نیکزاد: ایجاد عدالت اجتماعی مردم را به نظام خوش‌بین می‌کند

بجنورد- ایرنا- نایب‌ رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برقراری عدالت اجتماعی موجب خوش‌بینی مردم به نظام می‌شود، بر این اساس مجلس نباید ایران را تنها بداند بلکه خراسان شمالی نیز بخشی از کشور است.

به گزارش ایرنا علی نیکزاد عصر پنجشنبه در نشست شورای اداری خراسان شمالی اظهار داشت: به هیچ عنوان دخالتی در کار دولت و دستگاه‌های اجرایی نخواهیم داشت و هدف از این سفر ما نیز باز کردن گرهی از مشکلات مردم این استان است.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی از این سفر افزایش شتاب توسعه خراسان شمالی است، تصریح کرد: مصوبات باید قابلیت اجرایی داشته باشد به گونه ای که مصوبات این نشست در ماه آینده در جلسه هیات رییسه مجلس و با حضور وزیران، استاندار خراسان شمالی و نمایندگان استان در مجلس بررسی خواهد شد.

نیکزاد با اشاره به ظرفیت های غنی معدنی خراسان شمالی یادآور شد: در خصوص ایمیدرو و معادن موجود در استان باید گفت از آنجا که بحث خصوصی سازی عاقبت خوبی در کشور نداشته است با نظر نمایندگان استان در مجلس باید زمینه های حضور قرارگاه خاتم الانبیا در حوزه معدنی استان فراهم شود.  

وی با اشاره به وضعیت مدیریت پارک ملی گلستان، که بخش قابل توجهی از آن در حوزه سرزمینی خراسان شمالی واقع است، اظهار داشت: پیرو جلسه ای که در تهران خواهیم داشت بزودی تکلیف اعتبار و میزان اختیار خراسان شمالی از این پارک ملی مشخص خواهد شد.

نایب رییس مجلس با بیان اینکه باید پروژه راه آهن اسفراین- جوین به استان تفویض شود، گفت: ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب سد بیدواز اسفراین پیرو سفر مقام معظم رهبری به استان در ۲۰ روز آینده تعیین تکلیف خواهد شد و همچنین پروژه راه بجنورد- میامی در اختیار این استان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه تجارت در اختیار استانداری خراسان شمالی قرار می گیرد.

نیکزاد با اشاره به تخصیص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای سایت مسکن مهر شیروان تصریح کرد: در یک ماه آینده وضعیت حقوقی ۷۰۰ واحد مسکن مهر اسفراین مشخص خواهد شد و همچنین پنج دستگاه خودرو آتش نشانی برای شهرستان های این استان و ۱۹ میلیارد نیز اعتبار برای تجهیز آتش نشانی بجنورد تخصیص می یابد.

نیاز خراسان شمالی به اعتبار ویژه ۳۰ هزار میلیارد ریالی

استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست اظهار داشت: اگرچه این استان از لحاظ نیروی کار فعال و نرخ مشارکت اقتصادی روستایی آن ۴۵ درصد است اما برای اداره بهتر زندگی مردم و جبران عقب ماندگی های استان در بخش های مختلف، نیازمند تخصیص خط اعتباری ویژه ۳۰ هزار میلیارد ریالی هستیم.

محمدعلی شجاعی با اشاره به تعیین تکلیف هفت هزار هکتار زمین در حوزه معادن استان، تصریح کرد: ظرف یک ماه آینده سازمان زمین شناسی کشور باید مطالعات هفت هزار هکتار زمین در حوزه معادن را برای بخش خصوصی آماده کند.  

وی افزود: همچنین اعمال دقیق ماده ۵۶ با خط ویژه اعتباری ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای پروژه های عمرانی و احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی و رفع مشکلات فرودگاه بجنورد از مطالبات  این استان است.

شجاعی با اشاره به عدم اجرای برخی مصوبات در کشور گفت: بخش عمده ای از گلایه مندی های مردم در خصوص عدم اجرای مصوبات است ولی تاکنون هیچ یک از مصوبات استانی رها نشده است و در قالب تفاهم نامه های متفاوت از سازمان های اجرایی اعتبار گرفته شده است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی امروز به خراسان شمالی سفر کرد و اجرای ۶۰ طرح عمران شهری، کلنگ زنی ۲۰ هزار واحد مسکونی و حضور در نشست شورای اداری خراسان شمالی از برنامه های وی بود.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها