نمایندگان پارلمان عراق خواهان مقابله به مثل با امارات شدند

بغداد – ایرنا- در پی توقف صدور روادید ورود عراقی‌ها به امارات و همزمان بازداشت مبهم تعدادی دیگری از عراقی‌های مقیم این کشور، چند تن از نمایندگان پارلمان عراق خواهان مقابله به مثل شده و این اقدام ابوظبی را در راستای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تفسیر کردند.

به گزارش ایرنا، «مختار الموسوی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت: شکایت هایی به کمیسیون روابط خارجی پارلمان درباره بازداشت برخی اتباع این کشور در امارات رسیده است و تا این لحظه در تلاش برای درک حقیقت و علت بازداشت هستیم.

وی افزود: از وزارت خارجه می خواهیم که برای روشن شدن ابهامات موضوع و علت بازداشت و فراهم کردن تماس با بستگان بازداشت شدگان فوری وارد عمل شود.

الموسوی تصریح کرد: اگر صحت اطلاعات و شکایت‌های مربوط به بازداشت عراقی ها تایید شود، پارلمان موضع‌گیری خواهد کرد. درحال حاضر بدنبال این هستیم که جزئیات بیشتری روشن شود؛ خصوصا که این عمل همزمان باتصمیم برای توقف اعطای روادید به عراقی ها برای ورود به امارات شده است و این تصمیم باید فوری با مقابله به مثل عراق رو به رو شود.

پیش از این، یک مسؤول وزارت خارجه عراق در بغداد به پایگاه خبری «العربی الجدید» گفته بود که این وزارتخانه، اطلاعاتی مبنی بر اقدام مسؤولان اماراتی در بازداشت تعدادی از اتباع این کشور دریافت کرده است.

«حسن علی» دیگر نماینده پارلمان عراق نیز خواهان مقابله به مثل با امارات و توقف صدور روادید برای ورود اماراتی ها به عراق شد.

وی تصریح کرد: تصمیم امارات در ممنوعیت ورود عراقی ها و توقف صدور روادید تاسف بار است و دولت باید مقابله به مثل کند.

این نماینده افزود: دولت باید سفیر امارات در بغداد را فرا خوانده و یادداشت اعتراض آمیزی در این خصوص تسلیم وی کند.

وی تاکید کرد که این تصمیم امارات در قبال عراقی ها غیرمنتظره و غیرمنطقی است.

«عامر الفایز» نماینده ائتلاف «الفتح» پارلمان عراق نیز این اقدام امارات را در راستای عادی سازی اخیر روابط این کشور با رژیم صهیونیستی ارزیابی کرد و گفت: امارات مدعی شده است که تصمیمش برای توقف صدور روادید مربوط به بسیاری از کشورها از جمله عراق بمنظور پیشگیری از شیوع کرونا بوده است اما این تصمیم شامل اکثر کشورهایی شده است که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را رد می کنند و به مسئله فلسطین اعتقاد راسخ دارند.

وی افزود: این اطلاعات نشان می دهد که تصمیم امارات در چارچوب عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گرفته شده است لذا دولت عراق باید موضعی رسمی در این باره بگیرد و سکوت نکند زیرا این تصمیم مردود و اهانت به عراق و عراقی ها است.

«کریم المحمداوی» دیگر نماینده ائتلاف الفتح عراق نیز از وزارت امور خارجه عراق خواست تا سفیر امارات را احضار و اعتراض خود را به این کشور اعلام کند.

وی گفت: سکوت وزارت خارجه عراق در این باره تعجب انگیز است و دولت باید واکنشی فوری بگیرد زیرا این تصمیم امارات توجیه ناپذیر است.

المحمداوی تاکید کرد: تصمیم امارات نادیده گرفتن و تعدی به حاکمیت عراق است.

اداره مهاجرت امارات متحده عربی در بحبوحه عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه با انتشار بخشنامه ای، صدور روادید برای شهروندان ۱۳ کشور عمدتاً مسلمان از جمله ایران، عراق، سوریه و سومالی را تا اطلاع بعدی متوقف کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جهان