بارش برف و باران جاده‌های کردستان را لغزنده کرده است

سنندج - ایرنا - رییس پلیس راه فرماندهی‌ انتظامی کردستان گفت: بارش برف و باران که ساعتی پیش آغاز شده موجب لغزندگی سطح‌ جاده‌های برون شهری شده که رانندگان باید با احتیاط بیشتری تردد کنند.

سرهنگ عیسی گوهری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در تمام محورهای ارتباطی استان بارش باران و در ارتفاعات برف و مه گرفتگی گزارش شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط کرونایی و تا مساعد بودن هوا، پرهیز از مسافرت و ترددهای غیر ضرور از توصیه‌های پلیس راه به مردم است ما در صورت ضرورت انجام سفر. همراه داشتن تجهیزات زمستانی لازم است.

سرهنگ گوهری یادآور شد: به همراه داشتن زنجیر چرخ، رعایت فاصله طولی، سرعت مطمئنه، روشن کردن چراغ مه شکن یا چراغ خودرو هنگام بارش برف، باران و مه از دیگر توصیه‌های پلیسی برای تردد بین شهری در شرایط فعلی است.

رییس مرکز مدیریت راه‌های راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان نیز گفت: هم اکنون در ارتفاعات و گردنه‌های محورهای سنندج - دیواندره، دیواندره - سقز، سنندج - دهگلان، دیواندره - بیجار، سقز بانه، سنندج - مریوان و سروآباد - هورامان بارش برف داریم.

دانش زندی یادآور شد: بیشترین میزان بارش برف در گردنه خان (محور سقز - بانه) و دیواندره - سقز (محدوده زرینه) گزارش شده وهمچنین در تمام محورهایی که شاهد این پدیده هستند مه گرفتگی موجب کاهش دید رانندگان شده است.

وی افزود: با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی بارش برف و باران در استان تا صبح دوشنبه آینده ادامه دارد لذا توصیه می‌شود رانندگان قبل از سفر برای کسب اطلاعات راه‌ها با سامانه ۱۴۱ از طریق پیامک، تماس تلفنی و سایت اینترنتی و نرم افزار موبایلی تماس بگیرند.

طرح زمستانی راهداری همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز شد.

در طرح زمستانی سال گذشته  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت آماده باش و ۲۴ ساعت در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قااب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها