معیارهای ۱۹گانه ارزیابی حوزه ماشین‌آلات دانش‌بنیان تعیین شد

تهران- ایرنا- معیارهای تفصیلی حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات ساخت و تولید، از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای دانش‌بنیان شدن تعیین شد.

به گزارش روز چهارشنبه از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محصولات و تجهیزات گوناگونی در رشته‌های مختلف برای دانش‌بنیان شدن، به کارگزاران و مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری عرضه می‌شود، اما همواره پرسش این است که این محصولات باید با چه معیارها و شاخصه‌هایی سنجیده شوند تا به عنوان یک محصول دانش‌بنیان شناخته شوند.

برای تحقق این هدف کارگروه‌هایی راه اندازی شده‌اند و برای صنایع و رشته‌های مختلف معیارهایی را تعیین کرده‌اند. در این راستا معیارهای حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید نیز  در بخش‌های مختلف تعیین شده است. یک محصول برای دانش‌بنیان شدن باید از سه شرط سطح فناوری، برخوردار باشد. علاوه بر این باید از پیش‌شرط‌ها و ویژگی‌های دیگری نیز مانند شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه برخوردار باشد.

یکی از خصوصیات مهم مورد بررسی در ارزیابی این گونه محصولات «بازه و دقت پارامترهای عملکردی یا قابل اندازه گیری یا پارامترهای فرایند تولید» است. شاخصه‌های مورد بررسی در فرآیند تولید تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید، ۱۹ مورد مختلف را در بر می‌گیرد.

دما، فشار، رطوبت، دور، گشتاور، بازده، ابعاد، میزان آلایندگی، زمان پاسخ، دقت و حساسیت، قابلیت اطمینان، قابلیت کنترل، توان، درجه آزادی، کورس عملکرد، انعطاف و تطبیق‌پذیری، بالانس و توازن، عمر و مداومت کارکرد، وزن، حجم، چگالی، سختی و زبری و تردی و چقرمگی، همه از مواردی هستند که در بررسی یک دستگاه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ممکن است بررسی همه این موارد در ارزیابی تجهیزات و دستگاه‌های مختلف مورد نیاز نباشد و تنها چند مورد، بررسی شود. علاوه بر این موارد مسائل مختلف دیگری نیز وجود دارد که توسط کارگروه بررسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شرکت‌های فعال در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات و ماشین آلات‌ساخت و تولید می‌توانند برای اطلاع از جزییات بیشتر، به سایت مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به آدرس http://daneshbonyan.isti.ir  مراجعه کنند.

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (به انگلیسی: Knowledge enterprise)، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزیی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد. قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان در آبان ۱۳۸۹ به تصویب مجلس رسید و از دهه ۹۰ به این سمت قوانین مربوط و زیرساخت های آن در کشور شکل گرفته و در حال اجرا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش