نقش آمریکا و اسرائیل در ترور دانشمند ایرانی

تهران- ایرنا- نشریه آلمانی تاگس شاو با اشاره به نقش مهم شهید فخری‌زاده در پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران به نقل از کارشناسان، از دست‌داشتن سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن وی خبر داد.

به گزارش ایرنا، ترور دکتر «محسن فخری زاده» شهید صنعت دفاعی کشور توسط عناصر تروریستی بازتاب گسترده ای در رسانه های غربی از جمله آلمان داشته است. تارنمای نشریه تاگس شاو وابسته به شبکه اول تلویزیون دولتی آلمان امروز (شنبه) در این رابطه نوشت: یک دانشمند عالی رتبه هسته ای در ایران ترور شد. پیشینه این حمله تروریستی هنوز مشخص نیست اما تهران اسرائیل را در پشت این حمله می بیند.

اسرائیل مظنون اصلی ترور فخری زاده

علیرضا یاوری از اساتید دانشگاه تهران به شبکه تلویزیونی الجزیره می گوید: «فخری زاده یک دانشمند محترم و با صداقت بود ، استاد دانشگاه بود که مانند بسیاری دیگر از دانشمندان در سراسر جهان با صنایع دفاعی و نظامی کار کرده است. قتل وی را نمی توان اقدامی دفاعی در نظر گرفت زیرا وی پست فعالی در ارتش نداشته است، به همین دلیل این تروریسم است و باید محکوم شود.»

به نوشته تاگس شاو شهید فخری زاده یک فیزیکدان هسته ای بود و پدر برنامه هسته ای ایران محسوب می شود. فخری زاده ۶۳ ساله ریاست بخش تحقیق و توسعه فن آوری در وزارت دفاع را بر عهده داشت. در ایران گفته می شود این اولین تلاش برای ترور او نبوده است.

در پی این اقدام تروریستی، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در توییتی نوشت که این اقدام تروریستی حاکی از جنگ طلبی ناامیدانه عاملان و عملی ناجوانمردانه با نشانه هایی جدی از نقش اسرائیل است. این سوءظن به ویژه با بیانیه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل تقویت می شود. وی در سال ۲۰۱۸ به طور گسترده در تلویزیون درباره نقش فخری زاده صحبت کرد و هشدار داد: «نام محسن فخری زاده را به خاطر بسپارید.»

مدتهاست که اسرائیل مظنون اصلی ترور چهار دانشمند هسته ای ایران در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ به شمار می رود.

آمریکا چه نقشی ایفا می کند؟

«هیلاری مان لورت» کارشناس مسائل خاورمیانه در مصاحبه با شبکه الجزیره درباره این ترور پا را فراتر از این می گذارد و می گوید: «دلایل موجهی برای ظن به اسرائیل وجود دارد و شاید حتی ایالات متحده در این ماجرا دخیل باشد. زیرا مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که در زمان منتهی به پایان دولت ترامپ و آغاز دولت بایدن برای مجازات ایران از هر وسیله ای برای توقف پیشرفت هسته ای و منطقه ای ایران استفاده خواهند کرد.»

حمله کنونی به فخری زاده یادآور کشته شدن سردار «قاسم سلیمانی» در ژانویه (دی ماه) گذشته است. در آن زمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ، این واقعیت را که شخصا دستور حمله را داده، پنهان نکرد. این اقدام کم مانده بود که منجر به جنگ بین دو کشور شود. به تازگی نیز ترامپ در مورد حمله به تاسیسات هسته ای ایران از مشاورانش مشورت گرفته است.

این کارشناس با بیان اینکه «جو بایدن» جانشین ترامپ قصد دارد به توافق هسته ای با ایران بازگردد، تاکید می کند: «من فکر می کنم آنها می خواهند تنش ها را به ویژه در مرحله گذار بین پایان دولت ترامپ و آغاز دولت بایدن دامن بزنند.»

از سوی دیگر «علیرضا یاوری» از دانشگاه تهران به خطر دیگری در این زمینه اشاره می کند: «برخی از کشورهای منطقه به دنبال واداشتن ایران به یک رویارویی نظامی هستند. این می تواند تنش ها را بیشتر کند ، به طوری که ایران و ایالات متحده نتوانند نقاط مشترکی برای مذاکره پیدا کنند.» یاوری می گوید پاسخ ایران بستگی به این دارد که چه کسی عامل این قتل است. اگر معلوم شود که یک آژانس اطلاعاتی خارجی است ، این وضعیت را پیچیده می کند.

در پی وقوع این اقدام تروریستی، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به این موضوع در توییتر اعلام کرد: «ما همچنان از تحریم به عنوان ابزاری برای جلوگیری از بهبود توانایی های موشکی ایران استفاده خواهیم کرد.»

سازمان ملل: خویشتندار باشید

در همین حال «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواستار خویشتنداری ایران شد. فرهان حق سخنگوی سازمان ملل روز جمعه (به وقت محلی) در نیویورک به خبرگزاری د.پ.آ. آلمان گفت: گزارشات مربوط به این حادثه یادداشت شده است. ما خواستار خویشتنداری هستیم و ضروری می دانیم که از اقداماتی که منجر به تشدید تنش در منطقه شود جلوگیری کنیم.»

نشریه بیلد آلمان نیز با اشاره به نامه «مجید تخت روانچی» سفیر ایران در سازمان ملل به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان نوشت: 'نشانه های جدی' وجود دارد که اسرائیل مسئول قتل فخری زاده است. در این نامه او همزمان به ایالات متحده آمریکا و اسرائیل در مورد 'اقدامات ماجراجویانه' در دوره باقی مانده مسئولیت دونالد ترامپ هشدار داده و تاکید کرده است که ایران در دفاع از خود تمام اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بعدازظهر جمعه (۷ آذر) عناصر تروریست مسلح خودرو حامل محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند. در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریست‌ها ، آقای محسن فخری زاده به‌شدت مجروح شد و بیمارستان منتقل گردید.

متأسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیاء ایشان موفق نبود و این مدیر خدوم و دانشمند پس از سالها تلاش و مجاهدت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =