شاخص بورس ژاپن به بالاترین سطح سال جاری رسید

تهران- ایرنا- شاخص بازار سهام توکیو روز گذشته (سه شنبه) به شدت افزایش یافت و به بالاترین سطح سال جاری رسید.

به گزارش ایرنا، تلویزیون ژاپن روز چهارشنبه اعلام کرد: سرمایه گذاران پس از سه روز تعطیل آخر هفته گذشته که خبرهای خوبی در مورد واکسن های ویروس کرونا به همراه داشت، به خرید سهام پرداختند.

روز گذشته شاخص میانگین نیکّی با ۲.۵ درصد افزایش نسبت به قیمت پایانی روز جمعه، در سطح ۲۶ هزار و ۱۶۵ واحد بسته شد. از لحظه باز شدن بازار تقریبا برای همه سهم ها سفارشات خرید گذاشته شد.

پس از اعلام این خبر که واکسن ویروس کرونا که شرکت بریتانیایی آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد در حال ساخت آن هستند می تواند تا ۹۰ درصد موثر باشد، این شاخص به شدت افزایش یافت.

شاخص نیکّی پس از سه روز کاهش، طی مبادلات روز سه شنبه دوباره افزایش یافت. این شاخص پس از زیاد شدن شدید موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر ژاپن، حدود ۵۰۰ واحد سقوط کرده بود.

در عین حال برخی تحلیل گران می گویند این جهش صعودی در روزی که دولت اعلام کرد برنامه تشویقی خود به منظور تقویت گردشگری را کاهش می دهد، ممکن است بیش از حد قوی بوده باشد.

اما امروز چهارشنبه نیز شاخص سهام نیکّی توکیو برای مدتی کوتاه بیش از ۵۰۰ واحد افزایش یافت و در معاملات اولیه به ۲۶ هزار و ۶۶۰ واحد رسید.

این رشد پس از آن اتفاق افتاد که میانگین صنعتی داو جونز در بازار نیویورک برای اولین بار از ۳۰ هزار واحد فراتر رفت.

منابع بازار می گویند که میانگین داو جونز به دلیل خوش بینی نسبت به روند بدون مشکل انتقال قدرت به رئیس جمهور بعدی در آمریکا افزایش یافت.

آنها می گویند که سرمایه گذاران در توکیو از این روند دنباله روی کردند و طیف وسیعی از سهام را خریدند.

اما برخی سرمایه گذاران نسبت به اینکه بهای سهام از وضعیت واقعی اقتصاد فاصله گرفته است، ابراز نگرانی کرده اند. شاخص نیکّی تا روز سه شنبه در ماه نوامبر بیش از ۳۱۰۰ واحد رشد داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان