نشست مقدماتی تدوین سند ملی هنرهای تجسمی برگزار شد

تهران- ایرنا- نخستین جلسه تدوین سند ملی هنرهای تجسمی با حضور نمایندگان انجمن‌های صنفی هنری برای ارائه دیدگاه‌ها، برگزار شد.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در این جلسه گفت: با توجه به آنچه در ماده واحده فرایند و مرجع تدوین سند ملی هنرهای تجسمی آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه تدوین این سند را به عهده دارد.

ما قبل از تدوین هر گونه سند باید دیدگاه‌­های تخصصی انجمن‌­های هنری را برای نوشتن سند گردآوری کنیم. تشکیل کمیته تخصصی و تیم تحقیق برای انجام مطالعات کارشناسی و تهیه پیش نویس با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت هنری و کارشناسی کشور و همچنین ارائه برنامه زمان­بندی از اولویت­‌هاست.

سید امین مویدی مشاور برنامه­‌ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری در ادامه گفت: در نقشه مهندسی فرهنگی کشور ۱۰ راهبرد اصلی و ۲۰ اقدام ملی درج شده که در تهیه و تدوین سند ملی هنرهای تجسمی اهمیت دارد. ما در این سند مسائل و مشکلات حوزه هنرهای تجسمی مانند مالکیت معنوی، اقتصاد هنر و ظرفیت‌­های درآمدزایی و همچنین مسائلی مانند شغل بودن کار هنری، مالیات و نظام صنفی هنر را ارائه می­‌کنیم.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی هنرمندان حاضر در جلسه نیز به خواسته‌­ها و مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه هنری خود اشاره کردند که این موارد باید در سند بالادستی و موارد قانونی لحاظ شود.

جمال رحمتی نماینده هنرمندان کاریکاتور، مهردخت دارابی نماینده هنرمندان طراحان گرافیک، بهزاد اژدری نماینده هنرمندان سرامیست، عباس مجیدی نماینده هنرمندان مجسمه ساز و علی‌­اشرف صندوق­‌آبادی نماینده هنرمندان خوشنویس در این نشست حضور داشتند.

تدوین سند ملی هنرهای تجسمی

در راستای تدوین سند ملی هنرهای تجسمی کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مرحله به حوزه هنرهای تجسمی می پردازد و جلساتی را با محوریت گفت‌وگو درباره هنرهای تجسمی برگزار میکند. پس از این جلسات مقدماتی کارگروهی برای تدوین پیش‌نویس سند هنرهای تجسمی کشور تعیین می شود که همه نیازها، مسائل و جنبه های هنرهای تجسمی در آن دیده شود.

سند موسیقی و سند سینما در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با نظر کارشناسان و هنرمندان و بخش های تخصصی وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی تدوین و نهایی شده و در انتظار بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ