کووید_۱۹ در آمریکای لاتین؛ رویای واکسن محقق می شود؟

تهران _ ایرنا _ آمریکای لاتین که در یکسال اخیر از میزبان های اصلی ویروس کرونا بوده و شیوع کووید-19 در این منطقه سیر صعودی دارد، حالا شینده شدن زمزمه هایی از احتمال آغاز واکسیناسیون شاید دلگرم کننده ترین خبر روزهای اخیر برای مردم آسیب پذیر این منطقه باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شمار مبتلایان جهانی بیماری کووید-۱۹ در حالی از مرز ۶۰ میلیون و ۱۰۸ هزار نفر فراتر رفته است که منطقه آسیب پذیر آمریکای لاتین، بیش از ۱۲ میلیون و ۶۱۴ هزار مورد ابتلا به این ویروس را به خود اختصاص داده است.

براساس تارنمای آماری «وردو میترز» که به صورت لحظه ای شمار موارد ابتلا و فوتی در جهان را به روز رسانی می‌کند، برزیل، آرژانتین، کلمبیا، مکزیک و پرو به ترتیب با ثبت بیش از شش میلیون و ۱۲۱ هزار، یک میلیون و ۳۸۱ هزار، یک میلیون و ۲۶۲ هزار، یک میلیون و ۶۰ هزار و ۹۵۲ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جایگاه سومین، نهمین، دهمین، یازدهمین و سیزدهمین کشورهای درگیر در فهرست جهانی قرار دارند.

همچنین شمار جانباختگان ویروس کرونا در این منطقه به بیش از ۴۳۸ هزار نفر رسیده است. برزیل تا این لحظه با ثبت ۱۷۰ هزار و ۱۷۹ مورد فوت از لحاظ شمار جانباختگان در صدر کشورهای آمریکای لاتین قرار دارد.اگرچه شیوع بی امان ویروس کرونا همه کشورهای جهان را با چالش‌های جدی مواجه کرده است اما مشاهده پیامدهای گسترده ناشی از روند صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان در منطقه آمریکای لاتین که از نقاط ضعف ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، نظام بهداشتی و درمانی ضعیف و شهرهای پر ازدحام رنج می‌برد به مراتب محسوس تر است.
 

همزمان با افزایش بی وقفه آمار ابتلا و پیامدهای منفی گسترش این ویروس منحوس در آمریکای لاتین، پس از انتشار خبرها از خرید و انجام آزمایش واکسن های کووید-۱۹ بر جمعیت های داوطلب، اکنون اطلاع رسانی ها از آغاز احتمالی واکسیناسیون کرونا در سطح ملی در برخی کشورهای این منطقه به گوش می‌رسد.

مکزیک روز سه شنبه با ثبت ۱۰ هزار و ۷۹۴ مورد جدید ابتلا به کووید_۱۹ رکورد تازه ای در شمار مبتلایان زد. خوسه لوئیس آلومیا، مدیر مرکز اپیدمیولوژی مکزیک نیز اعلام کرد شمار جانباختگان ویروس کرونا در کمتر از یک هفته از مرز ۱۰۰ هزار مورد عبور کرد. به این ترتیب مکزیک بعد از برزیل تا کنون با ثبت ۱۰۲ هزار و ۷۳۹ مورد فوت، به لحاظ شمار جانباختگان در جایگاه دومین کشور آمریکای لاتین قرار دارد.به نوشته نشریه ال پائیس، مرکز کنترل اپیدمی امپریال کالج لندن اعلام کرد برزیل در هفته جاری به بالاترین میزان انتقال بیماری همه‌گیر از ماه می (اردیبهشت_ خرداد) رسیده است. طبق داده های این موسسه میزان سرایت به عدد ۱.۳۰ رسیده است؛ به این ترتیب هر گروه ۱۰۰ نفره مبتلا قابلیت انتقال بیماری به ۱۳۰ نفر را دارند که این میزان از ۲۴ می (چهارم خرداد) تا کنون بی سابقه بوده است.

در حالی که روند صعودی شمار مبتلایان افتخار ثبت نام برزیل در صدر مناطق درگیر بیماری همه گیر در آمریکای لاتین را نصیب این کشور کرده است اما مقامات ایالت ریودوژانیرو، دومین منطقه آسیب دیده برزیل، تمدید محدودیت ها و اعمال قرنطینه جدید در این شهر را منتفی اعلام کردند. بیمارستان های مملو از بیمار و پر شدن ظرفیت بخش مراقبت های ویژه از بحران بهداشتی گسترده در برزیل خبر می‌دهد.

مارسلو ابرارد وزیر امور خارجه مکزیک از تلاش دولت برای آغاز برنامه واکسیناسیون نمونه شرکت تولیدی فایزر از ماه دسامبر (آذر) خبر داد. مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک نیز اعلام کرد: ما از منابع خرید واکسن برخورداریم. واکسن رایگان خواهد بود.

گینس گونزالس گارسیا وزیر بهداشت آرژانتین نیز دیروز سه شنبه در نشستی مطبوعاتی از برنامه ریزی دولت برای شروع روند واکسیناسیون کووید_۱۹ در سطح ملی از نیمه نخست ماه ژانویه خبر داد.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین نیز پیش تر گفت کشورش می‌تواند از ماه دسامبر امسال تا ژانویه سال آینده ۲۵ میلیون دوز واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» دریافت کند. فرناندز افزود: ۱۰ میلیون دوز در دسامبر تحویل داده می‌شود و انتظار می‌رود ۱۵ میلیون دوز دیگر در اوایل ژانویه تحویل داده شود.
آرژانتین با ۴۴ میلیون نفر جمعیت، به لحاظ میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در زمره کشورهای با بالاترین آمار جانباختگان در جهان قرار دارد. بر اساس آخرین اطلاعات تا کنون بیش از ۳۷ هزار بیمار مبتلا به کرونا در این کشور آمریکای لاتین جان خود را از دست داده اند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نیز پیشتر اعلام کرد که واکسیناسیون عمومی واکسن های روسیه و چین بین ماه های دسامبر و ژانویه (آذر تا اسفند) آغاز خواهد شد. شرایط شیوع کرونا در ونزوئلا با جمعیت ۳۰ میلیون نفره که تحت تحریم های شدید آمریکا با مشکلات فراوانی در دسترسی به غذا و دارو دست و پنجه نرم می کند، در مقایسه با سایر کشورهای آمریکای لاتین در شرایط نسبتا مطلوبتری به سر می‌برد. شمار مبتلایان در ونزوئلا تا کنون به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

نخستین محموله از واکسن روسی اسپوتنیک پنج، اوایل اکتبر (مهر ماه) به منظور آزمایش‌های بالینی روی دو هزار داوطلب ونزوئلایی به این کشور رسید؛ «نیکلاس مادورو گرا» فرزند رئیس‌جمهوری نیز یکی از این داوطلبین بود.  

در شرایطی که جهان در تلاش است تا با بهره گیری از حداکثر امکانات موجود با بحران بی سابقه کرونا مقابله کند، کرونا در ونزوئلا به معضلی مضاعف تبدیل شده است. تحریم های آمریکا و افت شدید صادرات نفت موجب کاهش قابل توجه درآمدهای ارزی ونزوئلا شده و این موضوع در آینده و پس از اتمام ذخایر ارزی و طلای دولت می‌تواند خود را به شکل خشن نشان داده و دولت را در تامین مایحتاج عمومی مردم تحت فشار مضاعف قرار دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha