۶ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۹
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84125174
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین برف پاییز هوای اردبیل را زمستانی کرد

اردبیل - ایرنا- ریزش نخستین برف پاییز امسال همراه با سرما از عصر پنجشنبه حال و هوای اردبیل و پهنه گسترده‌ای از این استان را زمستانی کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارش حدود ۱۰ سانتیمتر برف همراه با وزش باد ۴۵ کیلومتری از جانب شمال‌شرق سبب بروز مشکلاتی در تردد رهگذران پیاده و سواره در گذرگاه‌های درون‌شهری اردبیل شده است.

یک ناوه عمیق ترکیبی از پهنه‌های آبی سیاه و مدیترانه از مرز شمالغرب وارد کشورمان شده است که اثر بارشی آن در این منطقه و استان اردبیل تا ظهر فردا انتظار می رود ولی هوای سرد و مه‌آلود و یخبندان تا اوایل هفته آینده ماندگار است.

در شهرستان‌های نمین ، نیر ،سرعین ، خلخال و مشگین‌شهر نیز برف می‌بارد و هوا سرد است.     

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح نارنجی هواشناسی از ساکنان این استان خواست تا موارد احتیاط و ایمنی شامل پرهیز از سفرهای غیرضروری و در صورت ضرورت بستن زنجیرچرخ و همراه داشتن تجهیزات کامل زمستانی ، رعایت سرعت مطمئنه هنگام رانندگی در جاده‌های برفی ، لغزنده و کولاک گیر ، بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما باتوجه به کاهش چشمگیر دما در روزهای آینده ، بازبینی ضدیخ خودروها و ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و گاز شهری را رعایت کنند.

فرهاد عبدالعلی‌پور همچنین با اشاره به احتمال ریزش سنگین برف طی ساعات آینده و خطر شکستن شاخه‌های درختان با توجه به عدم خزان کامل بعضی از آنها گفت: شهروندان می‌توانند با ماموران شهرداری نسبت به تکاندن درختان به منظور جلوگیری از شکسته شدن شاخه‌های آنها همکاری کنند.

مرکز پایش راه‌های اداره کل راه و شهرسازی اردبیل با اشاره به ادامه ریزش برف در تمام جاده‌های مواصلاتی اعلام کرد: راه‌های اصلی و فرعی این استان باز هستند و تردد وسایط نقلیه در گردنه‌ها و مناطق کوهستانی سخت‌گذر با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است. 

در شامگاه پنجشنبه دمای ایستگاه‌های اردبیل، فرودگاه این شهر ، نمین ،نیر ،سرعین منفی یک ، خلخال صفر ،مشگین‌شهر منفی ۲ ، فیروزآباد کوثر یک درجه بالای صفر ، گرمی چهار درجه بالای صفر و شهرستان‌های گرمسیر پارس‌آباد و بیله‌سوار هشت درجه بالای صفر است.        

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد.

این نخستین برف جدی امسال از ابتدای پاییز تاکنون است و برخلاف سردسیری منطقه، ساکنان اردبیل طی هفته‌های گذشته شاهد نفوذ پی در پی هوای سرد و بارشی بودند اما به غیر از یک مورد بارش برف خفیف در بقیه موارد فقط باران بارید.                                                

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها