معاون میراث کرمان: طرح مرمت گنبد شاه نعمت الله ولی در دست تهیه است

کرمان - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: با توجه به فرو ریختن بخشی از کاشی‌های گنبد شاه نعمت الله ولی ماهان، طرح مرمت این بنا در دست تهیه است که بزودی پس از تامین اعتبار و مساعدت اداره اوقاف، عملیات بهسازی آغاز می‌شود.

مجتبی شفیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بخشی از کاشیکاری گنبد شاه نعمت الله ولی در بارندگی اخیر متاسفانه آسیب دید و فرو ریخت که با توجه به بررسی های کارشناسی به دلیل فرسایش و ضعفی که بر اثر مرور زمان در ملات پشت کاشی ها بوجود آمده این بخش از کاشیکاری دچار طبله شده و در پی نفوذ آب فروریخته است.

وی با بیان اینکه مرمت کاشیکاری گنبد کاری تخصصی و حساس است تاکید کرد: ملات پشت این کاشی از نوع ملات های گچی است که متاسفانه با توجه به نفوذ نزولات جوی و یخبندان و تغییرات دما در طول شبانه روز  به مرور زمان دچار ضعف و منجر به جدا شدن کاشی ها می شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: به همین دلیل ناگزیر به مرمت های دوره ای این کاشیکاری ها هستیم و البته نظیر این آسیب دیدگی در بسیاری از بناهای تاریخی اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: تزئینات کاشیکاری در بناهای تاریخی بدلیل الزام به استفاده از ملات های گچی معمولا به مرور زمان بر اثر همان نفوذ رطوبت و تغییرات دما در طول شبانه روز در فصول گرم و سرد سال بویژه در اقلیم های کویری آسیب پذیر بوده و بایستی بصورت مرتب مورد مرمت و تعمیر قرار بگیرند.

شفیعی اظهار داشت: آستانه شاه نعمت الله ولی بطور کلی از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و این اتفاق نیز تاحدی غیر قابل پیش بینی بود که امیدوارم به زودی با حمایت اداره کل اوقاف تعمیر و اصلاح شود.

شاه نعمت الله ولی از عرفا و شعرای سده هشتم و نهم هجری است که در سال ۸۳۲ هجری قمری در شهر کرمان درگذشت و در محل فعلی در شهر ماهان دفن شد که آرامگاه وی از زیباترین مجموعه های تاریخی محسوب می شود.

قدمت آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی به دوره صفویه بازمی گردد و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها