مدیرکل دامپزشکی:  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در یزد گزارش نشد

یزد - ایرنا- مدیرکل دامپزشکی یزد با بیان اینکه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است از مردم خواست در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را به این نهاد و یا شبکه های دامپزشکی ۱۰ شهرستان گزارش کنند.

دکترعلی فاتحی نیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: گوشت مرغ مورد عرضه در مراکز مجاز ممهور به نشان دامپزشکی مورد تایید این سازمان است و شهروندان می توانند با خیال آسوده آن را مصرف کنند.

 به گفته وی با توجه به قابلیت انتقال برخی بیماری های دامی به انسان و اشاعه آن در دام ها ،پیشگیری از شیوع  آن در دستور کار دامپزشکی قرار دارد و در این مورد انجام آزمایش های تشخیصی و واکسیناسیون جمعیت دامی صورت می گیرد.

وی اظهار کرد: بیماری های مالت ، تب کریمه کنگو  و هاری از جمله بیماری های مشترک بین انسان و دام است که در فواصل زمانی مشخص، بررسی آن در دستور کارشناسان این اداره کل و دامپزشکی شهرستان ها قرار دارد.

واکسیناسیون موثرترین راه مقابله با بیماری های دامی است

این مسوول با بیان آنکه واکسیناسیون موثرترین راه مقابله با بیماری های دامی است ، خاطرنشان کرد: ایمن سازی جمعیت دامی علیه بیماری‌ها در صدر برنامه های اداره کل دامپزشکی یزد قرار دارد و با همکاری کارشناسان سلامت محور در دست اجراست .

فاتحی نیا اضافه کرد: انجام آزمایش تشخیصی، به منظور شناسایی و پیشگیری از شیوع بیماری در جمعیت دامی و رفع  تهدید برای سلامت جامعه و شهروندان از دیگر اقدامات این نهاد است.

موردی از دام آلوده به بیماری سل گزارش نشد

مدیرکل دامپزشکی یزد اضافه کرد: امسال۱۳هزار و ۹۷۵ مورد تست سل در استان انجام شد که موردی از بیماری سل در جمعیت  دامی گزارش نشد.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون در راستای پیشگیری از بیماری تب مالت، خونگیری و نمونه برداری از ۱۲هزار و ۶۳۴ راس دام انجام شد که از این تعداد ۱۰۹ راس دام سبک و ۱۸۵ راس دام سنگین مبتلا به بیماری شناسایی و برای ذبح به کشتارگاه تحویل شد .

مدیرکل دامپزشکی یزد ادامه داد: در همین مدت ۱۲۰ هزار رأس دام سبک و سنگین علیه تب مالت، ۲ هزار و ۶۶۵ قلاده سگ گله علیه بیماری هاری و  ۲ هزار و ۴۱۱ رأس دام علیه بیماری شاربن ( سیاه زخم)  واکسینه شدند.

استان یزد  با ۱۰ شهرستان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۹۶۰ واحد پرورش مرغ گوشتی صنعتی،‌ ۳۸۰ مجتمع دامپروری گاو شیری و گوشتی، ۲۲۰ واحد پرورش ماهیان سردآبی و ۲۸۰ واحد ماهیان گرم آبی دارد.

 یزد چهار میلیون و ۵۳۳ هزار و ۱۶۲ واحد دامی، ۱۴۳ هزار ۵۶۱ رأس گاو شیری و گوساله و یک هزار و ۱۰۰ واحد مرغداری صنعتی دارد که از این تعداد ، ۲۸۹ هزار تن شیرخام ، ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۶۰ هزار تن گوشت مرغ ، ۲۷ هزار و ۹۰۰ تن تخم‌مرغ ، چهار هزار و ۴۰۰ تن گوشت سایر ماکیان و ۲۴۷ تن سایر فرآورده ها تولید می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها