استاندار ایلام: غربالگری منسجم محلات زنجیره کرونا را قطع می کند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام با بیان اینکه غربالگری منسجم و وسیع محله به محله زنجیره کرونا در استان را قطع می کند، گفت: این غربالگری در طول هفته اخیر با همکاری بسیج، فرمانداری ها، شهرداری‌ها، هلال احمر و بهداشت و درمان برای قطع زنجیره کرونا در استان آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز شنبه در گفت و گویی خبری اظهار داشت: غربالگری محله به محله به دو نوع غربالگری مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود و هدف از این نوع غربالگری تسریع در شناسایی مبتلایان و مقابله با کرونا در کلیه نقاط و محلات سطح شهرهای استان است.

وی یادآور شد: در غربالگری مستقیم هر شهر به محلات متعدد تقسیم و گروه‌ها در مراکز بهداشت و بسیج مستقر و در صورت شناسایی و مثبت بودن تست کرونا هر شخص در محلات مورد نظر علاوه بر قرنطینه مبتلا در منزل با وجود امکانات و تجهیزات لازم، از کلیه اطرافیان وی نیز تست کرونا گرفته می شود.

استاندار ایلام اضافه کرد: غربالگری غیر مستقیم یا معکوس نیز برای افراد مسن، دارای بیماری زمینه ای و زنان باردار در نظر گرفته شده که این گروه برای حفظ سلامت خود و عدم ابتلا به کرونا باید در خانه بمانند.

سلیمانی دشتکی به افزایش نمونه گیری کشوری کرونا به رقم ۱۰۰ هزار تست در روز اشاره و تاکید کرد: روزانه حدود ۳۰۰ تست کرونا در استان ایلام گرفته می شد اما اکنون این میزان به بیش از ۷۰۰ تست در روز رسیده است.

وی ملاک وضعیت قرمز، نارنجی و زرد کرونا در هر منطقه را تعداد بستری های آن شهرستان در ۱۰۰ نفر عنوان کرد و افزود: باید تلاش کنیم که تعداد بستری های شهرستان های استان بطور محسوس کاهش یابد.

روند اعمال محدودیت های جدید کرونا در استان رضایت بخش است 

استاندار ایلام نحوه اعمال محدودیت های جدید کرونا که از روز شنبه هفته گذشته آغاز شده را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مردم، اصناف و دستگاه ها در اعمال صحیح و دقیق این محدودیت ها تاکنون بسیار خوب عمل کرده و دولت و نظام نیز برای حمایت از قشرهای آسیب دیده از کرونا اهتمام دارد.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: برای مقابله هم جانبه با کرونا از روز شنبه سه اقدام و محدودیت جدید در استان آغاز شد که این محدودیت ها شامل تعطیلی گروه های شغلی، دورکاری کارکنان ادارات به توجه وضعیت هر شهرستان و پیشگیری از تردد اتومبیل ها از ساعت ۲۱ الی ۴ صبح بود.

وی در خصوص تعطیلی گروه های شغلی در شهرستان های استان یادآور شد: گروه های شغلی 2، سه و چهار در شهرستان های قرمز، گروه شغلی سه و چهار در شهرستان های نارنجی و تنها گروه شغلی چهار در شهرستان های با وضعیت زرد کرونا تعطیل هستند.

استاندار ایلام اضافه کرد: اقدام دیگر محدودیت های جدید کرونا تعطیلی و دورکاری کارکنان ادارات بود که این محدودیت در مناطق زرد یک سوم ، در مناطق نارنجی ۵۰ درصد و در مناطق قرمز دو سوم کارکنان تعطیل شدند.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: اقدام سوم محدودیت جدید کرونا ممنوعیت تردد در ساعات معینی از شب بود که این محدودیت در کاهش شیوع همه گیری کرونا در هفته اخیر بسیار تاثیر گذار بود.

کلیه مطالبات بانکی در زمان تعطیلات کرونا امهال می شود 

استاندار ایلام با بیان اینکه کلیه مطالبات، بدهی های بانکی و قبوض ها در زمان تعطیلات کرونا امهال می شود، افزود: تاریخ سررسید چک های اصناف و بازاریان نیز در زمان تعطیلی به دلیل محدودیت های کرونا بلا اثر و امهال می شود.

سلیمانی دشتکی میزان تعطیلی بانک های استان را منوط به ابلاغ مصوبه شورای عالی بانک ها عنوان کرد و اضافه کرد: این شورا در خصوص میزان تعطیلی بانک ها باید تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: مدیران عامل بانک های استان باید بصورت صریح و شفاف سقف کارت به کارت، سقف برداشت از خودپرداز و همچنین سقف خدمات الکترونیکی را به مردم استان اعلام کنند.

به گزارش ایرنا، شیوع کرونا از ابتدای اسفندماه تاکنون با توجه به نبود داروی مشخص برای درمان آن در کشور، شیوه جدیدی از زندگی را برای مردم رقم زده و تاکنون اقدام‌های مختلفی برای کنترل این بیماری انجام گرفته است.

جدیدترین برنامه دولت، اجرای سه طرح عمده کرونایی شامل مدیریت، نظارت و آموزش محله‌محور، محدودیت تردد و ورود و خروج به شهرهای قرمز و نارنجی و تعطیلی نسبتا وسیع در سیستم اداری و بازار بوده که از شنبه هفته گذشته در این استان اجرا شده است.

از مجموع ۱۱ شهرستان استان ایلام ۲ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا، هشت شهرستان نارنجی و تنها یک شهرستان زرد است.

بر اساس آخرین اطلاعات، شهرستان‌های ایلام و چرداول در وضعیت قرمز، سیروان، ایوان، مهران، دهلران، آبدانان، ملکشاهی، بدره و دره شهر در وضعیت نارنجی و تنها  شهرستان هلیلان در وضعیت زرد قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =