۶۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد ژاوه نیاز است

سنندج - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان با بیان اینکه کار احداث ساختمان سد ژاوه تمام شد، گفت: برای تکمیل سامانه انتقال آب این سد به اراضی پایاب و سد سورال، ۶۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

عرفان مومن‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به گزارش شرکت توسعه آب و نیروی ایران، کار ساختمان سد ژاوه به اتمام رسیده و در صورت اجرای طرح ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب سنندج، امسال این سد آبگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون برای اجرای سد ژاوه ۷۶۵ میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: این سد ۹۴ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که امکان انتقال ۷۰ میلیون مترمکعب آب آن به دشت‌های قروه و دهگلان از طریق خط انتقال وجود دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: قرار است از طریق سامانه انتقال سد ژاوه، آب مورد نیاز یک هزار هکتار زمین‌های اطراف سد و ۱۱ هزار هکتار شامل ١٠ هزار هکتار اراضی قروه و دهگلان و یک هزار هکتار در مسیر سامانه انتقال به سد سورال، تامین شود.

مومن‌پور با اشاره به اینکه امسال ۱۱.۹ میلیارد تومان برای اجرای سامانه‌های انتقال آب این سد اختصاص یافته است، یادآور شد: تاکنون از این رقم، ۳۰ درصد آن تخصیص یافته و برای انتقال آب به اراضی اطراف سد نیز ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سد ژاوه در ۳۹ کیلومتری جنوب غربی سنندج واقع شده است.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها