ممنوعیت استفاده از هواوی در بریتانیا؛ جریمه ۱۰۰ هزار پوندی متخلفان

تهران- ایرنا- گزارش ها حاکی است بر اساس پیش نویس قانون جدید بریتانیا که روز گذشته(سه شنبه) به پارلمان این کشور ارائه شد، شرکت های مخابراتی بریتانیا در صورت استفاده از تجهیزات تولید شرکت هواوی چین، روزانه تا حداکثر ۱۰ درصد میزان فروش و یا ۱۰۰ هزار پوند جریمه خواهند شد.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی چین روز چهارشنبه اعلام کرد: از ماه ژوئیه سال جاری(تیر ۱۳۹۹)، دولت انگلیس تصمیم به ممنوعیت استفاده از تجهیزات مربوط به نسل پنجم مخابرات (۵ جی) گرفته است.

آمریکا و همپیمانانش بدون هیچ مدرکی، به بهانه امنیت شبکه مخابرات، استفاده از تجهیزات شرکت چینی هواوی را قدغن کرده اند.

کارشناسان می گویند که هدف اصلی امریکا و کشورهای همپیمانش از این اقدامات، سرکوب شرکت هواوی پیشتاز در زمینه فناوری ۵ جی در جهان و جلوگیری از پیشرفت علمی و فنی شرکت های چینی است.

آمریکا از سال ۲۰۱۸ و به بهانه های امنیتی و سرقت فناوری، شرکت بزرگ هواوی را در چندین نوبت تحریم کرده است. از آن سال به بعد برخی کشورهای همپیمان آمریکا از جمله بریتانیا و استرالیا نیز استفاده از محصولات هواوی را ممنوع کرده اند.

وزارت بازرگانی آمریکا اوایل شهریور امسال تدابیری اتخاذ کرد تا شرکت های این کشور و حتی کشورهای دیگر را برای معامله با شرکت فناوری و مخابراتی هواوی چین در زمینه های فنی بسیار محدود کند.

بر اساس اعلام این وزارتخانه، هر شرکتی در هر نقطه ای از جهان اگر بخواهد فناوری های آمریکا را در اختیار شرکت چینی هواوی قرار دهد باید مجوز این کار را در اختیار داشته باشد.

در همین حال آمریکا کشورهای دیگر را نیز تحت فشار قرار داده است که حق ندارند در زمینه توسعه فناوری شبکه اینترنت پرسرعت نسل پنجم با این شرکت چینی همکاری کنند. در چنین صورتی هواوی برای دستیابی به چیپ هایی که تحت فناوری آمریکا تولید می‌شود راهی دشوار در پیش خواهد داشت.

واشنگتن مدعی است که شرکت هواوی به دنبال گریز از محدودیت های صادراتی آمریکا است و می کوشد تا چنین فناوری ها و تولیدات الکترونیکی ساخت آمریکا را از منابع ثالث بدست آورد و هدف از مقررات جدید جلوگیری از چنین اقداماتی است.

در نبرد فناوری آمریکا با چین، واشنگتن به هواوی بسنده نکرده است، طوری که بزرگترین شرکت سازنده تراشه‌های الکترونیکی اس ام آی سی (SMIC) چین را هم تحریم و صادرات به این شرکت را محدود کرده است.

هواوی از بزرگترین شرکت های تولید کننده تجهیزات مخابراتی در چین و حتی جهان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار جهان