عشایر یزد ۱۰۰ میلیار ریال وام اشتغالزایی دریافت کردند

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری یزد با بیان اینکه در هفت سال گذشته از سوی دولت ۱۰۰ میلیارد ریال وام اشتغالزایی به عشایر استان پرداخت شد، گفت: با این مبلغ زمینه اشتغال ۱۵۰ نفر تاکنون با اجرای طرح های دامپروری، صنایع دستی و گیاهان دارویی فراهم شده است.

حسن زارع روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: همچنین در این مدت ۴۹ میلیارد ریال برای تامین آب شرب و تیغ‌زنی ایل راه‌های استان که بیشتر در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم قرار دارد، در زمان دولت یازدهم و دوازدهم هزینه شده است.

وی اظهار کرد: همچنین از این مبلغ  ۲۱ میلیارد ریال صرف تیغ زنی بخش عمده ای از هزار و ۲۰۰ کیلومتر ایل راه های استان برای تسهیل تردد عشایر به ییلاق و قشلاق که در حد فاصل مناطق ییلاقی و قشلاقی استان های یزد، فارس و کرمان قرار دارد ، هزینه شد.

این مسوول ادامه داد: ۲۸ میلیارد ریال هم برای ساخت مجتمع آبرسانی مناطق عشایری ۲ شهرستان یادشده هزینه شد و در این مدت  ۲۳ میلیارد ریال صرف آبرسانی سیار با استفاده از سه دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری به صورت روزانه شده است.

پرداخت ۸۰ میلیارد ریال برای زنجیره تولید گوشت قرمز  

.رییس اداره امور عشایری یزد با تاکید بر اجرای طرح تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز گفت: دولت در اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز ۸۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و منابع مختلف به عنوان سرمایه در گردش به یکهزار خانوار عشایری استان پرداخت کرد.

زارع بابیان اینکه در این مدت ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به خانوارهای عشایر استان پرداخت شد، خاطرنشان کرد: این میزان تسهیلات به صورت بلند مدت به عنوان سرمایه در گردش در اختیار آنها قرار گرفت.

پرورش ۱۴۰ هزار راس دام سبک و ۴۰۰ نفر شتر از سوی عشایر

سالانه عشایر  یزد حدود چهار هزار و ۳۸۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی که معادل ۲۵ درصد تولید استان است و نیز ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها که معادل ۲۰ درصد صنایع  دستی یزد را شامل می شود، تولید می کنند.

جمعیت عشایری یزد شامل سه هزار خانوار با ۱۰ هزار نفر جمعیت است که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها