۷ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۱
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 84125404
۰ نفر

برچسب‌ها

بارش برف و خسارات آن در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا- بارش برف نسبتا سنگین در استان اردبیل باعث غافلگیری شهروندان و برخی از دستگاه‌های اجرایی شده و موجب بروز خسارت‌هایی در بعضی مناطق شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارش برف نسبتا سنگین موجب شکسته شدن شاخه ده‌ها درخت در شهر اردبیل (که هنوز هرس نشده بودند) در سطح شهر شده و برغم تلاش ماموران شهرداری اردبیل خساراتی به فضای شهری وارد شد.

بارش برف همچنین دیشب موجب قطع برق در برخی از مناطق شهری اردبیل شد.

حمید لطف‌اللهیان ، شهردار اردبیل دیشب از طریق فضای مجازی از شهروندان خواست تا اقدام به تکان دادن درختان برای جلوگیری از شکسته شدن آنها ناشی از سنگینی برف شده  و دوستداران محیط زیست نیز تصاویری از اقدام شهروندان در تکان دادن درختان کردند.

دیشب همچنین بارش برف موجب قطع برق در برخی نقاط شهر اردبیل شده و شهروندان را برای ساعاتی با مشکل خاموشی مواجه کرد.

حسین قدیمی ، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: شکستن شاخه‌های درختان بر اثر بارش شدید برف موجب پاره شدن سیم‌های برق و در نتیجه خاموشی در برخی از مناطق شهر اردبیل شد.

وی بیان کرد: ماموران این شرکت بلافاصله با حضور در مناطق حادثه‌دیده اقدام به ترمیم خرابی‌ها کرده و هم اکنون مشکل خاموشی در شهر اردبیل رفع شده است.

وی اضافه کرد: ۲۵ اکیپ امدادی این شرکت در آماده‌باش بوده و در صورت گزارش خرابی و قطع برق به محل حادثه اعزام می‌شوند.

بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل ، از ظهر پنجشنبه تاکنون در شهرستان اردبیل ۱۷ سانتیمتر، نیر ۳۰ سانتیمتر، خلخال ۲۸ سانتیمتر ، سرعین ۱۹ سانتیمتر ، نمین ۱۵ سانتیمتر ، کوثر ۱۳ و مشگین‌شهر ۶ سانتیمتر برف بر زمین نشسته است.

ارتفاع برف در مناطق مرتفع و جاده‌های کوهستانی به ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر  رسیده و راهداران طی دیشب و بامداد جمعه تلاش سختی برای بازکردن راه‌های مملو از برف استان داشتند.

بر اساس اعلام مرکز پایش راه‌های اداره کل راه و شهرسازی اردبیل، با تلاش راهداران استان تمامی جاده‌های استان اردبیل باز بوده و تردد خودروها در آنها جریان دارد.

این مرکز افزود: تردد در جاده خلخال - اسالم بدون زنجیز چرخ ممکن نبوده و جاده پونل و خلخال نیز به علت بارش برف سنگین تا اطلاع ثانوی مسدود است.

کلیم‌الله وثوقـی ، مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل هم با بیان اینکه ۸۰ اکیپ‌ راهداری زمستانی در جاده‌های استان مستقر هستند، گفت: در طرح زمستانی امسال ۴۲۰ نفر نیروی راهداری در گردنه‌ها،جاده‌ها و راهدارخانه های استان مستقر می شوند.

وی  ذخیره‌سازی ۲۸ هزارتن شن و نمک جهت انجام عملیات برفروبی خبر داد و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل برای خدمات‌رسانی به رانندگان و مسافران در ایام زمستان ۲۳۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین را در جادهای استان مستقر می‌کند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل از مردم و مسافران خواست با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان قبل از سفر حتما با سامانه ۱۴۱ مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل ونقل جاده ای استان اردبیل تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه‌ها مطلع شوند.

در این حال شرکت آب منطقه‌ای اردبیل هم به شهروندان استان هشدار داد که به دلیل بارش سنگین برف از تردد و توقف افراد و وسایط نقلیه و چرای دام در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های سطح استان خودداری نمایید.

جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با توجه به بارش برف و برودت هوا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از صاحبان گلخانه‌ها،انبارهای سیب زمینی درخواست می‌شود راه‌های ورود سرما رامسدود کنند.

این اطلاعیه افزوده است: مرغداران و دامداران مراقبت‌های لازم را داشته باشند و سیستم‌های گرمایشی خود را کنترل کنند، کشاورزان از وجود ضدیخ در رادیاتورهای ماشین‌آلات اطمینان حاصل کرده و باغداران نیز باحضور درباغات خود شاخه‌های درختان راتکان داده تا سنگینی برف‌ها باعث شکستگی درختان نشود.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز اعلام کرد که با توجه به سردی هوا، بارش برف، یخ بستن بسیاری از آبگیرها و پوشیده شدن مراتع با برف، انواع حیات وحش از زیستگاه‌های مختلف استان به دنبال غذا و علوفه به سکونتگاه‌های انسانی نزدیک می‌شوند.

این منبع افزود: محیط‌بانان استان اردبیل هم اکنون برای امدادرسانی و علوفه دهی و دانه‌پاشی به حیات وحش استان در آماده‌باش بوده و مناطق حفاظت شده و زیستگاه‌های حیات وحش تحت پایش ویژه یگان حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.

اداره کل حفاظت محیط زیست از شهروندان استان و طبیعت‌دوستان خواسته تا ضمن مهربانی با حیات وحش در حفاظت از حیات وحش با محیط‌بانان همکاری و همیاری نموده و برای جلوگیری از شکار غیرمجاز و وارد شدن صدمه توسط افراد سودجو و شکارچیان متخلف به حیات وحش استان به محض مشاهده هر گونه تخلف و آسیب‌رسانی به حیوانات مراتب را با شماره تماس ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ به ادارات و پاسگاه‌های محیط زیست در مناطق مختلف استان اطلاع دهند.

هواشناسی استان اردبیل پیش بینی کرده است که روزهای جمعه و شنبه آسمان استان اردبیل در اغلب مناطق نیمه ابری بوده اما از روز یکشنبه بارش برف و باران در بخشی‌هایی از استان آغاز خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها