۷ آذر ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۵۲
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84126020
۰ نفر

برچسب‌ها

 روسیه: عراق از شرکای کلیدی ما در خاورمیانه است

مسکو - ایرنا- یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه در دیدار با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که مسکو ، بغداد را از شرکای کلیدی در خاورمیانه می داند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، یک مقام دفتر بوریسوف روز جمعه به خبرنگاران گفت: بوریسوف که رییس روسی کمیسیون همکاری های اقتصادی، بازرگانی، علمی و تکنولوژیکی روسیه و عراق است، در دیدار کاری با فواد حسین در مسکو، موضوع های مهم همکاریهای دوجانبه را بررسی کرد.

 وی افزود: در این دیدار، مسائل مهم همکاری های دوجانبه ازجمله طرح های در عرصه انرژی، صنایع، بازرگانی، حمل و نقل، کشاورزی و حوزه های دیگر بررسی شد.

بوریسوف در دیدار با حسین یادآورشد که عراق همچنان ازطرف روسیه، یکی از شرکای کلیدی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

معاون نخست وزیر روسیه در همین حال به کاهش سطح مبادلات بازرگانی میان روسیه و عراق اشاره کرد و از شرکای عراقی خواست تا تلاش های ممکن را برای گسترش مبادلات بازرگانی بین دو کشور بکار گیرند و به دورنمای طرح های همکاری دوجانبه در عرصه های مختلف تحرک تازه بخشند.

بر اساس اطلاعات سازمان بازرگانی خارجی روسیه، حجم مبادلات بازرگانی روسیه و عراق در سال ۲۰۱۸، ۷۶۵ میلیون و ۵۴۲ هزار دلار بود.

اما بر اساس گزارش رسانه های روسیه، این شاخص در روابط بازرگانی روسیه و عراق، در سال ۲۰۲۰ پنج برابر کاهش یافته است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه عراق، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق روز جمعه با معاون نخست وزیر روسیه درباره رفع موانع برای ارتقای مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفت وگو کرد.

  در این بیانیه آمده است: «فواد حسین» امروز با «یوری بوریسوف» معاون نخست وزیر روسیه دیدار و روابط دوجانبه و راههای ارتقای آن در سطح انتظارات ملت های دو کشور دوست را بررسی کرد.

این بیانیه افزود: در این دیدار درباره توسعه و تقویت همکاری مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و خدماتی و اتخاذ همه اقدام ها برای برچیدن موانع پیش روی تبادل تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور و تعیین سازوکارهای فعال سازی همکاری دوجانبه توافق شد.

بوریسوف و فواد حسین ریاست کمیسیون همکاریهای اقتصادی، بازرگانی، علمی و تکنولوژیکی روسیه و عراق را برعهده دارند که نشست آینده آن برای اواخر ماه فوریه سال ۲۰۲۱  (نیمه نخست اسفند ماه سال جاری) برنامه ریزی شده است. 

 حسین روز گذشته هم با نیکلای شولگینوف وزیر انرژی روسیه دیدار کرد و دو طرف درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه در عرصه انرژی گفت وگو و تبادل نظر کردند.

  وزارت انرژی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که شولگینوف و فواد حسین دورنمای گسترش همکاری‌های دوجانبه در عرصه نفت و گاز را بررسی کردند.

وزیر انرژی روسیه گفت که در نتیجه همکاری های روسیه و عراق در چند سال اخیر، حجم سرمایه گذاری شرکت‌های روسی در توسعه میادین نفتی عراق، از مرز ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. 

دو طرف در جریان این دیدار، وضع جاری و طرح های بالقوه شرکت های روسی در عراق از جمله همکاری در عرصه نفت و گاز و مدرنیزه کردن و نوسازی طرح های انرژی را بررسی کردند.

روسیه از سال ۲۰۰۸ میلادی که ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بدهی خود را به عراق بخشید، روابط انرژی خود را با بغداد از طریق عقد قرارداد چهار میلیارد دلاری با عراق آغاز کرد تا بخشی از پس رفت مناسبات دوجانبه ای که در نتیجه اشغال عراق در ۲۰۰۳ آسیب دیده بود، جبران کند.

روس ها از آن زمان، ورود آرام خود را به بخش انرژی در عراق کلید زدند که بخش عمده آن، از دروازه کردستان عراق بوده است.

دو شرکت بزرگ نفتی روسیه «لوک اویل» و «گاز پروم» در ۲۰۱۲ میلادی با قراردادهای نفتی با دولت محلی اقلیم کردستان عراق، روابط انرژی را با این کشور آغاز کردند.

در ۲۰۱۷ با وجود مخالفت صریح بغداد، از قراردادهای نفتی برخی شرکت های روسی با اربیل اما شرکت «روس نفت» قرارداد ۳.۵ میلیارد دلاری را با اقلیم کردستان عراق برای توسعه صادرات نفت این اقلیم به ترکیه را امضا کرد.

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در نشست خبری با فواد حسین گفت که روسیه و عراق در عرصه انرژی همکاری های پرحجم و گسترده ای دارند و روسیه در طرح های انرژی این کشور مشارکت می کند.

سرگئی لاوروف یادآورشد که برخی شرکت های روسی از جمله روس نفت و گازپروم در طرح های عراق مشارکت می کنند و حجم سرمایه گذاری روسیه در طرح های انرژی این کشور به ۱۳.۵ میلیارد دلار می رسد و همکاریها در این عرصه ها درحال گسترش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار جهان