۲ ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: ۲ ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در شهرستان‌های بیرجند و زیرکوه نصب و راه‌اندازی شد و تعداد ایستگاه‌های پایش گرد و غبار در این استان به پنج مورد رسید.

حسن اکبری روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: سال گذشته اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یافت که بر این اساس طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در این زمینه در استان تعریف و اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ میلیون هکتار از وسعت استان را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل داده است گفت: فعالیت‌های انسان‌ساز بر این موضوع تاثیر بسزایی گذاشته و نیاز بود تا این اداره کل دستگاه‌ها و تجهیزات لازم در زمینه پایش و آنالیز گرد و غبار در استان را دارا باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: از محل اعتبارات اختصاص داده شده به این استان در جهت مقابله با پدیده گرد و غبار، اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای این موضوع اختصاص داده شد.

وی گفت: سه ایستگاه سنجش کیفی هوا یکی در مرکز استان و ۲ ایستگاه در شهرستان‌های نهبندان و سرایان مستقر بوده لذا با توجه به نیاز استان و همچنین وسعت مناطق متاثر از پدیده گرد و غبار با وجود ۳۵ کانون بحرانی گرد و غبار در خراسان جنوبی، به ایستگاه‌های بیشتری در زمینه کنترل، پایش و آنالیز نیاز بود بنابراین با اختصاص این اعتبار، ۲ ایستگاه پایش جدید برای استان خریداری و یک ایستگاه در مرکز استان (بیرجند) و دیگری در شهرستان مرزی زیرکوه نصب و راه‌اندازی شد.

وی اظهار داشت: این ایستگاه‌ها قابلیت سنجش ذرات با قطر ۵.۲ و ۱۰ میکرون را دارا بوده و یکی از ویژگی‌های ایستگاه‌های خریداری شده در مقایسه با دیگر ایستگاه‌ها، ارائه داده‌ها به صورت لحظه‌ای و بدون تاخیر است که داده‌های آن از طریق سامانه پایش کیفی هوای کشور (https://aqms.doe.ir) به صورت روزانه در قالب شاخص کیفی هوای منطقه (AQI) در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha