لاوروف: آمریکا باعث تهدیدهای تروریستی در عراق و سوریه است

مسکو - ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: تهدیدهای تروریستی در عراق و سوریه و لیبی را آمریکا بوجود آورده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود در مسکو گفت: آمریکا با تهدیدهای تروریستی که در عراق و لیبی و سوریه بوجود آورده است، مبارزه می کند.

وی ادامه داد: روسیه از تلاش های بغداد در برقراری ثبات و خنثی کردن تهدیدات تروریستی در این کشور استقبال می کند.

لاوروف گفت: تلاش های ترامپ برای عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل نباید جایگزین حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین شود.

وی تصریح کرد: آمریکا باید از ماجراجویی در خاورمیانه که می تواند تهدیدی برای کل منطقه باشد، پرهیز کند


حضور غیرقانونی آمریکا در سوریه 

لاوروف خاطرنشان کرد که نیروهای آمریکایی بدون دعوت سوریه در این کشور حضور دارند و به همین دلیل حضور آنها کاملا غیرقانونی است.

وزیر خارجه روسیه گفت که نیروهای آمریکایی در عراق با موافقت دولت این کشور حضور دارند اما پارلمان این کشور تصمیم به خروج نظامیان آمریکا از عراق گرفته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه، آمریکا و متحدان غربی این کشور را متهم کرد که با اقدامات خود در سوریه و عراق و لیبی وضعیتی را ایجاد کرده اند که دولت های این کشورها مجبورند با چالش های امنیتی مقابله کنند. 

روابط روسیه و عراق استحکام یافته است

لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود، روابط روسیه و عراق را خوب و مستحکم و با قدمت دیرینه خواند و گفت: 75 سال پیش با عراق روابط دیپلماتیک برقرار کردیم و همکاریها با این کشور در عرصه های مهمی همچون اقتصادی، نظامی و انرژی توسعه یافت.

وی خاطرنشان کرد که همکاریهای دو کشور قرار است فردا (پنجشنبه) در دیدار فواد حسین وزیر خارجه عراق با یوری بوریسوف معاون نخست وزیر و رئیس روسی کمیسیون همکاریهای اقتصادی روسیه و عراق بررسی شود.

مواضع مشترک روسیه و عراق در مسائل بین المللی 

لاوروف در پاسخ به سوال دیگری به مواضع مشترک روسیه و عراق در سازمان ملل اشاره و اظهار داشت: دو کشور در حل و فصل صلح آمیز همه مناقشه ها و حل مساله ها مواضع مشترک و تفاهم کامل دارند.

وی افزود: روسیه و عراق در حل مسائل بحرانی در خاورمیانه و شمال آفریقا و مسائل سوریه و یمن و غیره مواضع مشترک دارند. ما بطور فعالانه در مبارزه با باقی مانده تروریست ها در عراق و سوریه همکاری می کنیم و مرکز مبادله اطلاعات ضدتروریستی با مشارکت روسیه، عراق، ایران و سوریه در بغداد فعالیت می کند.

لاوروف گفت که عراق به عنوان ناظر در مذاکرات آستانه برای حل مسائل سوریه شرکت می کند و در کنفرانس دمشق برای حل مسائل پناهندگان سوری و بازگشت انها به خانه های خود مشارکت کرد.

گفت و گو درباره امنیت خلیج فارس

وزیر خارجه روسیه گفت که با همتای عراقی خود درباره امنیت منطقه خلیج فارس گفت و گو کرده است.

وی افزود: در مورد تامین امنیت خلیج فارس، طرح خود را که یک سال پیش اعلام کرده ایم تشریح کردیم.در این طرح کشورهای عربی منطقه و ایران و بازیگران ذیربط و سازمان ملل و برخی سازمان های دیگر مشارکت می کنند. 

روسیه آماده تامین تسلیحات عراق 

لاوروف با بیان اینکه ما برای تعمیق روابط با عراق در همه عرصه ها آمادگی داریم، خاطرنشان کرد که روسیه با توسعه روابط با عراق، مانع همکاری این کشور با کشورهای دیگر ازحمله قدرت های غربی نمی شود.

وی افزود: روسیه بطور سنتی نقش مهمی در تقویت توانمندی دفاعی عراق بویژه در مبارزه با تروریسم بازی می کند. 

لاوروف گفت: ما آماده ایم تا هر نوع نیاز عراق به محصولات صنایع دفاعی روسیه را برطرف کنیم. در آینده قرار است وزیر دفاع عراق به مسکو سفر کند و همکاریهای دفاعی دو کشور بررسی خواهد شد.

توسعه روابط روسیه و عراق در عرصه انرژی

وزیر خارجه روسیه گفت که روسیه و عراق در عرصه انرژی همکاریهای پرحجم و گسترده ای دارند و روسیه در طرح های انرژی این کشور مشارکت می کند.

لاوروف خاطرنشان کرد که برخی شرکت های روسی ازجمله روس نفت و گازپروم در طرح های عراق مشارکت می کنند و حجم سرمایه گذاری روسیه در طرح های انرژی این کشور به 13.5 میلیارد دلار می رسد و همکاریها در این عرصه ها درحال گسترش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جهان