیفی است.

به گزارش ایرنا، طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی، تولید ۲۷ میلیون تن سبزی و صیفی در سطح ۸۳۰ هزار هکتار اراضی با اولویت نیاز داخل انجام می شود به طوری که در این بخش نه تنها کشور نیازی به واردات ندارد بلکه بخشی از تولیدات به کشورهای هدف صادر می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار اقتصاد