وزیر خارجه عراق: بغداد علاقه‌مند به همکاری نظامی با روسیه است

مسکو - ایرنا - «فواد حسین» وزیر امور خارجه اعلام کرد که کشورش علاقه‌مند به توسعه همکاریهای فنی - نظامی با روسیه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزیر خارجه عراق در نشست مطبوعاتی مشترک با «سرگئی لاوروف» همتای روس وی، در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر امکان خرید سامانه‌های پدافند هوایی از مسکو گفت: در دیدار امروز با وزیر خارجه روسیه، گفت و گوی کوتاهی در مورد همکاریهای فنی - نظامی دو کشور داشتیم. 

وی افزود: اما موضوع توسعه همکاریهای فنی - نظامی مسکو و بغداد در جریان سفر آینده وزیر دفاع عراق به روسیه بطور مفصل مطرح و بررسی خواهد شد. 

مذاکره با آمریکا برای خروج نیروهای نظامی این کشور از عراق

وزیر خارجه عراق در ادامه سخنان خود به مذاکرات کشورش با آمریکا برای خروج نیروهای نظامی از این کشور اشاره کرد و گفت: مساله کاهش حضور آمریکا در عراق به دو مورد مربوط می‌شود.

وی افزود: مورد اول تصمیم نمایندگان پارلمان عراق برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از کشور است و مورد دوم هم به تغییر وضع امنیتی عراق بستگی دارد.

فواد حسین با بیان اینکه از مدتی پیش با آمریکا گفت و گوهای راهبردی در مورد مبارزه با تروریسم داریم، اضافه کرد: نتایج این گفت و گوها بویژه بخش دوم آن که در آمریکا برگزار شد، شامل خروج نیروهای این کشور از عراق و تایید برنامه خروج آنها از کشور ما بود.

وی ادامه داد: تا زمان برگزاری گفت و گوها، در خاک عراق 5 هزار و 200 نظامی آمریکایی وجود داشت و در نتیجه مذاکرات این رقم به 2 هزار و 500 نفر کاهش یافت. در نتیجه مذاکرات کارشناسان دو کشور و تماس نخست‌وزیر عراق با وزیر خارجه آمریکا توافق شد که 500 آمریکایی نیز عراق را ترک کنند.

وزیر خارجه عراق گفت: آنچه که به همکاری با کشورهای دیگر از جمله روسیه در عرصه مبارزه با تروریسم مربوط می‌شود، این همکاری‌ها جریان دارد و چنین مبارزه‌ای با کانون تروریست‌ها در سوریه جریان دارد و برای همکاری در این عرصه با کشورهای دیگر آمادگی داریم، زیرا تروریسم برای همه کشورها تهدید محسوب می‌شود.

روابط رو به توسعه روسیه و عراق

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از سخنانش گفت که مسکو و بغداد روابط تاریخی دارند و همکاریهای دو طرف توسعه می‌یابد و در زمان حاضر 14 سند همکاری در دست بررسی و تنظیم است که در سال آینده امضا خواهد شد و این اسناد عرصه‌های مختلف روابط دوجانبه از انسانی و اقتصادی و بازرگانی گرفته تا نفت و گاز و آموزش و علوم را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: در دیدار امروز چالش‌های امنیتی فراروی عراق و منطقه و راههای مقابله با این چالش‌ها را بررسی کردیم. ما همچنین در خصوص مسائل امنیتی عراق و تاثیر آن بر کشورهای همسایه را مورد بررسی قرار دادیم.

وی همچنین به گفت وگوی خود با لاوروف برای تامین مسائل سوریه اشاره کرده و اضافه کرد: طرف روسی برای حل مسائل خاورمیانه پیشنهاداتی را مطرح کرد که ما از آن حمایت می‌کنیم. 

وزیر خارجه عراق سپس به همکاری کشورش با روسیه در عرصه نفت و گاز اشاره کرد و گفت که دو کشور در «اوپک پلاس» هم همکاریهای خوبی دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان