آنکارا :به اقدام آلمان در بازرسی کشتی ترکیه ای پاسخ خواهیم داد

تهران – ایرنا – وزارت دفاع ترکیه در پی بیانیه اتحادیه اروپا مبنی بر وجود دلایل منطقی برای بازرسی کشتی این کشور در آب های مدیترانه، در بیانیه ای تاکید کرد که به اقدام ناوچه آلمانی علیه کشتی ترکیه ای ، پاسخ لازم را خواهد داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ناوچه آلمانی «هامبورگ» روز یکشنبه کشتی تجاری «ام وی روزالین - آ» را که با پرچم ترکیه به سمت بندر «مصراته» لیبی در حال حرکت بود، متوقف و بارزسی کرد.

ترکیه مدعی است که این کشتی تجاری در حال حمل مواد اولیه صنایع رنگ‌ سازی و کمک‌های بشردوستانه بوده و از مبدا استانبول بارگیری شده است.

در پی این اقدام تنش میان ترکیه و آلمان بار دیگر افزایش یافت؛ آلمان و فرانسه همچنین بر سر فعالیت های آنکارا در دریای مدیترانه برای اکتشاف گاز، بحران قره باغ و دخالت نظامی در لیبی با ترکیه اختلاف نظر دارند.  

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که ناوچه آلمانی و گروه بازرسی مسلح و مجهز آن، با وجود مخالفت آنکارا و ناخدای کشتی، با بالگرد و توسل به زور وارد کشتی شده‌اند.

بیانیه افزوده که ورود به کشتی مانند دزدان دریایی صورت گرفت و برخورد مجرمانه با خدمه در اقدامی مغایر با حقوق بین‌الملل و بدون مجوز دولت ترکیه، خلاف قوانین است و به یقین فرمانده عملیات بازرسی، در این اقدام اشتباه، مغرضانه برخورد کرده است، بنابراین تمام حقوق ما در این موضوع محفوظ است و ما به این اقدام پاسخ لازم خواهیم داد. نباید فراموش کرد که این رفتارهای قلدرمابآنه، می‌تواند به الگویی برای برخوردهای دیگر تبدیل شود. 

ناوچه آلمانی هامبورگ، کشتی ترکیه ای را به عنوان بخشی از عملیات دریایی اروپا موسوم به «ایرن» با هدف اعمال ممنوعیت سازمان ملل برای انتقال تسلیحات به لیبی متوقف کرد و به ظن حمل سلاح به لیبی، مورد بازرسی قرار داد، این موضوع خشم آنکارا را برانگیخت و در رسانه های ترکیه بازتاب گسترده ای همراه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار جهان