سمفونی باران در پاییز هزار رنگ دامنه های دنا

یاسوج- ایرنا- پاییز هزار رنگ امسال به خاطر بیماری کووید ۱۹، رنگ سیاه به خود گرفته اما این روزها ترنم باران دل مردمان دامنه های دنا را خوش کرده و این نوید را به آن ها می دهد که روزهای خوب خواهد آمد.

به گزارش ایرنا، امروز شاهد رقص و شامه نواری باران در جای جای کهگیلویه و بویراحمد بودیم و بر اساس آخرین گزارش های سازمان های هواشناسی استان، این بارندگی ها تا اوایل روز دوشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد پیش از این گفته بود که بارش ها به طور کلی از آذرماه امسال آغاز می شوند.

ولی بهره مند عنوان کرد: همچنین زمستان امسال پیش بینی ها نشان می دهد، میزان بارش ها در استان نرمال خواهد بود.

بنا به اطلاعات جمع آوری شده،  امسال چهار میلیون متر مکعب آب در پی بارش اولین باران پاییزی وارد سد کوثر شده است.
میزان بارندگی ثبت شده در نخستین بارش پاییزه در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ۵۳ میلیمتر بوده است.

سامانه بارشی اخیر تا روز یکشنبه تقویت می شود و  شاهد ناپایداری های جوی در استان خواهیم بود.

ولی بهره مند تصریح کرد: در این مدت شرایط ناپایدار از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود و شاهد بارش باران، در ارتفاعات و گردنه های کوهستانی بارش برف، رعد و برق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید خواهیم بود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: همچنین در طی این روزها بارش در برخی مناطق استان سبب ابگرفتگی معابر عمومی، روان اب و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها خواهد شد.

تمامی دستگاه های اجرایی استان برای مقابله با بحران آمادگی دارند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بارندگی های پیش رو در استان، عنوان کرد: با بررسی کامل اطلاعات تصمیم می گیریم.

وی با اشاره به اینکه به طور قطع شاهد آبگرفتگی معابر خواهیم بود، بیان کرد: همه باید پای کار باشند و کسی در نزدیکی رودخانه ها قرار نگیرد.

رئیس ستاد مدیریت بحران استان، هشدار داد: با توجه به آب گرفتگی و سیلابی که قابل تصور است مردم باید بیش از پیش مراقبت کنند.

کلانتری با بیان اینکه براساس نقشه های هواشناسی خطر صاعقه هم جدی است، افزود: انتظار می رود مردم برای کارهای غیر ضروری به بیرون مراجعه نکنند.

وی با اشاره به اینکه ۱۲۰۰ تن نمک و شن توسط راهداری در مناطق مختلف استان ذخیره شده است، بیان کرد: انبار مناطق در معرض سیل شارژ شده است و هیچگونه مشکلی در این خصوص نداریم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه باید مجموعه مدیریت بحران در تمام شهرهای استان در حالت آماده باش باشند، اظهار داشت: انتظار می رود همچنین سایر مناطق کمک کار شهرهای سردسیری باشند.

کلانتری کمک رسانی به مناطق روستایی و عشایری را از اولویت ها دانست و گفت: مناطق محروم و روستایی از زیلایی و مارگون تا دیشموک به صورت ویژه مورد توجه باشند چون سخت گذر هستند اما باید خود مردم نیز رعایت کنند.

وی افزود: دستگاه های خدمات رسان و تیم‌ های امداد و نجات باید به حالت آماده‌ باش و عملیاتی باشند نباید برای ورود آن‌ ها زنگ بزنیم تا از خانه وارد عمل شوند بلکه باید کاملا در حال آماده‌ باش باشند.

کلانتری ابراز داشت: احتمال آبگرفتگی در شهرهای مختلف استان وجود دارد، شرکت برق و گاز اعلام آمادگی کامل کرده‌ اند و باید برق استان تیم واکنش سریع برای وصل برق داشته باشند تا در بارندگی سنگین تاریکی نداشته باشیم.

استاندار کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: نکته مهم مربوط به شرکت آب منطقه‌ ای درباره بحث رهاسازی به موقع و کارشناسی شده آب به ویژه در محدوده سد کوثر گچساران است که خسارات زیادی خواهد داشت و زمانی موثر است که به موقع باز شود هر چند که در سال های گذشته به موقع انجام شد.

 راه ارتباطی ۸ روستای کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بدنبال بارش شدید باران در روز جمعه، راه ارتباطی هشت روستا در این استان مسدود شده است.

محمد نصیری راد اظهار داشت: خاکی بودن و نبود زیرسازی مناسب جاده های روستایی در مناطق روستایی به مسدون شدن راه های روستاها کمک می کند.

وی افزود: روستاهایی که راه ارتباطی آنها مسدود شده  در شهرستان مارگون و بخش های چاروستا و دیشموک در شهرستان کهگیلویه واقع شده اند.

نصیری راد ابراز داشت: در خصوص انسداد راه های اصلی و آسفالته و راه های فرعی استان تاکنون گزارشی دریافت نشده و مشکلی وجود ندارد.  

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به شدت بارش باران در  محورهای مواصلاتی استان، هم استانی ها از سفرهای غیر ضرور خودداری کنند.

وی با اشاره به وضعیت جوی و ترافیکی محورهای ارتباطی بر اساس داده های مرکز مدیریت راه های استان، افزود: در محور ارتباطی یاسوج اقلید در منطقه کاکان بارش برف گزارش شده است.

نصیری راد تصریح کرد:جاده گچساران - بابا کلان - بی بی حکیمه  از عصر امروز جمعه تا اطلاع بعدی به علت ابگرفتگی مسدود شده است.

وی تاکید کرد: مسیر جایگزین این جاده گچساران- سد چمشیر، میشان یا باباکلان یا گچساران- سردشت- زیدون- بی بی حکیمه خواهد بود.

در صورت مسدود شدن دیگر محور های ارتباطی در این استان توسط راهداری کهگیلویه و بویراحمد اطلاع رسانی خواهد شد.

در نخستین روز از بارش باران ناشی از ورود سامانه بارشی جدید در  برخی مناطق کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۵۰ میلی متر باران باریده است.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۹ گردنه با ۲هزار و ۸۴۶ کیلومتر و جاده و ۶۶ نقطه به طول ۳۲۷ کیلومتر محور برفگیر است.

این استان حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

بیش از ۴۴ درصد جمعیت افزون بر ۷۲۳هزار نفری این استان در روستاها ساکن هستند.

کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

۲۳ راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی این استان با شروع بارش‌هادر حال خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.

خدمات رسانی با ۲۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پاییز و زمستان مستقر هستند.

میزان بارش باران در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

بنا به اعلام سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد بیشترین میزان بارندگی سامانه اخیر تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه روز جمعه در باشت ۷۹ میلیمتر ثبت شده است.

ولی بهره مند اظهار داشت: بارش های اخیر استان بارندگی های اخیر استان تا ساعت ۱۸:۳۰ جمعه هفتم آذر به ترتیب ابمورد لوداب ۷۵، بوستان ۶۵، سی سخت ۵۷.۴، ابده گاه ۵۷، امیرآباد بابکان ۵۷، دوگنبدان ۵۶.۶، امامزاده جعفر ۵۳.۷، جاورده ۵۳.۵، سرآسیاب یوسفی ۵۰، دیل ۵۰، ده برافتاب ۴۹.۵، گنجه ای ۴۸، دهدشت ۴۴.۱، مارگون ۴۳، کریک ۴۴، دیشموک ۴۱، جوکار ۴۱، یاسوج ۴۰.۱، چرام ۴۰، چیتاب ۳۹، لنده ۳۷، کالوس ۳۷، قلعه رئیسی ۳۵، تنگ سرخ ۳۵، سوق ۳۴، منصورخانی کاکان ۳۳، موشمی زیلایی ۳۰ و پاتاوه ۲۸ میلیمتر باران باریده است.

بر اساس آخرین آمار، میانگین میزان بارش باران از مهر امسال تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد ۸۲.۱ میلی متر بوده در و  در مدت مشابه پارسال ۸۰.۵میلی متر بارش باران گزارش شده بود.

میزان بارش باران  سال زراعی جاری در ایستگاه های یاسوج ۹۸.۹، سی سخت۱۰۴.۲، دوگنبدان ۵۹.۷، دهدشت ۸۰.۵، لیکک ۵۹.۱ و امامزاده جعفر ۹۰.۴ گزارش شده است.

میزان بارش باران  سال زراعی گذشته در ایستگاه های یاسوج ۱۰۸.۱، سی سخت۱۱۴.۵، دوگنبدان ۵۲.۱، دهدشت۷۴.۲، لیکک ۶۴و امامزاده جعفر ۷۰.۲ میلی متر گزارش شده است.

میانگین بارندگی بلندمدت سالانه در ایستگاه های یاسوج ۸۰۲.۳، سی سخت۶۷۷.۸، دوگنبدان ۴۲۴.۳، دهدشت۵۰۱.۲، لیکک ۴۰۱و امامزاده جعفر ۴۱۳میلی متر ثبت شده است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرده است.

سال هایی که کمتر از میانگین بلند مدت در منطقه ای باران ببارد را خشکسالی و بیشتر از این میانگین را ترسالی می خوانند.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها