اولین عطر با رایحه کتاب به بازار آمد

تهران- ایرنا- یک کتابفروشی مستقل در آمریکا اولین عطر با رایحه صفحات کتاب را به بازار عرضه کرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سی‌ان‌ان، بویی که قبل از غرق شدن در یک کتاب جدید از صفحاتش به مشام می‌رسد، برای اغلب افراد تاثیری آرامش‌بخش دارد. فروشگاه پاول، کتابفروشی مشهور شهر پورتلند آمریکا، در ابتکاری جدید از این رایحه محبوب یک عطر تولید کرده است.

این عطر که پاولز بای پاولز (Powell's by Powell's) نام دارد، حاوی ترکیبی از نُت‌های بنفشه، چوب و کتاب های قدیمی است و با شبیه‌سازی بوی کاغذ قدیمی، تصویری از هزارتوی کتاب‌ها، کتابخانه‌های مخفی و طومارهای قدیمی را در ذهن مجسم می‌کند.

عرضه این عطر با اقبال خوبی از سوی کتاب دوستان روبه‌رو شد و در هفته اول پیش‌سفارش‌، یک هزار و ۲۲۵ سفارش برای خرید آن ثبت شد. فکر تولید چنین عطری با شیوع کرونا و تعطیلی موقت کتابفروشی‌ها به سر متولیان فروشگاه پاول زد. آنها تصمیم گرفتند با چکاندن رایحه کتابها در یک شیشه عطر، به نوبه خود تا حدودی دلتنگی کتاب‌دوستان را در این روزها قرنطینه و خانه‌نشینی رفع کنند.

امیلی پاول رئیس این کتابفروشی می‌گوید: عطر پاولز بای پاولز یادآور یکی از چند دلبستگی کتاب‌دوستان به کتابفروشی‌های مستقل چون پاول است، آن هم در دوره‌ای که خرده‌فروشی‌های محلی و مستقل بی‌وقفه از آمازون و دیگر خرده‌فروشی‌های آنلاین ضربه می‌خورند. مشتریان ما از کاوش و کشف در مجموعه‌های عظیم فروشگاه، پیشنهادات کارکنان آگاه و باسواد، پیشتیبانی و حمایتی که از نویسندگان می‌کنیم همچنین بوی کتاب‌های کهنه و نو در این کتابفروشی لذت می‌برند. در این دوران عجیب و استرس زا، عطری تولید کرده‌ایم که می‌تواند بهترین هدیه برای کتاب‌دوستان در هرجایی از جهان باشد.  

کتابفروشی پاول یکی از مشهورترین و معتبرترین کتابفروشی‌های مستقل آمریکاست که در سال ۱۹۷۱ به دست خانواده پاول در مرکز شهر پورتلند تاسیس شد و حالا به دست امیلی پاول، آخرین عضو این خانواده، اداره می‌شود.

این کتابفروشی اوایل شهریور امسال در حمایت از کسب‌وکار فروشگاه‌های مستقل و محلی کتاب اعلام کرد دیگر با خرده‎‌فروشی برخط آمازون همکاری نخواهد کرد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر ۵۹میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

شیوع این ویروس موجب تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله جشنواره‌ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی‌ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha