اهداف پیدا و پنهان ترور دانشمند صنعت دفاعی

تهران-ایرنا- به نظر می‌رسد ترور شهید «محسن فخری زاده» در آستانه فروپاشی کمپین کارزار فشار حداکثری با هدف تنش آفرینی و وارد کردن ایران در منازعات نظامی طراحی شده است.جمهوری اسلامی ایران با موقعیت شناسی و انتقام سخت اما به موقع، این طراحی را خنثی خواهد کرد.

عصرجمعه ۷ آذر جامعه ایران با خبر تلخ ترور شهید «محسن فخری زاده» دانشمند صنعت دفاعی کشور مواجه شد. ماشین ترور دشمنان جمهوری اسلامی ایران به کار افتاده و تلاش می‌کنند اگر از کمپین کارزار فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران به نتیجه دلخواه نرسید با ترور فیزیکی دانشمندان برجسته کشور، اهدف خود را محقق کنند.

شهید فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمره مدیران ارشد صنعت دفاعی کشور بود. او تنها دانشمندی بود که «بنیامین نتانیاهو» در یک برنامه از او نام برده بود و رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که نقشه ترور وی یک بار  در سال‌های گذشته شکست خورده بود. از همین رو «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان ساعاتی بعد از این خبر ناگوار، اعلام کرد که «نشانه‌های قوی مبنی بر نقش رژیم صهیونیستی در ترور روز جمعه وجود دارد.» هر چند تاکنون هیچ کشور و یا گروهی مسئولیت رسمی این ترور را بر عهده نگرفته اما شواهد و گمانه زنی‌ها حاکی از نقش رژیم صهیونیستی در این ترور است.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخل کشور ظهر دیروز جمعه حوالی ساعت ۱۴ خودرو شهید فخری‌زاده به همراه دو خودرو محافظ وارد آبسرد می‌شود. یک کیلومتر جلوتر از ورودی شهر آبسرد و نزدیک باغی معروف به باغ سرهنگ خودرو با رگبار متوقف می‌شود و پس از آن یک نیسان که در آن پر از الوارهای چوبی بوده است منفجر می‌شود. با وقوع انفجار، تروریست‌هایی که کمین کرده‌ بودند از نقاط نامشخصی شروع به تیراندازی به سمت خودروی این دانشمند هسته‌ای می‌کنند که منجر به مجروحیت شهید فخری‌زاده  و در نهایت شهادت او در بیمارستان می‌شود.

البته شهید فخری زاده اولین هدف ماشین ترور دشمنان جمهوری اسلامی ایران نبود. پیش از این در ۲۲ دی ماه سال ۸۸ دکتر «مسعود علیمحمدی» استاد برجسته فیزیک ایران و از دانشمندان هسته‌ای در خیابان قیطریه تهران و مقابل منزل مسکونی خود به شهادت رسید. ۸ آبان ۸۹ هم دو اقدام تروریستی همزمان در تهران انجام شد که در یکی از آنها دکتر «مجید شهریاری» در محدوده بلوار ارتش از طریق بمب‌گذاری در خودرو مورد سوء قصد قرار گرفت و شهید شد. شهریاری عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه امیرکبیر هم بود. در همان روز «فریدون عباسی» استاد فیزیک هسته‌ای هم در مقابل دانشگاه شهید بهشتی تهران در منطقه ولنجک مورد سوء قصد قرار گرفت.

«داریوش رضایی‌نژاد» هم اول مرداد ۹۰ در مقابل دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با شلیک گلوله ترور و شهید شد. ۲۱ دی ماه ۹۰ هم تروریست‌ها مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز را در حوالی سید خندان تهران میدان کتابی ترور و شهید کردند.

تلاش برای متوقف کردن پیشرفت‌های علمی کشور و حذف سرمایه‌های علمی و انسانی  و از همه مهم تر دشمنی رژیم صهیونیستی و ضد انقلاب با اصل نظام جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست. در این ترور هم بدون تردید این اهداف مدنظر بوده اما شرایط زمانی انجام این عملیات گویای اهداف اختصاصی برای آن است. «احمد شیرزاد» فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه در این زمینه به روزنامه شرق گفته: آنچه در علت ترور آقای فخری‌زاده می‌توان گفت این است که ترور او بیشتر جنبه تحریک سیاسی از سوی صهیونست‌ها داشت تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهد و احتمالا از فردا محافل آمریکایی-صهیونیستی بر این موضوع مانور می‌دهند که ایران کشوری ضربه‌پذیر است؛ بنابراین مهم‌ترین دلیل مسئله تبلیغاتی است و اگر موضوع ضربه خاص علمی و امنیتی بود، نقش خود را انکار می‌کردند و آن را پررنگ جلوه نمی‌دادند؛ درصورتی‌که درحال‌حاضر می‌بینیم که ژست تبلیغاتی در این موضوع از سوی صهیونیست‌ها بسیار زیاد است.

هراس صهیونیست‌ها از فروپاشی کمپین فشار حداکثری

مرور شرایطی که در حال حاضر کشور از یک سو و دشمنان آن از سوی دیگر قرار گرفتند بهتر می‌تواند اهداف این ترور را نشان دهد. مثلث دولت آمریکا با رهبری «دونالد ترامپ» و حضور مشاوران تندرو در کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و برخی متحدان منطقه‌ای آن که ظریف از آن به عنوان تیم «بی» یاد می‌کرد با ایران بازی بزرگ را در اردیبهشت ۹۷ با خروج آمریکا از برجام شروع کردند. هدف، منزوی کردن ایران، تضعیف توان محور مقاومت و تحمیل خواسته‌ها نامشروع وغیرقانونی با شروع کمپین تروریسم اقتصادی بود.

تحریم‌های اقتصادی آمریکا در قریب به دو و نیم سال گذشته حتی خرید دارو برای ایران را مشکل کرد و در این زمینه مردم ایران دچار مشقت‌های فراوانی شدند. کرونا این مشقت‌ها را تشدید هم کرد. اما کمپین فشار حداکثری با هدف فروپاشی سه ماهه تهران با قوت اعمال شد. تهران راهبرد «نه مذاکره و نه جنگ» را انتخاب کرد و با راهبرد خود نه تنها به خواسته‌های دشمنان تن نداد بلکه توانست تا حد زیادی اوضاع اقتصادی را مدیریت کرده و با راهبرد خنثی سازی اثر تحریم‌ها دشمنان خود را از فروپاشی تهران ناامید کند.

در شرایط کنونی از یک سو تحریم‌ها تا حد زیادی کارآیی خود را از دست داده‌اند و از سوی دیگر «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا در وعده‌های انتخاباتی خود اعلام کرده که به برجام بازخواهد گشت. این شرایط باعث هراس و واهمه برجام ستیزان شده است و فرصت‌های خود را برای زمین‌گیر کردن ایران از دست رفته می‌بینند. همین هراس باعث شده با طراحی عملیات تروریستی تلاش کنند ایران را وارد منازعات نظامی و امنیتی تنش‌آفرین کرده و مانع احیای برجام شوند.

ترور شهید فخری زاده در ادامه شلیک‌های چنگ باره صهیونیست‌ها به مسیر دیپلماسی صورت گرفته تا بلکه قبل از رفتن ترامپ از کاخ سفید ایران را در وضعیتی قرار دهند که نتواند از فشار تحریم‌ها رهایی پیدا کند. این هدف کوتاه مدت و حذف گزینه دیپلماسی هدف بلند مدت ترور شهید فخری زاده است. انتقام ایران همانظور که مقامات نظامی اعلام کردند قطعی است و تردیدی در آن نیست اما ایران با زمان شناسی این انتقام را بر قاتلان شهید فخری زاده و حامیان آن سخت‌تر و دردناک‌تر خواهد کرد. دست انتقام ملت ایران بر سر قاتلان شهید فخری زاده فرود خواهدآمد اما نه در زمان و مکانی که ان ها دوست دارند بلکه در زمانی که بیشترین وحشت و تلفات را برای صهیونیست‌ها به ارمغان بیاورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار پژوهش