نمکی: تعداد درمانگاه های سرپایی کرونا ۴ برابر می شود

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش چهار برابری مراکز درمان سرپایی کرونا از ۱۲۰۰ به پنج هزار مرکز خبر داد و گفت: می توانیم از کارکنان دولت و شرکتهای خصوصی به صورت دوره ای تست کرونا بگیریم.

به گزارش ایرنا از وبدا، سعید نمکی روز چهارشنبه در جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت تاکید کرد: باید تعداد مراکز سرپایی برای رسیدگی سریع به بیماران کووید۱۹ را از یک هزار و ۲۰ به حداقل ۵ هزار مرکز در سراسر کشور برسانیم و کیت های تشخیصی به ویژه کیت سریع را باید در این مراکز به تعداد کافی تامین کنیم. 

وی عنوان کرد: اخیرا دکتر علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما برای کمک به فرهنگسازی و آموزش به مردم در جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا با بکارگیری روش های جدید اعلام آمادگی کرد که باید در این زمینه همکاری های خودمان با این سازمان را تقویت کنیم.

نمکی یادآور شد: می توان برای کارمندان در بخش دولتی و خصوصی آزمایشهای دوره ای در نظر گرفت و آنها را به سه گروه با ریسک خطر بالا یعنی افراد دارای بیماری های زمینه ای، با خطر متوسط و نیز کم خطر تقسیم کرد که گروه اول به صورت هفتگی با تست های سریع، گروه دوم هر دو هفته یکبار و گروه سوم هر ماه یکبار آزمایش بدهند. 

کاهش شیوع کرونا بعد از محدودیت ها

علیرضا رئیسی  معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این جلسه گفت: در ۴۳ شهرستانی که ۵ آبان محدودیت هایی در آنها اعمال شد، وضعیت بیماری رو به کاهش بوده است. از بین این ۴۳ شهرستان، شیوع بیماری در ۴۰ شهر سیر نزولی دارد، یکی از آنها روند نزولی را آغاز کرده و دو شهرستان دیگر در وضعیت ثابت قرار دارند که امیدواریم روند بیماری در این شهرها نیز رو به کاهش باشد. 

وی افزود: محدودیت ها در ۴۶ شهرستان دیگر نیز ۱۴ آبان اعمال شد که اثرات کاهش بیماری در این مناطق قابل مشاهده است. با طرح جدید محدودیت های کرونایی که هفته پیش به تصویب رسید و از اول این هفته اجرایی شد، ۷۹ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند که ۵۳ میلیون نفر در ۱۶۰ شهرستان با وضعیت قرمز، زندگی می کنند. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا هفت استراتژی مشخص و جدی داریم که همه برنامه ها باید به طور دقیق اجرایی شود. خوشبختانه در گام چهارم بسیج ملی مقابله با کرونا تعدادی از مدیران وزارت بهداشت برای نظارت بر روند اجرایی این مرحله در مناطق مختلف کشور ماموریت یافته اند که برای آنها چک لیست های نظارتی در نظر گرفته شده است. 

اجرای طرح بسیج محله محور علیه کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای اجرای طرح محله محور مبارزه با کرونا، بسته های آموزشی برای مراقبت از بیماران کووید۱۹ در منزل، دستورالعمل نقش، جایگاه و وظایف دستگاه های همکار مانند بسیج، کارت شناسایی برای همکاران اجرایی و تجهیزاتی مانند کوله پشتی برای جابجایی لوازم حفاظت فردی و کیت های تشخیصی سریع و دستورالعمل آموزشی برای افرادی که متمایل به همکاری در این طرح هستند، آماده و تهیه شده است. 

رئیسی افزود: دستورالعمل راهنمای پیاده سازی گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا برای تیم های عملیاتی آماده شده که شامل سرفصل هایی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، مدیریت و آموزش تیم های عملیاتی، استفاده از وسایل حفاظت فردی، ثبت و گزارش دهی فعالیت ها و نظارت و پایش است.

امکان تشخیص بیماران با شماره ملی

وی یادآور شد: برای قرنطینه و رصد بیماران کووید۱۹ با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین راه و شهرسازی اقدامات بسیار خوبی انجام شده و بخش های مختلف از جمله حمل و نقل عمومی شامل شرکت های هواپیمایی و قطارها به وزارت بهداشت متصل شده است. در حال حاضر هر فردی که به او دسترسی می دهیم با گوشی موبایل می تواند در محیط هایی مانند ورودی مترو، اتوبوس، ادارات یا فرودگاه ها، با اسکن کارت یا شماره ملی، از وضعیت بیماری مراجعان به آن مرکز آگاهی پیدا کند. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طرح کنترل ورودی ها با اسکن کارت یا شماره ملی روز ۲۹ آبان به صورت آزمایشی در مترو اجرا شد که در آن یک روز ۱۶۴ بیمار که اطلاعات آنها در بانک های اطلاعاتی وزارت بهداشت وجود داشت در مترو حضور پیدا کرده بودند که از حضور آنها ممانعت شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جامعه