اسپوتنیک تفاهمنامه اقتصادی ایران وقطر را مهم و تاریخی توصیف کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه در بخش عربی خود، امضای سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر را مهم و تاریخی توصیف کرد .

به گزارش ایرنا، این خبرگزاری روز چهارشنبه در گزارشی نوشت: ایران و قطر برای اولین بار پس از تقویت روابط خود، به توافق تاریخی دست یافتند و برای همکاری اقتصادی، سندی را در هفتمین نشست جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور که در استان اصفهان برگزار شد، امضا کردند. 

در این سند تهران و دوحه برای تشکیل تیم مشترک تجاری و همکاری صاحبان بخش خصوصی دو کشور به منظور ایجاد مراکز تجاری مشترک و همچنین اعزام مشاور تجاری به سفارتخانه‌ها در تهران و دوحه و همچنین استفاده از بنادر یکدیگر با هدف توسعه عملیات صادرات و واردات بین طرفین موافقت کردند.  

اسپوتنیک "همکاری اتاقهای بازرگانی دو کشور و استفاده از بخش خصوصی ایران و قطر برای سرمایه‌گذاری مشترک را یکی از مهمترین موارد این سند دانست" و افزود: استفاده از بخش خصوصی به منظور جستجوی مکانیزم‌های مناسب برای تسهیل مسیر این توافق‌نامه که به انعقاد توافق‌نامه‌های دیگر در زمینه‌های انرژی برق، آب، فاضلاب، گاز و سایر زمینه‌های توسعه‌ای کمک کند، از دیگر مفاد این سند است.  

در این سند که به امضای مقامات ارشد ایران و قطر رسیده است، همکاری دو کشور در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برگزاری هفته‌های فرهنگی بین طرفین، تامین نیازهای دارویی و وسایل پزشکی طرف قطری و تشویق مالکان خصوصی در این بخش پیش‌بینی شده است. 

در این سند همکاری مشترک، طرفین در زمینه‌های آموزش عالی و مطالعات علمی همچنین فراهم آوردن شرایطی برای طرف قطری جهت بهره‌مندی از ظرفیت بنادر و راه آهن ایران برای ترانزیت کالا و حمل و نقل به توافق رسیدند.   

همچنین انعقاد توافق‌نامه در زمینه‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات و حفاظت و نگهداری از کابل‌های «فیبر نوری شناور» از دیگر مفاد این سند است. 

 بر اساس این سند، ایران و قطر توافق کردند که در زمینه‌های کشاورزی، دامداری، شیلات و محیط زیست و بهره‌گیری از تجارب طرف ایرانی در این زمینه‌ها و اعزام کارشناس به کشور قطر و تشکیل کارگروه مشترک در این زمینه، همکاری دو جانبه داشته باشند.  

سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر روز سه شنبه در پایان هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک این دو کشور در اصفهان امضا شد. 

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر با حضور «رضا اردکانیان» و «احمد الکواری» روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور در شهر اصفهان برگزار شد. 

در این اجلاس یک روزه، هیات قطری متشکل از  «علی بن احمد الکواری» وزیر تجارت و صنایع دولت قطر و رئیس قطری کمیسیون مشترک،  «محمد بن حمد الهاجری» سفیر قطر در تهران، شیخ «خلیفه بن جاسم آل ثانی» رئیس اتاق بازرگانی قطر و نمایندگان ذی‌ربط حضور داشتند. 

اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک، «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی و نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و دارایی، صمت و همچنین نمایندگانی از بخش خصوصی نیز از سوی ایران در این اجلاس حضور داشتند. 

بر اساس این گزارش، این اجلاس که اولین جلسه کمیسیون مشترک همکاری‌های بین کشورها بعد از همه‌گیری «ویروس کرونا» در ایران بوده و وزارت نیرو متصدی آن است، یک سند به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید. 

نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و قطری برای برگزاری این دوره از اجلاس بالغ بر یک ماه جلسات کارشناسی متعدد به صورت مجازی برگزار کردند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha