رعایت محدودیت‌ها نسخه اصلی در مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- رعایت محدودیت ها طی روزهای اخیر، نتایج خوب نسبی را داشته و توانسته دست کم مقدمات شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹ را کمرنگ کند که با توجه به این اثرگذاری، تداوم رعایت محدودیت ها توسط شهروندان در روزهای آینده، همچنان مهمترین اصل در مقابله با شیوع کروناست.

به گزارش ایرنا، شیوع کرونا در هفته ها و ماه های اخیر، تلخی خاصی را به همه مردم جهان چشانده و افزایش فوتی های ناشی از کرونا، رشد تعداد بستری های بیمارستانی و البته افزایش تعداد بیماران بستری در بخش های مراقبت های ویژه، موجب بروز اضطراب بین خانواده ها در سراسر جهان شده است.

فوت بیش از یک میلیون و ۴۲۵ هزار نفر از مردم دنیا و افزون بر ۴۶ هزار و ۲۰۰ نفر در ایران و همچنین ابتلای ۶۱ میلیون نفر در دنیا و حدود ۹۰۰ هزار نفر در ایران از جمله مهمترین دلایل نگرانی  همه مردم دنیا در مقابل این ویروس است.

تا اواسط آبان امسال در حالی روند افزایشی در تعداد بستری ها و مبتلایان روزانه در آذربایجان غربی به تبع کشورمان رو به افزایش بود که تصور می شد با ادامه این روند، بخش قابل توجهی از ظرفیت بیمارستانی و نزدیک به کل ظرفیت مراقبت های ویژه مراکز درمانی این استان باید به کرونا اختصاص یابد و انجام تدابیر لازم در این خصوص، بسیار لازم به نظر می رسید.

با اجرای طرح های اولیه محدودیت که شامل تعطیلی مراکز پرتجمع و اصناف پس از ساعت ۱۸ به مدت حدود ۲ هفته و همچنین محدودیت های شدیدتر در حدود ۹ شهرستان با جمعیت زیاد آذربایجان غربی به غیر از ارومیه بود، سرعت رشد تعداد مبتلایان به کرونا و بستری ها در این استان کندتر شد ولی همچنان اضطراب تداوم روند افزایشی با ادامه برگزاری دورهمی های خانوادگی در شب های بلند پاییزی وجود داشت.

ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با درک این واقعیت در شهرهای زیادی نظیر ارومیه، محدودیت های شدیدتر را برای اعمال در بیش از ۱۰۰ شهر کشور از جمله ۱۰ شهر آذربایجان غربی در دستور کار قرار داد که از اول آذر به مرحله اجرا درآمد.

دانشگاه علوم پزشکی قدردان همراهی مردم در رعایت محدودیت هاست

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: ما قدردان همراهی خوب مردم طی روزهای گذشته در رعایت محدودیت ها هستیم.

دکتر جواد آقازاده افزود: در کنار همراهی مردم، مسوولان هم اهتمام خوبی از خود نشان دادند و این محدودیت ها به ثمر خوبی رسیده است.

وی اضافه کرد: میزان شیوع کرونا در آذربایجان غربی، رفته رفته پایین می آید البته در بعضی شهرها وضعیت برعکس است که در صدد هستیم این روند را نیز اصلاح کنیم.

وی از افزایش استفاده از ماسک در کنار رعایت محدودیت ها در آذربایجان غربی خبر داد و گفت: تنها راه مقابله با ویروس ، رعایت پروتکل های بهداشتی خیلی ساده شامل شستن دست ها، ماسک زدن، فاصله گذاری تهویه اتاقها و عدم تجمع بیشتر از ۵ نفر در اتاق های بسته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: امیدواریم همین روند در بهبود شاخص ها را طی روزهای آتی نیز داشته باشیم تا ثمرات آن در هفته های آینده نمایان شود.

بستری های کرونایی در مراکز درمانی آذربایجان غربی به هزار و ۳۴۳ نفر کاهش یافت

مسوول اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی هم با اشاره به اینکه، دیروز بستریهای کرونایی در استان هزار و ۳۸۲ نفر بود، گفت: امروز این تعداد به هزار و ۳۴۳ نفر رسید.

علی احمد آقاپور اضافه کرد: از این تعداد، ۶۶۰ نفر مشکوک و ۶۸۳ نفر به طور قطعی مبتلا به کرونا هستند.

وی، از کم شدن تعداد بستری ها در آی سی یو ها هم خبرداد و اظهار کرد: ۲۹۶ نفر در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی آذربایجان غربی بستری بوده و ۷۳ نفر نیز متصل به ونتیلاتور هستند.

وی درمورد فوتی ها نیز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده، ضمن اینکه آزمایش ۱۶ فوتی روزهای گذشته مثبت شده است.

مسوول اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا ادامه داد، تعداد کل فوتی ها در آذربایجان غربی به رقم ۲ هزار و ۷۷۶ نفر رسیده که بیشترین آنها مربوط به ارومیه بوده است.

۹۷ درصد مردم آذربایجان غربی، محدودیت های ترافیکی را رعایت می کنند

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی نیز در این باره گفت: ۹۷ درصد مردم، محدودیت های شبانه را در استان رعایت کرده اند.

سرهنگ عباس فرمانی افزود: تنها سه درصد از مردم، این محدودیت ها را رعایت نکرده اند که آن هم در برخی موارد، به علت های اضطراری بود.

وی اضافه کرد: از شهروندان انتظار داریم تا رعایت این محدودیت ها را همچنان در دستور کار خود قرار دهند تا شاهد روند بهتری در کاهش شیوع بیماری کووید ۱۹ در استان باشیم.

وی اظهار کرد: ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی در همه نقاط استان به صورت مستمر حضور دارند و در صورت رعایت نکردن محدودیت ها، ضمن ارشاد و تذکر، جریمه های لازم را نیز اعمال می کنند.

با توجه به این آمار، تداوم رعایت پروتکل ها و محدودیت ها تا حداقل ۱۴ آذرماه جاری یک ضرورت برای همه اقشار است تا با فائق آمدن بر ویروس کرونا، زمینه کاهش تعداد مبتلایان و فوتی ها فراهم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها