سفیران ایران ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کردند

تهران- ایرنا- سفیران و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در پیام‌های جداگانه‌ای، ترور شهید محسن فخری‌زاده را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، «حمید معصومی‌فر» سفیر ایران در سوئد در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «امروز یک دانشمند ایرانی در حمله‌ای تروریستی ترور شد؛ حمله‌ای که براساس همه شواهد و قرائن توسط بازیگران دولتی خارجی ترتیب داده شده است.»

وی ادامه داد: «آیا می‌توانیم از اتحادیه اروپا، مدعی رعایت و حامی حقوق‌بشر انتظار داشته باشیم از جهت سیاسی و بدون تبعیض این اقدامات سبعانه را محکوم کند؟ باید منتظر ماند و دید...»

همچنین «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: رسول خدا (ص) فرمودند اگر دانش به ثریا بسته شده باشد، مردانی از فارس آن را به چنگ خواهند آورند، با ترور بزدلانه و شهادت امثال شهید محسن فخری‌زاده راه پیشرفت علمی ایران متوقف نخواهد شد.

وی ادامه داد: این مسیر بعد از انقلاب شروع شده؛ آن زمانی که امام خمینی (ره) فرمودند؛ ای جوانان اگر می‌خواهید با آمریکا مبارزه کنید باید به جهاد علمی در دانشگاه‌ها بپردازید.

سفیر ایران با بیان اینکه شهید فخری‌زاده صدها نفر مانند خود را تربیت کرده است، اظهار داشت: ایران نیز ضمن انتقال این علوم به هم‌پیمان خود در محور مقاومت و جهان انتقام سختی از آمران و عاملان این ترور ضدبشری خواهد گرفت.

ایرلو این رشته توییت را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منتشر کرده است. 

«محمدرضا دهشیری» سفیر ایران در سنگال هم در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‏ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دانشمند رده بالای حوزه هسته‌ای کشور را تسلیت عرض می‌کنم.» 

وی ادامه داد: «ترور دانشمندی که واکسن ایرانی کرونا را تا مرحله تست انسانی پیش برده بود جنایت علیه بشریت است.»

به گزارش ایرنا، بعد ازظهر روز جمعه عناصر تروریست مسلح خودرو حامل محسن فخری‌زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند.

در جریان درگیری تیم حفاظت با تروریست‌ها، فخری‌زاده به شدت مجروح و بیمارستان منتقل شد اما متاسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیای ایشان موفق نبود و این مدیر خدوم و دانشمند پس از سال‌ها تلاش و مجاهدت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

سفارت ایران در باکو هم در کانال تلگرامی خود نوشت: «سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان ضمن محکوم کردن ترور ناجوانمردانه، شرورانه و ماجراجویانه دانشمند شهید محسن فخری‌زاده، آن را به محضر ملت ایران، مقام معظم رهبری، بازماندگان، دوستان و همکاران این شهید والامقام تسلیت می‌گوید.»

در این پیام آمده است: «اطمینان داریم این گونه جنایات تروریستی کوچکترین وقفه‌ای در راه رسیدن ملت ایران به اوج قله‌های افتخار و اقتدار ایجاد نخواهد کرد.»

سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم هم با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن ابراز تسلیت به خاطر شهادت محسن فخری‌زاده، ترور کوردلانه این سرمایه ملی را توسط دشمنان ایران اسلامی محکوم  و اعلام کرد: بدون تردید متجاوزان به حریم امنیت ایران سرافراز، در زمان مناسب پاسخ لازم را دریافت خواهند کرد.

دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره هم امروز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «ترور شهید فخری‌زاده، یأس و پستی مرتکبان و آمران آن را نشان می‌دهد. چهره قبیح آمریکا و صهیونیسم واضح‌تر می‌شود. ‌ایران هرگز تسلیم نخواهد شد.»

«پرویز اسماعیلی» سفیر ایران در زاگرب با انتشار تصاویری از نتانیاهو که در سخنرانی دو سال پیشش نام شهید فخری‌زاده را به کار برده بود، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ‏تقریبا تمام رسانه‌های کرواسی در انعکاس خبر ترور شهید ‎محسن فخری‌زاده این تصویر را منتشر و نوشته‌اند: نتانیاهو درسال ۲۰۱۸ گفته بود "نام او را بخاطر بسپارید." و نیز درخواست ظریف از جامعه جهانی و اتحادیه اروپا را که دست از استاندردهای دوگانه بردارند و این تروریسم دولتی را محکوم کنند.

مهدی سنایی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «خون شهیدی چنین بزرگ، شایسته است مایه وحدت داخلی و وفاق باشد نه صف کشی و شقاق. باید دید سازمان‌های بین المللی و اروپایی این ترور و نقض آشکار قواعد بین‌الملل را محکوم خواهند کرد یا وجدانشان بیدار نیست! بانیان این جنایت باید در افکار عمومی جهان منزوی شوند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار سیاست