بانک جامع تلاوت جهان اسلام راه اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر رادیو قرآن و دبیر شورای قرآن و معارف معاونت صدا از راه‌اندازی و ثبت بانک جامع تلاوت جهان اسلام خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از رادیو قرآن، مجتبی ایزدی روز شنبه گفت: بانک تلاوت که ابتدا در سال ۱۳۸۸ در بخش شبکه قرآن سیما با ظرفیت حدود ۱۱ هزار تلاوت و با برنامه نویسی مهندس مرتضی فلاح راه اندازی و برای برنامه سازی در پخش این شبکه استفاده شد؛ از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ با زحمات ارزشمند جمعی از مدیران و کارشناسان خبره رادیو قرآن در این شبکه راه اندازی و سال به سال محتوا و قابلیت های آن ارتقاء یافت.
وی افزود: ضرورت های بسیاری موجب شد برنامه‌نویسی این بانک به منظور قابل دسترس شدن از فضای اینترنت دوباره انجام شود که این مهم در شش ماهه ابتدای سال جاری محقق شد. هدف اول از این اقدام برقراری امکان دسترسی اطلاعات تلاوت ها برای مجموعه داران تلاوت چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور است و با دسترسی های محدودی که به این افراد داده می شود، فهرست تلاوت های موجود از یک قاری قابل مشاهده است و تلاوت های بیشتر نزد این افراد قابل خریداری، کارشناسی و ورود به بانک تلاوت می شود.
ایزدی ادامه داد: همچنین با این ظرفیت ایجاد شده و البته با رایزنی های که با مجموعه داران در کشور مصر در حال انجام است امکان ذخیره تلاوت انبوه و جدید قاریان برجسته در این بانک فراهم و ان شاالله به عنوان بانک جامع تلاوت جهان اسلام قابلیت ثبت حقوقی خواهد داشت و در عین حال با افزایش چشمگیر ذخیره های ارزشمند و بی نظیرآن قابلیت های آن چندین برابر خواهد شد.
وی افزود: هدف دوم از این اقدام برقراری امکان بهره مندی برنامه سازان شبکه از این بانک در خارج از سازمان صدا و سیماست. این مهم در روزهای اخیر و شرایط حاصل از انتشار ویروس کرونا که کارمندان به دور کاری تشویق شده اند، کاربرد بیشتری دارد و برنامه سازی در رادیو قرآن را سهل تر خواهد کرد.
وی افزود: هدف مهم دیگر امکان کارشناسی و رتبه بندی تلاوت‌های قاریان کشورمان از منازل خودشان است. قاریان کشور همواره تمایل دارند که بهترین تلاوت هایشان از شبکه های رادیویی پخش شود؛ برای تحقق این خواسته با دسترسی خاصی که به آنها داده می شود، تلاوت هایشان را با نظر خودشان در اولویت های یک و ۲ برای پخش از رادیو قرآن مشخص نموده و همچنین تلاوت های جدید خود را برای اضافه شدن در این بانک در اختیار شبکه قرار خواهند داد.
دبیر شورای قرآن و معارف صدا تاکید کرد: تمهیدات لازم برای حفظ منابع ارزشمند این بانک با ملاحظات ایمنی و صیانتی انجام شده و در واقع برنامه نویسی این بانک با مشارکت افرادی با برجستگی در چنین ملاحظاتی صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha