۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۹
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84123131
۰ نفر

برچسب‌ها

ریشه های حمله به امن ترین استان افغانستان

کابل - ایرنا - کارشناسان حمله تروریستی روز گذشته به بامیان به عنوان امن ترین استان افغانستان که ۱۷ کشته و بیش از ۶۰ زخمی برجای گذاشت را بر هم زدن آرامش این کشور و هراس تروریست ها از آگاهی مردم می دانند.

به گزارش ایرنا، بامیان که طی ۲۰ سال گذشته یکی از امن‌ترین استان افغانستان بود ساعت ۱۶ دیروز به وقت محلی هدف دو انفجار تروریستی قرار گرفت که واکنش‌های جدی مقامات سیاسی این کشور را در پی داشت.

«احمدولی مسعود» برادر احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان هدف گیری بامیان را به معنی برهم زدن آرامش و حلاوت مردم، نه گفتن به صلح و در نهایت، هراس از دانایی وآگاهی تحلیل کرده است.

وی امروز صبح در صفحه اجتماعی نوشت که دانایی و آگاهی با هویت هموطنان هزاره گره خورده و برای افغانستان امید خلق کرده اند. بارها در کنفرانس ها و گردهمآیی ها در غرب کابل، از دیدن پویایی، نظم و نظام جوانان پرتلاش هزاره لذت برده ام و از داشتن این برادران با فرهنگ به خود افتخار کرده ام.

«عبدالطیف پدرام» دبیرکل حزب کنگره ملی افغانستان نیز در پیامی نوشت بامیان زیبا، تاریخی، و آرام نیز سوگوار شد.

وی افزود:آدم‌کشان حرفه‌ای نتوانستند پیام سبز «جشن‌کچالو» (سیب زمینی) را بشنوند و با نوای شادی‌بخش جوانان و نوجوانان در همسرایی "دمبوره‌ها" دمساز شوند. بار دیگر آرامش بودای نیمه‌جان را هم برآشفتند.

رحمت الله نبیل رییس سابق اداره امنیت ملی افغانستان هم در واکنش به حمله تروریستی بامیان در فیسبوک خود نوشت که بامیان بعنوان یک جغرافیا و همواره نماد روشنائی و تمدن زمانه‌های گذشته و حال ما بوده‌است.

وی افزود:با اینکه بامیان همواره مورد بی مهری دولت مرکزی بوده وبا همت مردم و نه نظامیان خارجی همواره از امنیت پایدار برخوردار بود.

رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان گفت که طی این‌سال‌ها پدران و مادران بامیانی زحمت کشیده‌اند و به فرزندان زحمت‌کش خود در کابل و استانهای دیگر به این امید پول می‌فرستادند که فرزندان آنها برای آینده پر افتخار این کشور به مقاطع عالی آموزشی برسند.

وی اضافه کرد حمله روز گذشته نخستین باری است که شعله های آتش تروریسم هموطنان بامیان را هدف قرار داد.

نبیل هشدار داد  انفجار تروریستی در بامیان زنگ خطر جدی برای امنیت تمام افغانستان است.

وی گفته است، نگذاریم که هیچ جناح،دین ،و تروریستی به خاطر منافع کشورهای خارجی در افغانستان جنگ نیابتی راه اندازد.

تاکنون شخص یا گروهی مسوولیت حمله تروریستی را به عهده نگرفته اما استانداری بامیان در اطلاعیه ای از بازداشت دو عامل این حمله خبر داده است .

بامیان یکی از استانهای تاریخی افغانستان است که مجسمه های ۵۳ و ۳۵ متری سلسال و شهمامه را در دل خود جای داده و این مجسمه‌ در سالهای ۵۰۷ میلادی تراشیده شده است که در سال ۱۳۷۹ خورشیدی پس از تصرف این استان توسط گروه طالبان با جاسازی بمب آنها را منفجر کردند.

استان بامیان یکی از معدود استانهای افغانستان است که تاکنون از حوادث تروریستی و جنگ های ۲۰ سال گذشته در امان مانده بود اما گاهگاهی مرزهای آن با حملات تروریستی تهدید می شد اما دیروز برای نخستین مرکز این استان هدف حمله تروریستی قرار گرفت که ده ها غیرنظامی را به خاک خون کشاند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان