بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های اسپانیایی زبان

تهران- ایرنا- رسانه‌های اسپانیایی‌زبان ضمن بازتاب بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی، تاکید معظم له به خنثی سازی تحریم‌ها و عدم اعتماد به آمریکا در لغو تحریم ها را برجسته کردند.

به گزارش روز چهارشنبه شنبه ایرنا، پایگاه خبری کونفیرمادو مستقر در اکوادور با تیتر «مسیر غلبه بر تحریم ها عاقبت خوشی دارد» به نقل از رهبر معظم انقلاب ایران آورد: مسیر غلبه بر تحریم ها و بی اثر کردن آنها ممکن است در ابتدا، سختی هایی داشته باشد اما خوش عاقبت است». 
این رسانه اسپانیایی زبان نوشت: آیت الله خامنه ای از تحریم ها به عنوان واقعیتی تلخ یاد کرد و آنها را جنایتی از سوی ایالات متحده آمریکا و شرکای اروپایی اش در برابر ملت ایران توصیف کرد و در انعکاس اظهارات ایشان ادامه داد: «این جنایت سالهاست که بر ضد ملت ایران انجام می شود اما در سه سال اخیر شدت یافته است.»
این پورتال خبری اسپانیایی زبان در ادامه آورد: آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه از خارج از کشور گشایشی حاصل نخواهد شد، افزود: برخی به کسانی تکیه دارند که نسبت به ما دشمنی نشان می دهند؛ در حالی که اوضاع داخلی آن کشورها اصلا روشن نیست و گرفتاری‌های اخیر، به آنها اجازه نمی دهد درباره مسائل بین المللی صحبت و موضع گیری داشته باشند و نمی توان روی حرف آنها حساب و براساس آن برنامه ریزی کرد.»
کونفیرمادو در پایان نوشت: و در رابطه با ادعاهای سه کشور اروپایی، رهبر انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد «حضور ایران در منطقه یا موضوع موشک های ما هیچ ارتباطی به انگلیس، فرانسه یا آلمان ندارد. به ویژه آنکه آنها خود دارای موشک های مخرب اتمی هستند. آنها قبل از اظهارنظر در این خصوص، در ابتدا باید مداخله ویرانگر خود را در منطقه اصلاح کنند». 
خبرگزاری افه و نشریه لاوانگواردیای اسپانیا نیز در گزارش هایی مشابه نوشتند: آیت الله "سید علی خامنه ای" رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران روز سه شنبه بر "خنثی سازی" تحریم ها تاکید کرد، زیرا به عقیده ایشان نمی توان اعتماد کرد که آمریکا به ابتکار خود در دولت آتی جو بایدن، آنها را لغو کند.
این رسانه های اسپانیایی با اشاره به جلسه رهبر معظم انقلاب با سران سه قوه کشور، به نقل از ایشان نوشتند: "اگر ما بتوانیم با تلاش بر تحریم ها فائق آییم، طرف مقابل می بیند که این تحریم ها بی اثر است و به تدریج آنها را لغو می کند».
این منابع خبری در بندی دیگر نوشتند: اگرچه بایدن بیشتر موافق بازگشت به پیمان هسته ای است، اما به دلیل خواسته های ایالات متحده و چندین کشور اروپایی برای مذاکره درباره سایر موضوعات از جمله برنامه موشک بالستیک ایران، موضوع لغو تحریم ها زمان بر خواهد بود و  در ادامه بخش های مهمی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای را به عنوان استدلال آوردند: در حال حاضر دولت آینده بایدن "نمی تواند موضعی در مورد امور بین الملل بگیرد و نمی توان روی حرف او حساب کرد، " اوضاع در ایالات متحده مشخص نیست و اروپایی ها هم دائماً در حال موضع گیری بر ضد ایران هستند.
افه و لاوانگواردیا انگلستان، فرانسه و آلمان را به عنوان امضا کنندگان توافق هسته ای، مصداق این کشورهای اروپایی دانسته و با بیان اینکه آیت الله خامنه ای، از اظهارات اخیر آنها در مورد ایران انتقاد و آنها را به "اصلاح" اشتباهات خود توصیه کرد، به بیانات رهبر معظم انقلاب ایران اشاره داشتند: "با وجود اینکه آنها خود دخالت های نادرست در امور منطقه دارند، اما به ما می گویند که دخالت نکنید؛ و در حالی که انگلیس و فرانسه موشک های هسته ای مخرب دارند و آلمان نیز در این مسیر است، به ما می گویند موشک نداشته باشید. "
نشریه ونزوئلایی پانوراما با تیتر «رهبر عالی ایران مذاکره را با غرب را منتفی می داند» به درج قسمت های مهمی از سخنان رهبر انقلاب ایران به عنوان توضیح آن پرداخت: «ما یک بار مسیر رفع تحریم ها را امتحان کردیم و چندسال مذاکره کردیم، اما این ما را به نتیجه نرساند.»
این روزنامه اسپانیایی زبان با بیان اینکه رهبر معظم ایران بدبینی خود را درباره پروژه مذاکره با غرب ابراز داشت، به نقل انتقادات صریح حضرت آیت الله خامنه ای درباره زیاده خواهی کشورهای غربی در قبال ایران با وجود مداخله نادرست خود آنها در امور منطقه خاورمیانه و در اختیار داشتن موشک های هسته ای  پرداخته و نوشت: «شما در ابتدا باید خود را اصلاح کنید».
دیگر رسانه های اسپانیولی زبان از جمله اینفوبائه و ال اینترسیخنته آرژانتین، اولانیوز، بخش اسپانیولی سوئیس اینفو و یاهو و ... در گزارش هایی جداگانه به انعکاس بخش هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداختند.  
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (سه‌شنبه) در دیدار با رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی با برشمردن محورهای اساسی رشد اقتصاد کشور، درباره «خنثی سازی» تحریم‌ها نیز بیاناتی ایراد نمودند  که بازتاب های گسترده ای در رسانه های جهانی از جمله رسانه های اسپانیایی زبان داشته است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان