۸ آذر ۱۳۹۹،‏ ۷:۲۲
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 84124289
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گردش در گیلان تعطیل!

رشت – ایرنا – نزدیک به یک سال است که ویروس ها به سان فیلم های معنا گرا، زمان از ما ربوده اند؛ کرونا حجم هوا را ابری تر ساخته و تحمل محدودیت ها را جبری تر؛ محدودیت های دو هفته ای اعمال شده و اینک تنها می توانیم بگوییم گردشگری در گیلان تعطیل است لطفا سفر و تفریح را باز هم تعویق بیاندازید.

رسانه ها صحنه اعلان مرگ صداها، چهره ها و مردمان شده اند؛ "و اگر چه  آموختیم تا همچون پرندگان در آسمان بال بگشاییم و پهنه اقیانوس را چون ماهیان درنوردیم اما هنر ساده زندگی برادرانه را یاد نگرفتیم " و این را لوتر کینگ گفته است و هنوز برایمان صدق می کند آن گاه که با رعایت نکردن ها و بی خیال شدن هایمان نسبت به هیولای کرونا پای پرستاران را در هیبت جدید در تقابل با ویروس ها به پارک ها می کشانیم تا با التماس از ما بخواهند تجمع نکنیم که اجتماع، داغدارمان می کند و تاب و توان از کادر درمان ربوده است.
میل به ملال نیست اما زمانه چنان رقم خورده  که اتفاقات از پس هم نفس تنگ می کنند؛ ویروس کرونا بر گلویمان چنگ انداخته و هر سه دقیقه جانی می گیرد و علی رغم همه محدودیت های اعمال شده از یکم آذرماه و بستن راه بر سفر؛ خودرویی با پلاکی فارغ از نمره پلاک گیلان روبروی استانداری پارک می کند(شاید برای مرتفع ساختن مشکل ترددش به استانداری آمده است) که پلیسی با موتور سر می رسد و نحوه ترددش را جویا می شود و او با صدای بلند می گوید: جریمه اش را می پردازم شما صف های روغن و مرغ را مدیریت کنید که قربانگاه کرامت انسانی شده است.
بقدری عصبانیت از هیبتش موج می زد که منطقی ترین راه، فاش نساختن هویت خبرنگاریست؛ عصبانیت برخی صنوف، گردشگران، در راه ماندگان یک روی اعمال محدودیت های کرونایی است و روی دیگر آن طنازی های مجازیست که لحظه به لحظه وایرال (همرسانی) می شود.
قرنطینه کلّه گنجشکی عبارتی است که این روزها با اعمال محدودیت ها بار دیگر سوژه طنز "واینرها" یا همان کمدین های مجازی شده، اما در واقع نشات گرفته از دوگانگی هایی است که علی رغم محدودیت ها در جامعه بروز پیدا می کند.
" قرنطینه کلّه گنجشکی چیست؟ به قرنطینه ای که کارمندان صبح تا ظهر در محل کار هستند و بقیه روز را در خانه قرنطینه هستند، گفته می شود؛ ویروس کرونا ساعت ۱۸، "طرح فاصله گذاری هوشمند؛ رفتن بر سر کارهای کم ریسک از طریق سوار شدن در اتوبوس های پر ریسک"، "از این ور میگن از خونه بیرون نیاید از اونور میگن پاشید بیاید سرکار! از جمله طنزبندهایی است که این روزها در فضای مجازی وایرال (همرسانی) شده و در این شرایط تلخ لبخند بر لب می نشاند.
و از سویی دیگر اگر چه راه بر سفر بسته شده اما خود گیلانیان خسته از خانه مانی های طولانی پی جوی وضعیت مراکز تفریحی و گردشگری چون موزه ها هستند که معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان به ضرس قاطع پاسخ می دهد : یک کلمه بگویید در گیلان گردش تعطیل است.
 
 

گردشگری در گیلان تعطیل است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان تاکید می کند : همه تفرجگاه ها، موزه ها و مکان های تاریخی گیلان تا اطلاع بعدی تعطیل است؛ مراجعه نکنید.
حمید رضا آذرپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ادامه می دهد: مدیران مراکز اقامتی هم می گویند کاش! در قالب مصوبه تعطیل می کردند تا کمتر متضرر می شدیم؛ اما این مراکز با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برای خدمات رسانی به مسافرانی که از طریق حمل و نقل عمومی و برای انجام کارهای ضروری وارد گیلان می شوند، باز است.
وی می گوید : مراکز اقامتی طبق دستور وزارتخانه آمادگی این را دارند که تخت های هتلی بعنوان پشتیبان تخت های بیمارستانی باشد؛ رسمی و کتبی اعلام شده است و این آمادگی را داریم در شرایط بحرانی پشتیبان وضعیت بیمارستانی باشیم.
آذر پور تاکید کرمی کند: تفرجگاه ها، موزه ها و بناهای تاریخی بسته است اما در شرایط آماده باش هستیم.
فضای مجازی بر شدت باران خبر افزوده و آمار درگیران کرونا هر بار بیشتر تِرَند (پر بحث ترین اخبار) می شود؛ کادر بهداشت و درمان جان برکفان مبارزه با شیوع کرونا معرفی شدند و راه به راه بر تعداد جان نثاران این عرصه افزوده شد و آمار از دست رفتگان در اثر کرونا این روزها هر بار بیشتر غافلگیرمان می کند.
 
پروتکل ها را نادیده نگیرید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ٩٠ بیمار بدحال مبتلا به بیماری کووید ١٩ تحت مراقبت های ویژه در بیمارستان های استان خبر داده و می گوید : آمار بیماران بدحال مبتلا به کووید ۱۹ چند هفته ای بود که سیر صعودی تندتری را طی می کرد اما اندکی پس از اعمال محدودیت ها گویی وضعیت به ثبات رسیده است ضمن اینکه آمار مبتلایان به کرونا که در بیمارستان های استان بستری هستند حدود ۴۵۰ نفر است.
دکتر آبتین حیدرزاده می گوید: اگر مردم پروتکل های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و محدودیت ها را رعایت کنند آمار بیماران بدحال کرونایی کمتر هم خواهد شد.
وی ادامه می دهد : ما نمی دانیم که چه میزان به  برگزاری نشدن دورهمی ها توجه شده اما ثبات نسبی آمار مبتلایان به کرونا در گیلان نشان از رعایت پروتکل ها و محدودیت ها دارد.
 
مصوبات به مثابه قانون

استاندار گیلان هم با اشاره به بیان کارشناسان و محققان علوم بهداشتی مبنی بر آنکه تعطیلی راه‌حل اصلی مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا نیست، گفت : همچنان لازم است استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم شکل‌گیری اجتماعات انسانی و دیگر توصیه ها مورد توجه باشد.
ارسلان زارع با تاکید بر لزوم تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی خاطرنشان کرد: همان گونه که رئیس جمهوری نیز بیان داشته؛ مصوبات در ارتباط با طرح جامع به منزله قانون و وظیفه ای اجتماعی است و همگان باید این مقررات را رعایت کنند.
وی، با توجه به تعطیلی‌های مقرر شده و نیز یادآوری محدودیت تردد خودروهای سواری شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح تصریح کرد: اصلی‌ترین رویکرد از اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، شکل‌گیری یک انضباط اجتماعی است.

کرونا ضربآهنگ شاد و پر هیاهوی مردمان سرزمینمان را به تقریب از نوروز پارسال، دیگر کرد؛ آئین ها در زمان توقف کردند و مردمان خانه نشین به ضرورت از سفر منع شدند و سفرها بارها و بارها به تعویق افتاد.
می گویند سفر از زمانی آغاز می شود که اندیشه اش در ذهن نمایان شود و آنان که از ذوق سفر سرشارند نیک می دانند که گیلان سفرنامه ای است بی منتهی؛ اگر چه  کرونا، حجم هوا را ابری تر ساخته و تحمل محدویت ها را جبری تر؛ اما این فقط تعویق سفر است؛ سفرها کنسل نخواهند شد و بار دیگر در زمان پساکرونا جاده های شمال بهشت چشم را به گردشگران ارمغان می بخشند.
محدودیت های دو هفته ای از یکم آذرماه در گیلان  اعمال شده و اینک تنها می توانیم بگوییم گردشگری در گیلان تعطیل است لطفا سفر و تفریح را باز هم تعویق بیاندازید.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها