آیا شیراز و کارتن خواب‌هایش در برابر بارندگی شدید آمادگی دارند؟

شیراز-ایرنا- پیش‌بینی‌های هواشناسی فارس بیانگر بارش شدید باران و احتمال بروز سیلاب طی روزهای آتی است؛ پرسش‌هایی بر این اساس وجود دارد که آیا این شهر آماده مقابله با چنین پدیده جوی هست و در این صورت تکلیف بی خانمان‌های این کلانشهر که این روزها تنها سقف بالای سرشان آسمان است چه خواهد شد؟

براساس اعلام و صدور اخطارهای هواشناسی و با توجه به ورود سامانه جدید بارشی به فارس،طی روزهای آتی در تمام نقاط این استان شاهد بارش‌ شدید باران خواهیم بود.

فعالیت این سامانه که از اواخر  پنجشنبه (ششم آذرماه) وارد استان شده و تا یکشنبه (نهم آذرماه) ادامه خواهد داشت، سبب بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جاری شدن و آبگرفتگی معابر عمومی خواهد شد.

علاوه بر جاری شدن سیل، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید نیز پیش بینی شده است.

سیلاب ناگوار نوروز ۹۸ در دروازه قرآن و شهرک سعدی شیراز همواره هراسی را پیش از بروز بارندگی‌های شدید در دل اهالی این شهر انداخته و اکنون این پرسش در ذهن بسیاری از شهروندان شیرازی وجود دارد که آیا این شهر برای بارندگی‌های پیش رو آمده است؟

همچنین این سوال نیز مطرح است که با وجود اعلام بارندگی شدید و همچنین عدم ساماندهی معتادین متجاهر،کارتن خواب ها و بی خانمان‌های شیراز از زمان شیوع کرونا تاکنون،وضعیت این آسیب دیدگان چگونه خواهد بود؟

۴ هزار نیرو در آماده باش کامل برای مدیریت بحران احتمالی در کلانشهر

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز اعلام کرده که چهار هزار نیروی انسانی،ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز  در آماده باش کامل هستند.

محمدرضا محمدحسن‌پور جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: از بامداد جمعه هفتم آذرماه ۹۹ که براساس اعلام هواشناسی به مدت حدود چهار روز احتمال بارندگی در شیراز وجود دارد مجموعه مدیریت شهری شیراز در حالت آماده باش کامل قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تمام امکانات و تجهیزات شهرداری شیراز اعم از نیروی انسانی و ماشین آلات به صورت شبانه روزی آماده مواجهه با بارندگی و سیلاب احتمالی و آبگرفتگی در این شهر است.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: در پی بارندگی‌های سالیان گذشته آبگرفتگی‌هایی در بعضی نقاط شیراز بوجود می آمد که طی ۱ سال گذشته ۲۰۰ نقطه مستعد بروز آبگرفتگی در شیراز شناسایی و رفع عیب شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ نقطه مستعد آبگرفتگی در شیراز وجود دارد که اکنون پیش بینی هایی برای بارندگی پیش رو انجام گرفته که مشکلی از این بابت برای شهروندان ایجاد نشود.

محمدحسن پور اظهار داشت: طی بارندگی قبلی پاییز امسال در شیراز که حدود ۴۰ میلیمتر باران در این شهر بارید خوشبختانه مشکل جدی از نظر آبگرفتگی ایجاد نشد.

او اضافه کرد: لایروبی جداول انتقال آبهای سطحی، کانال‌های روباز و بسته ،مسیل‌ها و بستر رودخانه خشک طی ماه‌های اخیر انجام شده و همچنین حوضپه دروازه قرآن نیز لایروبی شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز ادامه داد: ۲ هزار و ۵۰۰ چاه جذبی آبهای سطحی در شهر شیراز وجود دارد که همه این چاه‌ها در ماه‌های گذشته لایروبی شده و آماده بارندگی‌های پاییز و زمستان امسال است.

وی استقرار ماشین آلات شهرداری شیراز در ۱۱ نقطه این شهر را یادآور شد و افزود: باوجود اینکه باتوجه به دمای هوا،احتمال بارش برف و یخبندان در بارندگی پیش رو کم است اما مدیریت شهری شیراز پیش بینی های لازم برای تامین شن و نمک را انجام داده که در صورت بروز برف یا یخبندان از آن استفاده شود.

محمدحسن‌پور اظهار داشت: وضعیت بارندگی با استفاده از دوربین‌های سطح شهر بصورت مداوم در حال رصد است و آتش نشانی این شهر نیز در حالت آماده باش قرار دارد.

وی بیان کرد: سازمان پسماند شهرداری شیراز و سه هزار پاکبان این شهر اکنون در ۱۱۸ نقطه شهر شیراز که احتمال آبگرفتگی وجود دارد مستقر شده اند.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز به شهروندان توصیه کرد: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت‌های جامع و همچنین احتمال بارندگی و اخطار در خصوص احتمال بروز سیلاب،شهروندان در منزل بمانند و از خروج غیرضروری از خانه خودداری کنند.

گرمخانه‌های شیراز برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان آماده شده است

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در پی شیوع بیماری کرونا ساماندهی معتادین متجاهر شیراز به دلیل احتمال انتشار بیماری تعطیل شده بود که اخیرا با پیگیری‌های فراوان اجرای مجدد آن با اعمال دستورالعمل های بهداشتی مورد موافقت قرار گرفته است.

علی ناصری با بیان اینکه این طرح با هماهنگی ارگانهای متولی از هفته پیش رو آغاز خواهد شد افزود: ماهیت گرمخانه اینگونه است که افراد بی‌خانمان شبها در این محل استراحت کرده و صبح مجددا از آن خارج می شوند و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که در طول روز به کرونا مبتلا شوند و شب این بیماری را به دیگران منتقل کنند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ساماندهی معتادین متجاهر که مقرر شده از هفته آینده در شیراز عملیاتی شود و با اخذ تست کرونا از این آسیب دیدگان ،آنها به کمپ ماده ۱۵ و ۱۶ ترک اعتیاد منتقل می شوند و کار ترک و آموزش آنها انجام خواهد شد.

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: در پی شروع بارندگی های پاییزه گرمخانه های شیراز اکنون برای موارد اضطراری آماده سازی شده است که در صورت شرایط خاص امکان اسکان آسیب دیدگان در این محل ها وجود داشته باشد.

وی همچنین بر این نکته تاکید کرد که اسکان در گرمخانه ها به دلیل شیوع کرونا دائمی نخواهد بود و تنها برای مواقع اضطراری و وجود بارندگی سرما و یخبندان پیش بینی شده است.

ناصری گفت: در بارندگی پیش رو نیز اگر شرایط خاصی ایجاد شود این آسیب دیدگان در گرمخانه ها اسکان داده خواهند شد.

وی به عدم جذب و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در پی شیوع کرونا طی ماه های گذشته اشاره کرد و گفت: این وضعیت موجب افزایش تعداد این آسیب دیدگان در شهر شیراز شده بود که اکنون با اجرای طرحی جدید این معضل تا حدودی کاهش خواهد یافت و این افراد به سمت مراکز ترک و توانمندسازی هدایت می شوند.

وی ادامه داد: اگر این افراد تمام مراحل درمان را طی کنند این پیش بینی انجام شده که موضوع اشتغال آنها نیز پیگیری شود تا چرخه درمان و بازپروری آنها تکمیل شود.

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: دستگاه‌های مختلفی اعم از بهزیستی،شهرداری،نیروی انتظامی،دانشگاه علوم پزشکی،جامعه روانشناسی،سازمان فنی و حرفه ای،فرمانداری شیراز،ستاد مبارزه با مواد مخدر و امور اتباع خارجی نیز در اجرای این طرح مسئولیت دارند.

وی اضافه کرد: این طرح از هفته پیش رو اجرایی خواهد شد و احتمالا در گام اول این افراد به اردوگاه شهید دستغیب شیراز که وسعت زیادی دارد منتقل می شوند و بعد در این محل توسط دانشگاه علوم پزشکی از آنها تست کرونا گرفته می شود و در صورت منفی بودن جواب به مراکز ترک و بازپروری منتقل می شوند و کسانی هم که به ویروس کرونا مبتلا باشند قرنطینه و بعد از درمان به مراکز نگهداری و ترک، منتقل می شوند.

ناصری گفت: پیش بینی می شود که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ معتاد متجاهر و کارتن خواب در سطح شهر شیراز وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها