دیوان عالی آمریکا علیه محدودیت‌های کرونایی فرماندارنیویورک رای داد

تهران–ایرنا –دادگاه عالی آمریکا درنخستین تاثیرات حضور قاضی «اِمی کنی برت» قاضی منصوب شده از سوی دونالد ترامپ و تغییر موازنه ۵ قاضی محافظه کار در برابر۴ قاضی لیبرال از مجموع ۹ قاضی این دادگاه، علیه محدودیت های اعمال شده فرماندار نیویورک بر اماکن مذهبی رای داد؛ کشوری که با موج فزاینده کرونا درگیر است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر گزارش داد: دادگاه عالی آمریکا با  رای پنج قاضی در برابر ۴ قاضی دادگاه، علیه  محدودیت های بحث برانگیزی که بر امکان مذهبی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توسط «اندور کومو» وضع شده بود، رای داد.

سی ان ان نوشت: این رای حاصل اثرات حضور قاضی امی کانی برت است که علی رغم مخالفت های سیاسی، در هفته های اخیر از سوی دونالد ترامپ به این منصب که سمتی مادام العمر است، منصوب شد.

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: درحالی دادگاه عالی آمریکا رای به برداشته شدن محدودیت های اجتماعی برای حضور در امکان مذهبی داد که این کشور با شیوع فزاینده و وضعیت وخیم ویروس کرونا مواجه است.

بنابراین گزارش این رای درست پیش از نیمه شب گذشته و در آستانه برگزاری مراسم روز شکرگزاری به نفع دادخواست صورت گرفته از سوی گروه مسیحیان «اسقف نشین کاتولیک» و  «جماعت  اجوداث اسرائیل در آمریکا» (Agudath Israel of America) صادر شد.

سی ان ان در ادامه گزارش داد: این دو گروه مذهبی دراین دادخواست خود از دادگاه عالی آمریکا مدعی شده بودند که محدودیت های اجتماعی صورت گرفته بر امکان مذهبی آنان ناقض متمم اول قانون اساسی آمریکا است، چراکه قوانین وضع شده بر امکان مذهبی آنان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، درقیاس بادیگر مراکز و امکان سکولار بیش ازاندازه سختگیرانه است و این موضوع برگزاری مراسم مذهبی را برای این گروه از مذاهب زیر سئوال برده است.

سی ان ان در ادامه افزود: در حکم دادگاه که امی کانی برت به آن رای داده، با اشاره به اینکه درخواست کنند این دادخواست نظری به اشاعه این بیماری ندارند، آمده است ؛ راه ها و احکام دیگری که از اعمال محدودیت ضعیف تری  برای کاستن از خطر مبتلا شدن به نمازگذاران دراین امکان وجود دارد .

قانون اساسی بالاتر از قوانین جلوگیری از اپیدمی است

حکم دادگاه عالی دراین مورد می افزاید: اعضای این دادگاه کارشناس در امور بهداشت و سلامت عمومی نیستند و این اعضا قضاوت کارشناسان دراین زمینه را مورد احترام می شمرند اما حتی با بودن یک اپیدمی درجامعه، قانون اساسی کشور را نمی توان به کناری گذارد و آنرا فراموش کرد.

سی ان ان افزود: پیشتر و در زمان حیات قاضی متوفی «روث بدر گینزبرگ» مورد مشابهی در دو ایالت کالیفرنیا و نوادا رخ داده بود که کفه ترازی قضات لیبرال در برابر محافظه کار پنج به چهار بود، به این دادخواست رای منفی داد.

«امی کنی برت» گزینه پیشنهادی رییس جمهوری آمریکا برای تصاحب کرسی دیوان عالی و پس از بررسی صلاحیت دو هفته ای  وی در کمیته قضایی سنا  با رای اعتماد سناتورهای جمهوریخواه سنا موجب شد تا برت  جانشین «روث گینزبرگ» ، ۸۷ ساله ، قاضی آمریکایی که در  اواخر شهریورماه گذشته درگذشت،  شود.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =