۱۰۰ هزار راس دام عشایر خراسان شمالی علیه تب برفکی واکسینه شد

بجنورد- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: ۱۰۰ هزار راس دام عشایر استان امسال در دو دور از انجام طرح واکسیناسیون دام علیه بیماری تب برفکی به صورت رایگان واکسینه شدند.

حمید رمضانی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال میزان پوشش طرح واکسیناسیون دام عشایر علیه بیماری تب برفکی به علت استقبال نکردن دامداران کاهش داشته است.

وی افزود: مشکلی در تامین واکسن تب برفکی وجود ندارد، اما با توجه به اینکه این بیماری در گله ها کاهش داشته، حساسیت عشایر از مایه کوبی کمتر شده است.

وی با بیان اینکه قرار است مایه کوبی دام علیه بیماری تب برفکی، بهادار انجام شود گفت: ۱۰۰ هزار دوز واکسن تب برفکی به صورت رایگان در اختیار دامداران عشایر قرار گرفت اما رویکرد است که بخشی از این هزینه ها به وسیله دامدار تامین شود و این تولیدکنندگان در تامین هزینه های پیشگیری مشارکت کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تاکید کرد: رویکرد ما این است که واکسیناسیون، به صورت بهادار انجام شود و امید می رود این امر در میان دامداران نهادینه شود.

وی درباره  واکسیناسیون دام سنگین گفت: واکسیناسیون دام سنگین علیه تب برفکی از نیمه آذرماه و با پایان طرح محدودی های کرونایی، آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه در دوره قبل، استقبال دامداران از مایه کوبی دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خوب بود گفت: در دور قبل از ۶۰ هزار راس دام سنگین استان، حدود ۵۳ هزار راس زیر پوشش قرار گرفت و امسال هم پیش بنیی می شود همین میزان زیر پوشش قرار گیرد.

رمضانی افزود: این واکسیناسیون به صورت بهادار انجام می شود، هزینه تامین واکسن بر عهده دامدار است اما هزینه تزریق از محل اعتبارات استان تامین می شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: کانونی از بیماری تب برفکی در استان وجود ندارد.

تب برفکی، بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام است که پیشگیری از آن به لحاظ شدت خسارت اقتصادی دارای اهمیت است.

کارشناسان می گویند که در وضعیت مناسب و برای رسیدن به ایمنی سلامت و جلوگیری از ابتلا به بیماری تب برفکی دست کم باید ۸۵ درصد از جمعیت دام زیر پوشش طرح های مایه کوبی قرار گیرند.

خراسان شمالی به لحاظ جمعیت دام سبک، جزو ۱۰ استان نخست کشور است.

در خراسان شمالی بیش از ۲ میلیون راس دام سبک شامل یک میلیون و ۷۲۳ هزار راس گوسفند، حدود ۳۱۳ هزار راس بز و ۸۱ هزار و ۸۸۰ راس گاو و گوساله، ۲ هزار ۳۵۰ نفر شتر و در مجموع ۸۴ هزار و ۲۳۰ راس دام سنگین و در مجموع حدود سه میلیون واحد دامی نگهداری و پرورش داده می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها