همکاری بهزیستی و وزارت ورزش برای ارتقای ورزش همگانی معلولان

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری این سازمان و معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی ورزش وزارت ورزش و جوانان گفت: بر اساس این تفاهم نامه همکاری‌های مشترکی بین این دو نهاد برای ارتقای ورزش همگانی معلولان، سالمندان و جامعه هدف بهزیستی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وحید قبادی دانا روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بهزیستی و معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در محل بهزیستی افزود: در قالب این تفاهمنامه مشارکت در جشنواره های محلی استانی و ملی را تجربه خواهیم کرد و همچنین شناسایی و معرفی باشگاه هایی که بتوانند خدمات با کیفیت و بهتر برای جامعه هدف بهزیستی فراهم کنند صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون حدود ۱۵۰ هزار نفر از معلولان در حوزه فعالیت های ورزشی به صورت فعال شرکت و در سطح ملی و بین المللی قهرمانی هایی را کسب کرده اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: افراد دارای معلولیت تاکنون در مسابقات جهانی یک هزار مدال، در مسابقات پاراآسیایی بیش از ۷۰ مدال و در مسابقات پارالمپیک بیش از ۲۰۰ مدال کسب کرده اند.

قبادی دانا تصریح کرد: جامعه هدف بهزیستی در بیش از 50 رشته مختلف ورزشی فعال هستند.

قبادی دانا اظهار داشت: بنابراین یکی از اهداف ما توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی است که ورزش از محورهای اصلی این برنامه به شمار می رود.

وی به ورزش سالمندان اشاره کرد و گفت: برای سالمندان نیز همکاری های لازم را با شورای عالی سالمندان کشور داریم و با توجه به اینکه ورزش یکی از شرایط امید افزایش امید به زندگی در سالمندان است در نظر داریم ورزش سالمندی را در جامعه نهادینه کنیم که البته اگر افراد از کودکی و جوانی ورزش را در برنامه های زندگی خود داشته باشند شرایط روحی و جسمی بهتری در سالمندی خواهند داشت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بر اهمیت مناسب سازی اماکن ورزشی و جشنواره های ورزشی تاکید کرد و افزود: ایزوله و خاص کردن افراد با نیازهای ویژه در تمام جهان مطرود شده است و هدف از اجرای برنامه ها برای آنان تلفیق اجتماعی است بنابراین تلاش می‌شود که فدراسیون های ویژه تشکیل نشود البته از سال‌های گذشته فدراسیون‌های ویژه‌ای داریم که تقویت آنها هدف ما است.

قبادی دانا تصریح کرد: در ماده ۸ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تصریح شده که دستگاه ها سازمانها و نهادها موظف هستند که اماکن ورزشی خود را به صورت رایگان در اختیار افراد دارای معلولیت قرار دهند که امیدواریم وزارت ورزش پرچمدار این مسئله شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اماکن ورزشی به بخش غیردولتی واگذار شده است، مشکلاتی ایجاد کرده که امیدواریم برطرف شود.

قبادی دانا تاکید کرد:  همچنین اماکن جدید ورزشی باید طبق دستورالعمل وزارت ورزش به صورت مناسب سازی شده احداث شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به امضای تفاهمنامه بین این سازمان و وزارت ورزش گفت: استفاده رایگان فرزندان بهزیستی از اماکن ورزشی از مفاد مندرج در این تفاهمنامه است. قبادی دانا یادآور شد: ورزش یکی از مهمترین عوامل برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش نشاط اجتماعی استو در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز نقش بسزایی دارد.

وی ادامه داد: در ارتباط با معلولان هدف بهزیستی این است که زندگی مستقل ای درون خانواده همراه با نقش اجتماعی موثر داشته باشند و لازم است که از خانه بیرون بیایند و ورزش عاملی برای اجتماعی شدن این افراد و توانمندسازی جسمانی و امید به آینده در آنان به شمار می رود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای فرزندان این سازمان برنامه های ورزشی مختلفی داشته‌ایم و ۱۰ هزار نفر از فرزندان تحت پوشش بهزیستی طی چهارده سال اخیر در جشنواره های رقابتی و مسابقات ورزشی شرکت کردند و اکنون نیز با شروع کرونا مسابقات ورزشی در فضای مجازی در حال برگزاری است.

قبادی دانا افزود: ورزشهای همگانی و مشارکتی معلولان در روستاها طی سال گذشته نیز در قالب برنامه‌هایی اجرا شد و افراد دارای معلولیت و افرادی که عدم تحرک داشتند توسط همیاران به میدان های ورزشی آمدند و با هم رقابت کردند.

وی گفت: همچنین همکاری خوبی با فدراسیون های ورزشی جانبازان ناشنوایان و نابینایان داشتیم و داریم و اماکن ورزشی و گروه های خود را در اختیار آنها گذاشتیم.

 معاون فرهنگی و توسعه همگانی وزارت ورزش نیز در این مراسم گفت: چند فدراسیون ورزشی تخصصی در حوزه معلولین و جانبازان و توانخواهان داریم اما از این به بعد طبق این تفاهم نامه تمام فدراسیون ها موظف هستند جمعیت معلولان را تحت پوشش قرار دهند.
عبدالحمید احمدی اضافه کرد:  ادارات کل این معاونت در استان ها موظف هستند همکاری های لازم را در حوزه توسعه ورزش های همگانی را با ادارات بهزیستی در استانها داشته باشند.
 وی خاطر نشان کرد: با توجه به جمعیت ۸۲ میلیون نفری کشور و لزوم پرداختن آنها به ورزش لازم است دستگاه‌های متولی جمعیتی درگیر موضوع ورزش شوند.
 احمدی تاکید کرد: هرچه سرمایه گذاری در امر ورزش بیشتر شود آینده فردی و اجتماعی بهتری برای مردم تضمین می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جامعه