ابداع روش‌های جدید برای ترمیم جای زخم با الهام از ماهی

تهران-ایرنا- محققان با الهام از توانایی گورخر ماهی در رشد دوباره بافت و ترمیم سریع جای زخم می‌خواهند روش‌های جدید برای پیشگیری از تشکیل جای زخم روی پوست انسان ابداع کنند.

به گزارش روز یکشنبه  روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه «بریستول» در انگلیس در حال آغاز کردن یک پروژه پنج ساله هستند تا اسکار (جای زخم) روی پوست انسان‌ها را ترمیم کنند.

بدین ترتیب گورخرماهی در مرکز یک ماموریت ۱/۵ میلیون پوندی قرار خواهد گرفت تا به کشف ژن‌هایی که به ایجاد «جای زخم» (اسکار) در انسان منجر می‌شوند، کمک کند زیرا این ماهی از توانایی رشد دوباره بافت و ترمیم سریع زخم‌ها برخوردار است.

این محققان می خواهند با تصویربرداری زنده و تحلیل ژنتیکی این نوع ماهی‌ که توانایی قابل توجهی در بازسازی بافت و ترمیم سریع زخم دارد، به بهبود اسکار در انسان کمک کنند.
آنها در این تحقیق تفاوت ‌های ژنتیکی را نیز شناسایی خواهند کرد و با تحلیل داده‌های ژنتیکی گروه‌ های متفاوتی از مردم، به ترمیم اسکار کمک کنند.

آنها در این مطالعه همچنین علت ایجاد اسکار پس از واکسیناسیون و جراحی شکاف کام در کودکان و همچنین عمل سزارین را در بزرگسالان بررسی خواهند کرد.
«پاول مارتین»از محققان این تحقیق می گوید، این پروژه موقعیت منحصر به فردی را برای بررسی‌های جهانی در مورد ژنتیک اسکار پدید می‌آورد.

به گفته این محققان، تخمین زده شده است که بیش از ۲۰ میلیون نفر در انگلیس دارای نوعی اسکار (جای زخم) هستند و یافته های این مطالعه می تواند برای آنها «تحول آفرین» باشند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش