نماینده عراقی:خرید سامانه دفاع هوایی از مسکو اولویت امنیتی ما است

بغداد – ایرنا- عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز همزمان با حضور وزیر خارجه کشورش در مسکو تاکید کرد که خرید سامانه های دفاع هوایی پیشرفته اولویت مطلقی برای تامین امنیت ملی عراق به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، «عبدالخالق العزاوی» در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: عراق نیاز مبرم به سامانه های دفاع هوایی پیشرفته برای حفاظت از آسمان خود در برابر هرگونه نقض حریم هوایی این کشور دارد.

وی افزود: سامانه های موجود با توجه به پیشرفت جنگنده ها و پهپادها از توان و عملکرد محدودی برخوردار هستند و خرید سامانه های دفاع هوایی پیشرفته از روسیه یا سایر کشورها یک اولویت مطلق برای امنیت ملی عراق در سال ۲۰۲۱ میلادی به شمار می رود.

العزاوی ابراز امیدواری کرد که وضعیت مالی عراق با افزایش قیمت های نفت یا درآمدهای دیگر برای تامین مالی قراردادهای خرید سامانه های دفاعی بهبود یابد تا این کشور بتواند با چالش های امنیتی مقابله کند زیرا ادامه این وضعیت به نفع امنیت و ثبات عراق در سایه شرایط کنونی خاورمیانه نیست.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که هم اکنون «فواد حسین» وزیر خارجه عراق برای دیدار با مقامات روسی در مسکو به سرمی برد.

فواد حسین امروز در دیدار با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود درباره مسائل دوجانبه از جمله همکاری نظامی و امنیتی بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی خود با لاوروف درباره قصد بغداد برای خرید سامانه های دفاع هوایی ساخت روسیه گفت که «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق در آینده برای بحث درباره جزئیات همکاری نظامی سفری به مسکو خواهد داشت.

دو طرف همچنین بر ادامه همکاری در قالب کمیته چهار کمیته تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی ایران، عراق، روسیه و سوریه با هدف تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =