۱۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۷:۴۵
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84122955
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آسیای مرکزی در گیرودار موج جدید کرونا

تهران - ایرنا - همزمان با موج جدید کرونا در جهان، کشورهای آسیای مرکزی هم با این شیوع جهانی دست و پنجه نرم می کنند و با تدابیر مختلف در صدد مبارزه با این بیماری و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن هستند.

به گزارش ایرنا ، در حالی که جهان شاهد موج جدیدی از بیماری کرونا است، بسیاری از کشورها از جمله آنهایی که در برخورد با موج اولیه کرونا موفق عمل کردند هم اکنون در مبارزه با موج جدید این بیماری در تقلا هستند و کشورهای آسیای مرکزی هم در همین ارتباط برای مدیریت کرونا و پیامدهای آن تلاش می کنند. 

استقراض ۱.۵ میلیارد یورویی جمهوری قزاقستان برای مبارزه با کرونا

اورلان ژاموبایف وزیر دارایی قزاقستان روز سه شنبه در جلسه پارلمان گفت که این کشور توافقنامه ای با بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا برای کمک مالی به میزان ۶۶۲ میلیون یورو و توافقنامه ای به میزان ۹۱۰ میلیون یورو با بانک توسعه آسیا برای جبران کسری بودجه سال ۲۰۲۱ و مبارزه با کرونا امضا کرده است.

در همین ارتباط پیش نویس قانون مربوط به توافقنامه وام در چهارچوب تدابیر مبارزه با کرونا بین قزاقستان و بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا برای بررسی تقدیم مجلس شده است. این وام ها به حمایت از تدابیر دولت قزاقستان برای مبارزه با تاثیرات شیوع کرونا و احیای اقتصاد کمک خواهند کرد.

این درحالی است که بنا بر اعلام مقامات دولتی در جلسه کمیسیون مبارزه با کرونا در روز دوشنبه، تعداد مبتلایان به کرونا در قزاقستان رو به افزایش است . شمار موارد ابتلای روزانه به حدود ۶۸۰ مورد و شمار کل مبتلایان در این کشور به حدود ۱۲۷ هزار نفر رسیده است. تا روز سه شنبه همچنین یک هزار و ۹۴۵ نفر در قزاقستان بر اثر کرونا جان باخته اند. در حال حاضر ۵ منطقه در قزاقستان در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان نیز به وزارت بهداشت دستور داد تا از آمادگی کامل واحدهای ای سی یو در بیمارستان ها و همچنین قابل اعتماد بودن جواب آزمایش ها اطمینان حاصل کنند.

قزاقستان قرار است روز ۱۰ ژانویه انتخابات پارلمانی برگزار کند و برخی کارشناسان سیاسی گفته اند که مساله شیوع کرونا مانعی بر سر راه این انتخابات نخواهد بود.

بررسی راهبردهای احیای آموزش پساکرونا در جمهوری قزاقستان

لطمات آموزشی احتمالی در دوره شیوع کرونا بر اثر تعطیلی مدارس و راهبردهای جدید برای جبران لطمات آموزشی روز سه شنبه در قزاقستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این جلسه مجازی با هماهنگی بانک جهانی، صندوق کودکان ملل متحد، سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و وزارت آموزش قزاقستان برگزار شد. این مباحث بخشی از یک رشته وبینارها درباره بازگشایی مدارس در کشور قزاقستان و هدف از آن این است که کارشناسان آموزشی را قادر سازد که تدابیر بهداشتی مرتبط با آموزش را مراعات کرده و لطمات آموزشی را کاهش دهند.

اقتصاد جمهوری قرقیزستان ۵.۳ درصد کوچک می شود

"آرتم نوویکوف" کفیل نخست وزیری قرقیزستان روز سه شنبه در جلسه کمیته اقتصادی مجلس این کشور اعلام کرد که اقتصاد قرقیزستان تا پایان سال به میزان ۵.۳ درصد کوچک می شود که شیوع کرونا هم یکی از عوامل این کاهش رشد اقتصادی است.

به گفته نخست وزیر موقت قرقیزستان، تولید ناخالص داخلی این کشور ۵۸۳ میلیارد "سام" خواهد بود و انتظار می رود که رشد اقتصادی در سال آینده میلادی ۵ درصد و تولید ناخالص به ۶۳۵ میلیارد سام برسد. وی خاطرنشان کرد که شاخص های رشد بطور عمده در بخش های خدمات، ساخت و ساز، کشاورزی و صنایع افزایش خواهد یافت.

طبق تازه ترین آمار،  ۳۷۸ مورد جدید بیماری کرونا در قرقیزستان تایید شده و شمار کل بیماران به ۷۰ هزار و ۷۴۴ تن رسیده است.

مبتلایان به کرونا در جمهوری ازبکستان از ۷۲ هزار فراتر رفت

در کشور ازبکستان هم مطابق تازه ترین آمار تا روز سه شنبه با تایید ۱۹۲ مورد جدید شمار کل موارد ابتلا به کرونا به ۷۲ هزار و ۳۹ مورد رسید. شمار تلفات بر اثر کرونا هم در این کشور ۶۰۵ نفر اعلام شده است. در مجموع ۶۹ هزار و ۳۰۲ بیمار بهبود یافته اند و نرخ بهبودی ۹۶ درصد است. بیش از ۲ هزار بیمار هم اکنون در بیمارستان های ازبکستان بستری هستند.

ثبات وضعیت کرونا در جمهوری تاجیکستان

در کشور تاجیکستان نیز بر اساس اطلاعات اعلام شده وزارت بهداشت روز سه شنبه ۳۹ مورد جدید کرونا بطور رسمی تایید شده و شمار مبتلایان به ۱۱ هزار و ۹۷۱ نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا به نقل از آسیا پلاس، آمار رسمی حاکی است که تلفات کرونا در تاجیکستان هم ۸۶ مورد بوده است.

تعهد کمک بین المللی همزمان با افزایش کرونا در افغانستان 

وزارت بهداشت افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت، ۲۱۲ رویداد تازۀ مثبت ویروس کرونا در سراسر این کشور ثبت شده‌ و همچنین  ۱۶ تن در نتیجۀ این بیماری جان باخته‌اند و ۲۳ تن دیگر بهبود یافته‌اند. 

به گزارش شبکه خبری طلوع نیوز، بر اساس آمار  این وزارت، در یک شبانه‌‎روز گذشته، یک هزار و ۴۷۶ نمونۀ مشکوک ویرس کرونا آزمایش شده‌اند. با ثبت رویدادهای تازه، آمار کلی ویروس کرونا در این کشور به ۴۵ هزار و ۴۹۰ مورد رسیده است.  شمار جان باختگان بر اثر ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و  ۷۲۸ تن و شمار بهبودیافته‌گان به ۳۵هزار و ۱۴۵ تن رسیده‌است.

در همین حال ، در نشست ژنو که دوشنبه و سه شنبه  با شرکت ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی برگزار شد بیش از ۱۳ میلیارد دلار کمک مالی برای ۴ سال آینده این کشور تعهد شد. محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در ارائه برنامه کاری خود به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد نسبت به احتمال قطع کمک های جهانی به این کشور هشدار داده بود.

وی در پایان این نشست، حمایت  های مالی جهانی را بی نظیر خواند و گفت که این کمک ها در شرایطی که جهان با مشکلات مالی ناشی از فراگیری کرونا مواجه هستند بسیار اهمیت دارد.

تدابیر کنترل کرونا همزمان با انکار کرونا در جمهوری ترکمنستان 

جمهوری ترکمنستان همچنین یکی از معدود کشورهای جهان است که بطور رسمی هیچ موردی از کرونا در این کشور را تایید نکرده است اما در عین حال تدابیر لازم برای جلوگیری از گسترش کرونا همانند دیگر کشورها در ترکمنستان هم اجرا می شود.

مقامات این کشور سفرهای تجاری و تجمعات عمومی  را محدود کرده و فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را تشویق می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از اوراسیا نت، مقامات این کشور روز ۲۳ نوامبر / دوشنبه سوم آذر ماه ممنوعیت مسافرت افراد بالای ۵۰ سال بین مناطق و شهرهای کشور را اعلام کردند اما مشخص نکردند که این تدابیر برای جلوگیری از چه بیماری است. سیاست رسمی این کشور انکار وجود کرونا است.

همچنین تصمیم گرفته شده که تعداد افراد شرکت کننده در جشن های این ماه و ماه آینده به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد اعلام وضعیت بی طرفی ترکمنستان در عرصه جهانی محدود باشد که این هم اقدام روشن دیگری برای کنترل کرونا تلقی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار جهان