توافق ژاپن و چین برای همکاری؛ اختلافات دریایی همچنان پابرجا

تهران- ایرنا- در حالی که «موتگی توشیمیتسو»  وزیر خارجه ژاپن و «وانگ یی» همتای چینی او روز چهارشنبه توافق کردند دو کشور برای حل و فصل مسائل گوناگون از جمله همه گیری جهانی ویروس کرونا از نزدیک با یکدیگر همکاری کنند، اختلافات دریایی دو کشور همچنان باقی است.

به گزارش ایرنا از ژاپن تودی، این دو مقام رسمی روز چهارشنبه در توکیو به مدت یک ساعت و نیم با هم ملاقات کردند. وانگ برای یک دیدار دو روزه در ژاپن به سر می برد.

موتگی گفت روابط با ثبات میان دو کشور برای جوامع منطقه ای و جهانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

او گفت: ژاپن و چین به عنوان قدرت های بزرگ مسئولیت پذیر باید به حل مسائل مهمی مانند همه گیری ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی و تجارت و سرمایه گذاری که جامعه جهانی با آنها روبرو است، کمک کنند.

وزیر خارجه ژاپن همچنین در این دیدار موضع ژاپن در مورد جزایر سنکاکو را به وانگ یی توضیح داد و از او خواست تا در رابطه با آب های اطراف این جزایر به شیوه ای سازنده عمل کنند.

گزارش مدعی است، شناورهای چینی به طور مکرر به آب های سرزمینی مجاور این جزایر در استان اوکیناوا تجاوز کرده اند.

ژاپن کنترل این جزایر را در اختیار دارد. دولت ژاپن می گوید که این جزایر بخش جدایی ناپذیر از قلمروی این کشور است. چین و تایوان هم بر سر این جزایر ادعای مالکیت دارند.

موتگی همچنین اعلام کرد که دو طرف با از سرگیری سفرهای کاری و سفرهای دیگر بین این دو کشور از اواخر ماه نوامبر موافقت کردند.

اما در مقابل وزیر خارجه چین هم بار دیگر بر حاکمیت کشورش بر جزایر سنکاکو تاکید کرد و پرهیز از هر اقدامی که ممکن است باعث پیچیده شدن اوضاع در آب های اطراف این جزایر شود را ضروری دانست.

او گفت که چین در رابطه با این جزایر همچنان از حق حاکمیت خود دفاع خواهد کرد.

وانگ یی همچنین بر اهمیت ارتباط و گفتگو برای رسیدگی فوری به هر مشکلی که ممکن است ایجاد شود، تاکید کرد.

وزیر خارجه چین گفت که دو کشور موافقت کرده اند که تا پایان سال میلادی جاری یک خط تلفن مستقیم بین مقامات دفاعی خود برقرار کنند. این اقدام بخشی از ساز و کار ارتباطات بین دوکشور جهت اجتناب از وقوع برخوردهای تصادفی در دریا یا هوا است.

وانگ همچنین گفت که آنها موافقت کرده اند سال آینده یک نشست اقتصادی دوجانبه سطح بالا با حضور وزیران مربوطه برگزار کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

سرخط اخبار جهان