فرماندار: کرونا برنامه‌های فرهنگی اردستان را دچار وقفه کرد

کاشان - ایرنا - فرماندار اردستان گفت: برنامه‌های فرهنگی این شهرستان در ۹ ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار وقفه شد.

حمیدرضا تاملی عصر پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته فرهنگی اردستان افزود: بیماری کووید ۱۹ در ۹ ماه گذشته بر امور مختلف جامعه از جمله فرهنگ اثرگذار بوده و هرچند مسوولان این حوزه تلاش کردند اما آنچنان که باید و شاید فعالیت‌های مناسبی انجام نشد.

وی با بیان اینکه ۲ سال قبل از کرونا فعالیت‌های فرهنگی مطلوبی از جمله اجرای تئاتر مذهبی خاتون، برپایی همایش شهید مدرس، برگزاری جشنواره بازی‌های بومی و محلی و کنسرت‌های شاد با حضور خوانندگان‌ مطرح کشور در اردستان برگزار شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت اما در سال جاری محدودیت‌های کرونایی مانع برگزاری برنامه‌ها شد.

وی تاکید کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همه محدودیت‌های موجود برنامه‌ریزی کرده برخی فعالیت‌ها را به صورت مجازی و یا حضوری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام دهد.

فرماندار اردستان با اشاره به رسالت فرهنگی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف اظهار داشت: بر پایه مصوبه سال گذشته شهرداری اردستان روز دهم آذر به عنوان روز این شهرستان نامگذاری شد و برای این روز برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار قرار گرفت.

تاملی اظهار امیدواری کرد: با استفاده از توان رسانه‌ها، فضای مجازی، معلمان، نخبگان فرهنگی، نصب نمادها و تابلوهای شهری توسط شهرداری‌ها، همکاری دستگاه‌های فرهنگی در چهار ماه آینده، فضای شهرستان به فرهنگی تبدیل و فضای موجود کرونایی کمرنگ شود.

به گفته وی، از اداره‌ها خواسته شده به موضوع فرهنگ و نخبگان این حوزه بیشتر اهمیت دهند و از نظرها و موقعیت اجتماعی و فرهنگی آنان بهتر استفاده شود.

فرماندار اردستان در پاسخ به پرسش ایرنا درباره چگونگی تغییر برخی فرهنگ‌های سنتی از جمله فرهنگ کار که مورد نیاز امروز شهرستان ‌است تاکید کرد: فرهنگ در بستر طولانی شکل می‌گیرد و در کوتاه مدت امکان تغییر ندارد، از این رو باید با صبر برای رسیدن به موفقیت تلاش کنیم تا به هدف برسیم.

تاملی افزود: انتخابات آینده شوراهای شهرستان نشان خواهد داد که آیا فرهنگ تغییر کرده، آگاهی بخشی فرهنگی، سیاسی در جامعه اثرگذار بوده یا نه و از طرفی، برای تغییر فرهنگ نیارمند همگرایی بین مسوولان و افراد فعال مرتبط و تاثیرگذار است. 

وی بیان اینکه در سال آینده تحول اقتصادی با افتتاح چند کارخانه صنعتی و تولیدی در اردستان محقق می‌شود تاکید کرد: با توجه به اینکه همه نیروهای کار این واحدها در شهرستان حضور ندارند و باید از خارج منطقه جذب شوند، با مهاجرت به شهرستان مواجه می‌شویم که موجب تغییر فرهنگ خواهد شد.

این مسوول اجرایی تاکید کرد: امروز مردم اردستان در مرحله یک انتخاب تاریخی هستند که یا باید خودشان نیروی مورد نیاز کارخانه‌ها را تامین کنند و یا بپذیرند که از خارج شهرستان نیرو تامین شود.

تاملی افزود: دستگاه‌های حمایتی نتوانسته‌اند نقش موثری در تشویق مددجویان خود به حرفه‌آموزی داشته باشند و فقط به پرداخت کمک هزینه زندگی اکتفا کرده‌اند.

 وی ادامه داد: بر این پایه، دستگاه‌های فنی و حرفه‌ای و آموزشی در تربیت افراد متخصص بیشتر تلاش و سرمایه گذاری کنند و اصحاب رسانه از مدیران این دستگاه‌ها درباره تاسیس رشته های تخصصی مطالبه‌گری کنند.

بخش عمده برنامه‌های هفته فرهنگ، مجازی است
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردستان هم گفت: امسال بخش عمده ای از برنامه‌های هفته فرهنگ به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

فضل‌اله بصیرت با اشاره به اقدام‌های انجام شده توسط دستگاه‌های فرهنگی شهرستان برای هفته فرهنگی افزود: تهیه و پخش فیلم مستند ۱۰ قسمتی معرفی شهرستان به صورت زنده در شبکه‌های مجازی، برگزاری همایش شهید مدرس، رونمایی از پوستر همایش نقش اردستان در تاریخ فرهنگ وادبیات ایران، رونمایی از  کتاب‌های تازه انتشار یافته و تجلیل از نویسندگان، تاسیس آموزشگاه موسیقی چهارگاه و جشنواره شعر محلی به صورت پخش زنده در اینستاگرام از جمله این برنامه‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: برپایی جشنواره بازی‌های بومی و محلی، قصه‌گویی و نقاشی در خانه به صورت مجازی، مسابقه ۳۰ ثانیه معرفی آثار تاریخی و گویش محلی، فراخوان جشنواره ایده‌های فرهنگی در فضای مجازی، معرفی مفاخر، توانمندی‌های فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان از جمله برنامه‌های این هفته است.

پنجم‌ تا یازدهم آذر ماه هفته فرهنگ نامگذاری شده است.

شهرستان اردستان با بیش از ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها